Haven kan lokke os ned i en stuelejlighed

Det siger sig selv, at man gerne vil bo i en penthouselejlighed, hvis man skal bo i en etageejendom. At lejligheden ligger øverst, er et kvalitetsstempel i sig selv. Her er den bedste udsigt og ingen ovenover, der kan trampe og larme. Lejlighederne på toppen er eksklusive, og der er åbenlyse fordele ved at bo øverst, men der er også fordele ved at bo allernederst i stuelejligheden.
Stuelejligheden er dog ikke populær blandt alle. En undersøgelse blandt brugerne på Boligsiden.dk viser, at næsten hver fjerde ikke vil bo i en stuelejlighed, uanset hvad den ellers lokker med af herligheder. Men mere end hver tredje vil gerne bo i stuen, hvis der er et privat havestykke. Dermed er haven den faktor, der kan overbevise flest skeptikere om at flytte ned i stuen. Har man børn eller hunde, kan det få mellem 8 og 11 procent til at ville flytte i stuen.
Billigt at bo nederst
Næst efter ønsket om en lejlighed med eget havestykke kommer ønsket om at købe en billig bolig. 13 procent svarer i undersøgelsen, at de gerne vil bo i en stuelejlighed, hvis den var billigere end lejlighederne længere oppe. Og her indfrier stuelejlighederne ønsket. En stuelejlighed bliver i gennemsnit udbudt til 22.700 kroner pr. kvadratmeter, og dermed er udbudsprisen 3.300 kroner lavere pr. kvadratmeter i forhold til lejlighederne på anden sal og 13.400 kroner pr. kvadratmeter lavere i forhold til lejlighederne på fjerde sal. For en lejlighed på 80 kvadratmeter bliver det til en besparelse på udbudsprisen på mellem 105.000 og 1 million kroner.
”Det er helt klart billigere at købe lejlighed længst nede i ejendommen. Men det er svært at sige, om man får rabat ved at købe længst nede, eller om man betaler ekstra for at bo længere oppe. Efterspørgslen efter lejlighederne nogle etager oppe i ejendommen er det, der i sidste ende dikterer de højere priser”, siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør for Boligsiden.dk.
Egen terrasse og nemt at holde hund
I undersøgelsen svarede 10 procent, at de altid gerne vil bo i en stuelejlighed. Jesper Vaabengaard, der bor i Nicolineparken på Islandsbrygge, er en af dem, der ligefrem foretrække stuen frem for en lejlighed længere oppe.
”Jeg bor i en topmoderne stuelejlighed med en stor terrasse og sol hele eftermiddagen. Ingen indkig fra gaden, da lejligheder ligger højt. Jeg kom fra en gammel lejlighed i to plan med en lillebitte altan med en masse spildplads på trapper, og så var stuelejligheden i ét plan med terrassen bare et rigtigt godt valg, og jeg vil altid vælge en stuelejlighed igen. Jeg har også en hund, og så er det jo fedt med en terrasse”, siger Jesper Vaabengaard.
Og fordelene er da også mange ved at bo i stuen. Er der en have eller terrasse, kan stuelejligheden være et alternativ til et rækkehus – og måske endda billigere. Samtidig behøver du ikke at bekymre dig, om der er elevator i ejendommen, da du ikke får brug for den. Det kan være en fordel at bo i stuen, hvis du har børn eller hund, men mange vil nok også foretrække ikke at skulle slæbe indkøb op ad trappen til fjerde sal. Og så kan du glæde dig over, at du køber billigere end beboerne højere oppe i ejendommen.
Danmarks dyreste stuelejligheder
Det er dog langt fra altid, at placeringen i stuen kan købe dig en bolig til tilbudspris. Luksuslejligheder findes nemlig også i stueplan. Se Danmarks tre dyreste stuelejligheder her.
3. Tuborg Sundpark 10, st. th http://www.boligsiden.dk/salg/402915262
Her er Danmarks tredjedyreste udbudte stuelejlighed. Eller skal vi kalde den ”terrasselejlighed”, som de gør i annoncen? Det er i hvert fald yderst passende for denne luksuslejlighed ved Tuborg Havn, hvor du får en kæmpestor terrasse til de 162 kvadratmeter bolig. Ejendommen har privat badebro. Udbudspris: 14.500.000 kr.
2. Piet Heins Vej 33 st., 2960 Rungsted kyst http://www.boligsiden.dk/salg/262210076
Yderst præsentabel stuelejlighed på 271 kvadratmeter, hvor du udenfor får et stort, privat terrasseanlæg med panoramaudsigt ud over Rungsted Golfklub og grønne arealer. Udbudspris: 16.900.000 kr.
1. Christiansgave 54, st., 2960 Rungsted Kyst http://www.boligsiden.dk/salg/127470729
”Stuelejlighed” er nok ikke det, der først falder dig ind, når du ser disse 228 herskabelige kvadratmeter i det historiske og klassiske hovedhus i Christiansgave. Du får egen terrasse og egen have og ikke mindst panoramaudsigt ud over Øresund. Udbudspris: 18.900.000 kr.
For yderligere information kontakt kommunikationsdirektør for Boligsiden.dk Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk, mobil: 21210284
Nøgleord
Kontakter
Kommunikationsdirektør for Boligsiden.dk Birgit Daetz, bcd@boligsiden.dk, mobil: 21210284
Billeder

Links
Information om Boligsiden
Følg pressemeddelelser fra Boligsiden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Boligsiden
Lejligheder i København er blevet en halv mio. kr. dyrere på et halvt år10.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Salgsprisen for den gennemsnitlige ejerlejlighed på 90 kvm. i København er steget næsten 500.000 kroner siden januar. De viser de nye juni-tal fra Boligsidens Markedsindeks, som også afslører halvårlig prisfremgang for huse og sommerhuse.
Huskøberne har fået færre valgmuligheder: Her er faldet størst4.7.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal viser, at antallet af huse til salg er blevet færre det seneste år i langt de fleste landsdele. Størst er faldet i hovedstadsområdet og flere andre steder på Sjælland.
Boligsalget stiger igen i maj: Efterspørgslen øges flere steder i landet19.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye handelstal for maj viser stor stigning i salget af alle boligtyper sammenlignet med samme måned sidste år. Ejerlejligheder er fortsat eftertragtede, ligesom salget af huse stiger i stort set hele landet og især i Østjylland, der er fortrop i statistikken.
Nye tal: Boligpriserne fortsætter op, imens nedslag og salgstid går ned12.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nye maj-tal fra Boligsidens Markedsindeks viser igen stigende salgspriser for både huse, lejligheder og sommerhuse. Boligpriserne sætter dermed ny rekord for anden måned i træk, og i takt med den stigende efterspørgsel bliver både nedslag i pris og den gennemsnitlige salgstid mindre.
Flere boliger til salg – nu overhaler sommerhusene ejerlejlighederne5.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Boligsidens nye udbudstal for primo juni viser, at der igen er flere sommerhuse til salg end ejerlejligheder. Dermed har de to boligtyper byttet plads i udbudsstatistikken og genindtaget de positioner, som de havde før coronaperioden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum