Spam-mails og cyber-svindel tvinger os til at beskytte vores privatliv

København, 3. november 2015
Danskerne oversvømmes i disse år af uønskede e-mails fra svindlere og cyberkriminelle. Derfor har mere end hver tredje oprettet en særskilt e-mailkonto, der alene bruges til at beskytte privatlivets fred. Det viser en ny undersøgelse foretaget af Epinion for Deloitte. En fornuftig løsning, vurderer ekspert i cybersikkerhed.
”Spam-mails er et stigende problem, og de fleste danskere bliver efterhånden oversvømmet af dem. Derfor er det heller ikke overraskende, at så mange i dag vælger at oprette en ekstra e-mailkonto, der kan bruges til nethandel, konkurrencer og sociale medier. Det er en effektiv måde at beskytte sine personlige data,” siger partner i Deloitte Kim Schlyter, der er ekspert i cybersikkerhed.
Hele 37 pct. af danskerne har i dag en ekstra e-mailadresse. Mange er dermed blevet dygtigere til at beskytte sig mod uønsket reklame.
”Hovedparten af spam-mails opstår, fordi man tilmelder sig nyhedsbreve, køber varer på nettet eller opretter profiler på forskellige sociale medier. Gør man det ofte, kan man meget let komme i en situation, hvor man løbende bliver oversvømmet af tilbud og reklamer, som man slet ikke har lyst til at modtage,” siger Kim Schlyter.
Ud over reklame-mails bliver flere og flere danskere også ramt af egentlig svindel begået af cyberkriminelle.
”Inden for det seneste år har hele 64 pct. af danskerne modtaget falske e-mails, hvor de blev lokket til at afgive personlige oplysninger. Også her kan det være fornuftigt at have en ekstra e-mail. Jo mere forsigtig man er med sin personlige e-mailkonto, des sværere er det for hackere at finde den,” siger Kim Schlyter.
Faktisk opfordrer Kim Schlyter danskerne til ikke blot at oprette én ekstra e-mailkonto, men flere:
”Hvis man for alvor vil forbedre sikkerheden, bør man oprette helt op til fire forskellige e-mailkonti. Man kan tænke på det som et løg: Det yderste lag til nyhedsbreve og reklamer, det næstyderste lag til nethandel og iTunes, dernæst en konto til familie og venner og endelig det inderste lag til private e-mails samt fortrolig kommunikation med eksempelvis bank og det offentlige. Og så skal man naturligvis huske ikke at anvende samme password.”
Danskerne mellem 40 og 49 år er de bedste til at beskytte sig på nettet. I denne gruppe har hele 49 pct. en ekstra e-mailadresse.
Fakta:
Har du en ekstra e-mailadresse til brug for situationer, hvor du ikke ønsker at udlevere dine kontaktoplysninger (fx ved handel på nettet, reklamer, konkurrencer, sociale medier m.m.)?
Ja: 37 pct.
Nej: 62 pct.
For kvinder er svaret:
Ja: 33 pct.
Nej: 66 pct.
For mænd er svaret:
Ja: 42 pct.
Nej: 58 pct.
For danskere mellem 18 og 29 år er svaret:
Ja: 45 pct.
Nej: 53 pct.
For danskere mellem 30 og 39 år er svaret:
Ja: 38 pct.
Nej: 61 pct.
For danskere mellem 40 og 49 år er svaret:
Ja: 49 pct.
Nej: 51 pct.
For danskere mellem 50 og 59 år er svaret:
Ja: 35 pct.
Nej: 64 pct.
For danskere over 60 år er svaret:
Ja: 26 pct.
Nej: 74 pct.
Tallene er baseret på i alt 1004 interview med repræsentativt udvalgte danskere på 18 år og derover. Undersøgelsen er gennemført af Epinion for Deloitte.
Nøgleord
Kontakter
Kim Schlyter
Tlf. +45 30 93 44 92
kschlyter@deloitte.dk
Billeder
Information om Deloitte
Følg pressemeddelelser fra Deloitte
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Deloitte
Karriereudvikling topper generation Z’s ønskeliste på jobbet23.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
De 20-30-årige danskere overrasker ved at være mindre interesserede i work/life-balance og mere ivrige efter karriereudvikling og ledelse end resten af verdens unge arbejdstagere. Samtidig er leveomkostninger og klima markante bekymringer, viser ny Deloitte-rapport.
Deloitte og Kraka med fremtidsscenarier for Danmark i 2050: Svære valg skal træffes i dag7.5.2025 06:54:18 CEST | Pressemeddelelse
Fem udfordringer skal løses i dag for at opretholde Danmarks styrkepositioner frem mod 2050. Hvis danske beslutningstagere formår at sætte ind på disse områder, vil Danmark kunne stå lige så stærkt om 25 år, som Danmark gør i dag.
Deloitte fastslår: Medarbejderudvikling giver plus på bundlinjen28.3.2025 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
Organisationer, der prioriterer personlig udvikling, kreativitet og fordybelse, klarer sig bedre økonomisk og skaber større værdi for samfundet. Det viser en ny, global undersøgelse fra Deloitte.
Virksomheders brug af AI i kraftig fremgang25.3.2025 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Selv om udbredelsen af generativ kunstig intelligens øges markant, er der stadig væsentlige barrierer på vejen, førend vi indfrier det fulde potentiale. En ny undersøgelse fra Deloitte indikerer samtidig, at adoptionen ikke helt kan følge med den teknologiske udvikling.
Deloitte udpeger fremtidens teknologiske tendenser: ”Alt er bundet op på AI"24.2.2025 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Hvilke teknologiske trends skal erhvervslivet og den offentlige sektor kende til for at få en strategisk fordel? Rådgivningsgigant og tech-partner Deloitte udpeger seks centrale tendenser med potentiale til at ændre måden, vi arbejder, interagerer og laver forretning på.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum