Lolland-Falster Brandvæsen og Lolland Kommune sørger for husly og mad til flygtninge og migranter i Rødbyhavn
Lolland-Falster Brandvæsen har også lavet en aftale med Dansk Folkehjælp om levering af yderligere hjælp, hvis antallet af flygtninge skulle stige. Beredskabschef Peter Søe fra Lolland-Falster Brandvæsen er derfor i daglig kontakt med generalsekretær Klaus Nørlem fra Dansk Folkehjælp om status på situationen.
Peter Søe oplyser videre, at beredskabet på stedet er fuldt dækket ind i forhold til mad, tøj, personale m.m., og der er derfor ikke brug for yderligere donationer:
”Der hersker generelt en god stemning blandt flygtningene og hjælpepersonalet, og mængden af donationer og tilbud om frivillig hjælp har været helt ekstraordinært. Vi står nu i den situation, at der er afleveret mere, end der er brug for, og hvis der afleveres mere mad og andre fornødenheder vil det give både brandvæsen og Røde Kors udfordringer”, siger Peter Søe.
Alle er meget taknemlige for de mange donationer og tilbud om hjælp. Der er ingen tvivl om, at den enkelte gør det i en god mening, men både beredskabschef Peter Søe og konsulent Frank Praefke fra Dansk Røde Kors understreger, at der ikke er brug for mere på stedet.
Begge henstiller derfor til, at man ikke kører til Rødbyhavn for at aflevere tøj, mad eller andet.
Nøgleord
Kontakter
Peter Søe
Beredskabschef
Lolland-Falster Brandvæsen
Tlf. 61 94 80 10
Lolland-Falster Brandvæsen udtaler sig alene om egne forhold vedr. indkvartering og forplejning. For øvrige spørgsmål henvises der til politiet.
Information om Lolland Kommune
Følg pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lolland Kommune
Tre kommuner med fælles forslag: Byg krigsskibe på Lolland26.4.2025 09:41:22 CEST | Pressemeddelelse
Lolland, Guldborgsund og Vordingborg Kommuner foreslår i fællesskab, at en del af Forsvarets kommende skibsproduktion placeres i Rødbyhavn, hvor der i forvejen er store fabriks- og havnefaciliteter klar til brug om få år.
Turbåden Anemonen er klar til to nye sæsoner22.4.2025 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny forpagtningsaftale er på plads. Fra 1. maj overtager Niels Skadborg og Christian Pedersen ansvaret for at drive turbåden Anemonen med rundture og chartreture i Naturpark Maribosøerne – nærmere bestemt på Søndersø centralt i Maribo.
Kjær & Lassen vinder hovedentreprisen på Havnebygningen i Nakskov10.4.2025 09:32:09 CEST | Pressemeddelelse
Efter en udbudsrunde med fire bydende virksomheder er entreprenørfirmaet Kjær & Lassen blevet valgt som hovedentreprenør på renoveringen af Havnebygningen i Nakskov. Der er givet en tilbudssum på 25,77 millioner kroner, og projektet realiseres som en del af Nakskov 2030-initiativet med støtte fra A.P. Møller Fonden, der har bidraget med godt 50 millioner kroner til renoveringen af Havnebygningen og Honnørkaj.
Ny national industripark bør placeres i Rødbyhavn8.4.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lolland og Guldborgsund Kommuner står sammen om at foreslå Rødbyhavn som ny national industripark. Det skal bidrage til at imødekomme nationale kapacitetsbehov og samtidig virke som en dynamo for ny vækst og udvikling på Lolland-Falster.
LollandBibliotekerne sætter fokus på bæredygtighed26.3.2025 06:10:00 CET | Pressemeddelelse
Sammen med lokale foreninger og organisationer markerer LollandBibliotekerne UGE17, som er en landsdækkende temauge omkring FN’s 17 verdensmål. Det sker med en række forskellige og inspirerende aktiviteter om bæredygtighed. Et af ugens første arrangementer bliver en debataften tirsdag den 22. april kl. 19:00-21:30 på Nakskov Bibliotek. Her mødes 12 lokale kandidater til kommunalvalget for at diskutere udfordringer og løsninger på vejen hen mod en grøn fremtid for Lolland Kommune.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum