Lederne

60 år er ingen alder – heller ikke på arbejdsmarkedet

Del
Et nyt partnerskab, som blev præsenteret i dag, skal være med til at sikre bedre forhold for seniorer på arbejdsmarkedet. Hos Lederne bakker man op om initiativet og håber, det bl.a. kan være med til at gøre op med fordomme og aldersdiskrimination.
Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør i Lederne.
Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør i Lederne.

Det skal ikke være en ulempe at have passeret de 60 år, når man bevæger sig rundt på arbejdsmarkedet. Derfor har beskæftigelsesminister Peter Hummelgaard i dag præsenteret et nyt partnerskab, Partnerskab om seniorer og erfarne hænder i job, der skal bidrage aktivt til at skabe bedre muligheder og vilkår for det lange arbejdsliv – herunder at ledige seniorer kommer hurtigt tilbage i job

Hos Lederne glæder man sig over det nye partnerskab. 

”Personer skal ikke fravælges til et job på grund af alder. Vi skal have gjort op med fordomme, der fører til diskrimination. Derfor er vi rigtig glade for, at regeringen nu lancerer det nye partnerskab, som vi har efterspurgt længe,” siger Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør i Lederne, og uddyber:

”Som Danmarks største lederorganisation bærer vi et stort ansvar for at gøre op med myter og fordomme. En god leder kigger på kompetencerne frem for fødselsattesten. Og vi kan simpelthen ikke tillade os at forbigå personer på grund af deres alder.”

Hun understreger, at der særligt i en tid med mangel på arbejdskraft er brug for at sikre ordentlige vilkår for alle på arbejdsmarkedet – ikke mindst seniorerne. 

”Heldigvis kigger langt de fleste ledere på kompetencer og ikke alder. Vi skal da også huske på, at det særligt er de +60-årige, der har bidraget til fremgangen i beskæftigelsen gennem de seneste 10 år. Det går med andre ord den rigtige vej, men vi kan gøre det endnu bedre, og her kan det nye partnerskab være en vigtig løftestang,” siger Bodil Nordestgaard Ismiris.

Blandt deltagerne i partnerskabet er Ældresagen, Lederne, FH, DA, KL, Akademikerne, Dansk Erhverv og DI.

Nøgleord

Kontakter

Yderligere oplysninger:
Jesper Melgaard, pressechef hos Lederne – mo.: 27 69 45 69 / mail: jem@lho.dk

Billeder

Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør i Lederne.
Bodil Nordestgaard Ismiris, adm. direktør i Lederne.
Download

Information om Lederne

Lederne
Vermlandsgade 65
2300 København S

3283 3283https://www.lederne.dk/

Følg pressemeddelelser fra Lederne

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Lederne

Klar kommunikation og støtte er central for Novo-ansatte16.9.2025 12:47:45 CEST | Pressemeddelelse

Det er en usikker tid for ansatte hos Novo Nordisk, som venter på at få besked om, hvorvidt de er blandt de cirka 5.000, der bliver opsagt de kommende uger. For at give medlemmerne mulighed for at stille spørgsmål og få rådgivning inviterer Lederne alle Novo-ansatte medlemmer til et digitalt stormøde. Her bliver der sat fokus på rettigheder, fremtidsperspektiver og håndtering af usikkerhed. ”Selv erfarne ledere kan komme i tvivl, når deres eget job eller deres teams fremtid er på spil. Vores opgave er at give dem redskaber og tryghed til at stå stærkt – både hvis de bliver opsagt, og hvis de fortsætter i rollen som ledere,” siger Pernille Erichsen, vicedirektør for ledelse i Lederne. Hos Lederne – der har omkring 1.000 medlemmer ansat i Novo – understreges det, at det ikke kun er de fyrede medarbejdere, men også de tilbageværende, der har brug for støtte og klarhed. ”Når så mange dygtige kolleger står til at forsvinde, påvirker det hele organisationen. Lige nu lever alle med en massiv

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye