3F’s formand: ”Jeg ser solidaritet og håb i danskernes valg”
”Stort tillykke til det nye politiske flertal og stort tillykke til Danmark,” siger 3Fs forbundsformand, Per Christensen, der kommenterer valgresultatet.
”Danskerne har truffet deres valg. Det er et valg om et mere retfærdigt og lige Danmark. Et Danmark, hvor nedslidte kan træde tilbage fra arbejdsmarkedet efter et langt arbejdsliv, og hvor vi ikke længere vil acceptere, at Danmark er et land, hvor antallet af fattige børn stiger. Og så har danskerne entydigt krævet en ambitiøs klimapolitik,” siger Per Christensen.
”Jeg ser solidaritet og håb i danskerne valg. Solidaritet med de nedslidte og med de kommende generationer. Solidaritet med vores medmennesker på bunden af samfundet. Det er i den grad en retning, som vi i 3F vil støtte op om,” siger Per Christensen.
3F ser frem til at deltage konstruktivt i forhold til drøftelsen af bl.a. et nyt pensionssystem, lover forbundsformanden:
”Jeg håber desuden, at den kommende regering vil lægge op til en bred dialog om en række af de temaer, der er væsentlige for arbejdsmarkedets parter – ikke mindst indsatsen for fortsat vækst og nye arbejdspladser i hele landet til gavn for vores ledige medlemmer.”
Kontakter
Pressechef Klaus Lange: 31 61 27 87
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: Gode takter fra Ekspertgruppen15.12.2025 14:15:22 CET | Pressemeddelelse
For 3F har et af de vigtigste temaer været, at der sikres praksisrettet undervisning på EPX, hvilket afspejles klart i anbefalingerne.
3F: Vigtigt fokus på bekæmpelse af arbejdskriminalitet4.12.2025 13:42:36 CET | Pressemeddelelse
Forligspartierne og ikke mindst justitsminister Peter Hummelgaard har lyttet til 3F i det nye politiforlig.
Principiel dom styrker retssikkerheden for digitalt udsatte borgere11.11.2025 13:56:18 CET | Pressemeddelelse
3F og Justitia er tilfredse med dommen, som er et vigtigt skridt for digitalt udsattes retssikkerhed og retsstilling.
3F: Fælles dansk indsats giver delvist pote11.11.2025 10:05:29 CET | Pressemeddelelse
EU-domstolen har delvist imødekommet Danmarks annullationssøgsmål i forhold til mindstelønsdirektivet.
3F: FL26 skuffer på pension og fødevarer23.10.2025 12:57:47 CEST | Pressemeddelelse
3F glæder sig imidlertid over bedre vilkår for børnefamilier, en styrkelse af velfærden og lavere elafgift.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
