Håndværkere og købmænd under samme tag
DSK har solgt ”Købmændenes Hus” i Hellerup og flytter sidst på året til en ejerlejlighed i ”Håndværkets Hus” på Islands Brygge i København.
”Jeg håber, vi kan medvirke til, at selvstændighedskulturen får en erhvervspolitisk højborg, når vi ved årets udgang flytter til Håndværkets Hus”, siger adm. dir. i DSK, John Wagner, der glæder sig til samarbejdet med de øvrige brancheorganisationer i Håndværkets Hus, som ud over Håndværksrådet tæller bl.a. Bager- og Konditormestre i Danmark, BKD, og Danmarks Restauranter og Cafeer, DRC.
”Både omkring selvstændighedskulturen og fødevarepolitikken vil der i huset være samarbejdsmuligheder til fælles bedste, ligesom placeringen tættere på Christiansborg, ministerierne og Dansk Erhverv på Børsen naturligvis skal udnyttes til at sikre DSK endnu større politisk indflydelse”, siger John Wagner.
Håndværksrådets adm. direktør Ane Buch siger: ”I Håndværksrådet glæder vi os til at få DSK ind i Håndværkets Hus. Vi ser rigtig gode synergimuligheder i et samarbejde med DSK. Vores hus er indrettet til at huse organisationer, hvorfor vi tror, at DSK vil få glæde at have sit sekretariat i vores hus, ligesom vi er sikre på, at de stærke kompetencer og det store engagement, som DSK er kendt for, også vil være en stor gevinst for os”.
DSK har siden 1962 haft domicil i Købmændenes Hus på Svanemøllevej i Hellerup.
Nøgleord
Kontakter
Yderligere oplysninger kan fås hos adm. dir. John Wagner, jw@dsk.dk, 20 23 26 16.
Information om DSK - De Samvirkende Købmænd
Følg pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DSK - De Samvirkende Købmænd
Formandsskifte hos De Samvirkende Købmænd23.4.2025 07:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Max Skov Hansen fra REMA 1000 i Holbæk bliver ny formand for De Samvirkende Købmænd (DSK) og deres godt 1.500 medlemmer. Han afløser Torben Christensen fra MENY, som har siddet på posten de seneste fire år.
Danske afgifter holder liv i grænsehandlen6.3.2025 09:26:21 CET | Pressemeddelelse
Den danske moms på fødevarer og de mange punktafgifter holder fortsat gang i grænsehandlen i Tyskland – og skader samtidig folkesundheden.
Danskerne er klar til et statsligt klimamærke på fødevarer!4.3.2025 07:00:01 CET | Pressemeddelelse
Et overvældende flertal af danskerne på hele 81 procent synes, at et klimamærke på fødevarer er en god idé, viser en ny undersøgelse foretaget af Norstat for De Samvirkende Købmænd (DSK). Et resultat som også minister for fødevarer, landbrug og fiskeri Jacob Jensen (V) påskønner.
Ny underdirektør hos De Samvirkende Købmænd3.3.2025 10:56:33 CET | Pressemeddelelse
Analysechef hos De Samvirkende Købmænd (DSK) Morten Jarlbæk Pedersen er udnævnt som underdirektør.
Antallet af butikstyverier stikker helt af!5.2.2025 08:52:16 CET | Pressemeddelelse
Danmarks Statistik har netop offentliggjort nye tal, der viser en alarmerende stigning i antallet af anmeldte butikstyverier. I 2024 blev der registreret 27.625 butikstyverier – en stigning på hele 13% i forhold til 2023, som i forvejen var et rekordår. Dette markerer for tredje år i træk en negativ rekord.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum