47 nye ukrainske flygtninge på vej i bus mod Furesø
11.3.2022 10:49:53 CET | Furesø Kommune | Pressemeddelelse

Fredag aften ankommer 47 flygtninge fra Ukraine. Furesø-virksomheden Aasted, der har en fabrik i Ukraine, har organiseret, at ansatte, ægtefæller og børn til ansatte er kørt i bus direkte fra Ukraine gennem Polen og Tyskland til Furesø.
”Vi oplever en kæmpe opbakning fra Furesøs borgere, foreninger og virksomheder til at hjælpe flygtninge. Det er jeg rigtig glad for og stolt over. Senest har Aasted i tæt kontakt med kommunen organiseret at fragte flygtninge i sikkerhed i Furesø. Jeg vil opfordre alle Furesø-borgere til at tage godt imod ukrainerne”, siger Furesøs borgmester Ole Bondo Christensen (A).
Furesø Kommune har på et døgn forberedt, at flygtningene kan ankomme til Bybækskolen som det første stop i Furesø. Her får de mulighed for at lande og finde sig tilpas, inden de samme aften flytter ind hos de furesøborgere, der har tilbud at huse dem.
140 Furesø-borgerne har siden krigens start kontaktet kommunen for at høre, hvor de kunne hjælpe til med at tage godt imod flygtningen fra Ukraine. 70 borgere har tilbudt at huse flygtninge. En del af dem er blevet kontaktet de seneste dage og matchet med de flygtninge, der er på vej.
Furesø Kommune har et tæt samarbejde med nødhjælpsorganisationer blandt andet Røde Kors og Venligboerne, der organiserer venskabsfamilier, legeaftaler og andre forhold.
De Furesø-borgere, der bruger Bybækskolen til foreningsliv eller frivillige aktiviteter er blevet kontaktet om hvorvidt, de kan bruge de lokaler, de plejer, eller om deres aktivitet er blevet flyttet eller aflyst.
Vil man være med til at hjælpe ukrainere, der kommer til Furesø, kan man finde mere information på furesoe.dk/ukraine.
Fakta
- Seks familier bor lige nu privat hos Furesø-borgere.
- Der er stor opbakning fra Furesø-borgerne, der gerne vil hjælpe til. Hver dag henvender nye sig til kommunen og tilbyder at huse flygtninge, blive venskabsfamilie eller hjælpe med andet. Furesø Kommune har p.t. modtaget knap 140 henvendelser fra Furesøborger og ud af dem har cirka 70 tilbudt at huse flygtninge.
- På tirsdag mødes Furesø Kommune med de almene boligselskaber. Flere af dem er allerede klar til give plads til flygtninge.
- Furesø Kommune kommunikerer om seneste nyt via siden furesoe.dk/ukraine og til pressen.
- Særloven, der giver mulighed for at sikre beskæftigelse til de ukrainske flygtninge og skolegang til deres børn m.v. forventes vedtaget af Folketinget i næste uge.
Kontakter
Ole Bondo Christensen (A)
Borgmester og formand for Økonomiudvalget.
Flemming SommerCenterchefFuresø Kommune, Jobcenter Furesø
Tlf:72164738flso@furesoe.dkPeter RosgaardCenterchef for Center for Borgerservice, Kultur og Erhverv
Tlf:7216 4784pro@furesoe.dkKommunikation
Tlf:72354012kommunikation@furesoe.dkBilleder
Links
Information om Furesø Kommune
Følg pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Furesø Kommune
Furesø når ikke klimamål i 2030 – klimaplan opdateres30.3.2026 10:33:14 CEST | Pressemeddelelse
Furesø Kommune nedbringer CO₂-udslippet år for år. Men udfordringer med især udrulning af fjernvarme og en længere tidshorisont på en række infrastrukturprojekter betyder, at Furesø Kommune ikke når sit mål om at være CO₂-neutrale i 2030.
Nyt integrationsråd klar i Furesø27.3.2026 12:34:45 CET | Pressemeddelelse
Valget til Furesø Integrationsråd er nu overstået. Den 25. marts 2026 udpegede byrådet otte medlemmer af rådet samt en stedfortræder. De skal sammen med tre byrådsmedlemmer arbejde for at fremme etnisk ligestilling og rådgive byrådet om den lokale integrationsindsats.
Foreninger i dialog om Bybækskolens flytteplaner20.3.2026 14:35:19 CET | Pressemeddelelse
24 foreningsrepræsentanter mødte op, da Furesø Kommune torsdag den 19. marts inviterede til dialogmøde om Bybækskolens flytteplaner. Spørgelysten var stor, og en følgegruppe er blevet nedsat.
Nyt Folkeoplysningsudvalg på plads i Furesø13.3.2026 15:57:17 CET | Pressemeddelelse
17 nye medlemmer er klar til at indtage rollen som bindeled mellem kommune og foreningsliv, når det gælder vilkår for Furesøs foreninger, klubber og fritidsaktiviteter.
Furesø-virksomheder vil hjælpe ukrainere i job – kommunen styrker indsatsen9.3.2026 16:49:48 CET | Pressemeddelelse
Flere virksomheder i Furesø vil gerne bidrage til, at flere ukrainske flygtninge får fodfæste på arbejdsmarkedet. Derfor har Furesø Kommune netop styrket indsatsen og ansat endnu en virksomhedskonsulent.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum


