
Kundebevidste slagtermestre vinder Slagterprisen 2015

Man er sikker på at blive vejledt efter alle kunstens regler, hvis man køber slagtervarer i SuperBrugsen i Havdrup eller slår vejen forbi Slagter Mortensen i Lemvig. Begge slagtere havde på hver deres måde duperet juryen og kollegaer i branchen til Slagterprisen 2015, og derfor blev de vindere i hver deres kategori.
Kenneth Hansen fra SuperBrugsen i Havdrup i kategorien ”Slagtere i dagligvarebutikker” og Peter Mortensen fra Slagter Mortensen i Lemvig i kategorien ”Privatslagtere”.
De to slagtere vandt over de andre nominerede, da pointene var talt op efter en onlineafstemning blandt kollegaer i branchen og Slagterprisens jury. Begge parters point talte 50 pct.
-Vi har to kategorier til Slagterprisen i år, så vi rammer det bedste fra både dagligvarebutikker og privatslagtere, og begge vindere har fuldt ud fortjent prisen. Det kunne vi som jury se både under deres præsentationer før nomineringerne, men bestemt også da vi var på uanmeldt besøg i deres butikker. Vi kan også se på onlineafstemningen, at deres kollegaer i branchen er enige med os, siger Vickie Enné Ryge, seniorkonsulent i Landbrug & Fødevarer og ansvarlig for Slagterprisen.
Begge slagtermestre imponerede med deres brede sortiment af produkter og en stor kærlighed til faget.
-Hos Kenneth Hansen i SuperBrugsen i Havdrup kunne vi allerede se i hans præsentation, at han virkelig vil noget med sin butik. Her er fokus på råvarerne og på at give kunderne den bedste vejledning, så de får en god oplevelse med deres varer, når de kommer hjem. Samtidig forstår han at motivere sit personale og give dem ny viden, siger Vickie Enné Ryge, og fortsætter:
- I Slagter Mortensens butik bliver man som kunde også blæst bagover. Der er et stort udvalg af hjemmelavede produkter med alt fra presset sylte til skønne spegepølser, og kunderne får varerne præsenteret flot. Samtidig tilbyder Peter Mortensen sine produkter til hele landet via sin webshop og det er tydeligt at mærke, at der er stor respekt omkring ham og hans produkter fra kollegaerne i branchen. Så det er to virkelig dygtige vindere.
Berørte og stolte slagtermestre
Det var to glade vindere, der fik overrakt prisen til branchens store festdag Fødevaredagen i DOCKEN i København den 28. oktober.
-Jeg tror først rigtig, jeg forstår det i morgen, at jeg har vundet. Jeg havde på ingen måde regnet med det. Jeg havde håbet på det, men ikke regnet med det. Men jeg har det helt fantastisk lige nu. Jeg føler at prisen er et udtryk for, at jeg laver kvalitet og satser på det helt rigtige, siger Peter Mortensen.
Han satser på at holde en sejrsfest i butikken i Lemvig næste weekend. Her kan kunderne smage på nye produkter og få et glas vin.
Slagtermester fra SuperBrugsen i Havdrup, Kenneth Hansen, var også helt overvældet af kåringen som vinder af Slagterprisen i kategorien butiksslagtere.
-Jeg er totalt stolt og overvældet. Det er en anerkendelse af det arbejde, jeg har lavet igennem mange år, så jeg er simpelthen så glad. Det var et stærkt felt, jeg var oppe imod, så det gør mig ekstra stolt over at vinde. Samtidig vil jeg også rose mit hold. Vi inspirerer hinanden og gør hinanden bedre, siger Kenneth Hansen.
Han regner med at fejre sin nye titel SuperBrugsen i Havdrup i løbet af de næste par dage.
Vinderne af årets Slagterpris har året ud samt hele næste år lov til at reklamere med prisen og titlen i deres butikker.
Yderligere informationer:
Vickie Enné Ryge, seniorkonsulent i Handel, Marked & Ernæring hos Landbrug & Fødevarer, tlf. 41932970, mail: vkr@lf.dk
Marie Grabow Westergaard, pressekonsulent i Landbrug & Fødevarer, tlf. 30178871, mail: mgw@lf.dk
Billeder
Information om L&F
Landbrug & Fødevarer er erhvervsorganisation for landbruget, fødevare- og agroindustrien. Med en eksport på 156 milliarder kroner årligt og med 169.000 beskæftigede repræsenterer vi et af Danmarks vigtigste eksporterhverv. Ved at nytænke og synliggøre erhvervets bidrag til samfundet sikrer vi vores medlemmer en stærk placering i Danmark og globalt.
Følg pressemeddelelser fra L&F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra L&F
Foreningen Biogasbranchen: Danmark er foregangsland med 25 pct. biogas i 202226.4.2018 12:17:54 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen lægger i sit oplæg til det kommende energiforlig op til en fortsat udbygning på biogasområdet, og at eksisterende biogasanlæg kan fortsætte på de nuværende vilkår en årrække.
L&F om energiudspil: Biogas er cirkulær bioøkonomi, når det er bedst26.4.2018 10:11:36 CEST | Pressemeddelelse
Landbrug & Fødevarer er i hovedtræk positive over for regeringens energiudspil. Særligt de fire mia. kr., der er afsat til biogasudbygningen, vækker optimisme. En udbygning af biogas er afgørende for, at Danmark fortsat kan være i front på genanvendelse og genbrug af vores restprodukter.
L&F: ’Made in Denmark’ åbner døre i Mexico23.4.2018 07:12:36 CEST | Pressemeddelelse
Med weekendens nyhed om en ny og forbedret handelsaftale mellem EU og Mexico, er tidspunktet ideelt, når Landbrug & Fødevarer de kommende dage er hovedarrangør af et eksportfremstød til Mexico. Fremstødet begynder i dag.
Nye anbefalinger sætter maden i centrum20.4.2018 07:10:24 CEST | Pressemeddelelse
Advisory Board for mad, måltider og sundhed overdrager i dag deres anbefalinger til regeringen repræsenteret ved fem ministerier. Landbrug & Fødevarer byder anbefalingerne velkomne, og opfordrer ministerierne til aktivt at gå videre med dem. Meget gerne med inddragelse fra erhvervet.
Kommissionen: Reduktion i betaling af spildevand er berettiget19.4.2018 14:56:41 CEST | Pressemeddelelse
L&F er lettet over afgørelse fra Kommissionen, der fastslår, at der er ikke tale om statsstøtte, når fødevarevirksomheder får en reduktion i deres spildevandsbetaling.