Danskerne ønsker forbud mod e-cigaretter med sliksmag
Jordbær, cola og vingummi. Det er bare nogle af de smagsvarianter e-cigaretter fås i. Det appellerer særligt til børn og unge, men et forbud er ikke en del af et nyt lovforslag om e-cigaretter. Dermed risikerer vi at spolere årtiers tobaksforebyggelse, mener Niels Them Kjær, projektchef for tobaksforebyggelse i Kræftens Bekæmpelse.
- I dag kan man købe e-cigaretter, der smager af slik og sodavand. Det er næppe produkter, der er rettet mod den garvede ryger, siger Niels Them Kjær og fortsætter:
- Vi ved fra undersøgelser, at e-cigaretter kan gøre børn og unge fortrolige med rygning og dermed også almindelige cigaretter. Risikoen er, at flere unge begynder at ryge.
Danskerne ønsker forbud mod søde e-cigaretter
Kræftens Bekæmpelse opfordrer i et høringssvar til, at det bliver forbudt at sælge e-cigaretter, der smager af slik og andet sødt. Det bør også sikres, at produkterne ikke har et design og udtryk, der appellerer til børn og unge.
Dermed er foreningen på linje med danskerne, hvoraf 66 pct. går ind for at forbyde e-cigaretter med smag af frugt, slik og sodavand. 15 pct. ved ikke, og 19 pct. er imod. Det viser svarene i undersøgelsen ’Danskernes Rygevaner 2015’, som Gallup har foretaget for Sundhedsstyrelsen, Kræftens Bekæmpelse, Hjerteforeningen og Lungeforeningen.
- Var cigaretten blevet opfundet i dag, ville den aldrig være blevet tilladt. Nu er e-cigaretten opfundet, og vi kender ikke de langsigtede konsekvenser. Alligevel er der i lovgivningen lagt op til at gøre det nemmere at købe e-cigaretter, og man får ikke fjernet de produkter, der appellerer særligt til børn og unge, siger Niels Them Kjær.
17 pct. af de 15-årige drenge har røget e-cigaretter inden for den seneste måned. Blandt de 15-årige piger er det tilsvarende tal 13 pct. (Skolebørnsundersøgelsen 2014)
Det mener Kræftens Bekæmpelse om lovudkastet om e-cigaretter Tre gode
Tre dårlige
|
Vedhæftede filer
Information om Kræftens Bekæmpelse
Følg pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kræftens Bekæmpelse
Kræftens Bekæmpelse hædrer unge kræftforskere28.8.2025 17:10:44 CEST | Pressemeddelelse
Fena Ochs og Sigrun Thorsteinsdottir modtager årets Forskningstalentpriser.
Jens Overgaard modtager Kræftens Bekæmpelses Hæderspris 202528.8.2025 11:57:24 CEST | Pressemeddelelse
Århus-professoren får prisen som en anerkendelse af sin livslange og utrættelige indsats.
Nyt grundforskningscenter for epigenetik åbnet hos Kræftens Bekæmpelses Center for Kræftforskning28.8.2025 10:42:43 CEST | Pressemeddelelse
EpiC centeret undersøger cellers hukommelse, som har betydning for aldring og kræft
Ny optælling: Næsten hver anden vare i tilbudsaviser er usund15.8.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tilbudsaviser frister danskerne unødigt, og det truer vores sundhed.
Ny rekord: Over 400.000 mennesker i Danmark lever med og efter kræft25.6.2025 06:00:10 CEST | Pressemeddelelse
For mange er senfølger invaliderende - klinikker skal forbedre livskvaliteten.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum