3F: Nytænkning nødvendig i det offentlige
23.9.2016 11:39:47 CEST | 3F | Pressemeddelelse
Kommentar fra 3Fs formand Per Christensen til Socialdemokratiets udspil til en reform for den offentlige sektor:
- Det er rigtigt positivt og nødvendigt, at Socialdemokratiet igen vil sætte faglighed, tillid til medarbejderne og forebyggelse i centrum i den offentlige sektor.
- Vores medlemmer har oplevet en blind fokus på ”lidt billigere næste år,” der eksempelvis på rengøringsområdet har ført til et meget nedslidende arbejdsmiljø.
- Nytænkningen bør også omfatte det privat-offentlige samarbejde. Udlicitering med fokus på kortsigtede besparelser har ført til den absurde situation, at ansvarlige virksomheder siger nej til at byde på offentlige opgaver, fordi de ikke kan løses ansvarligt i forhold til kvalitet og arbejdsmiljø for medarbejderne. I stedet er der skabt et vækstgrundlag for plat og svindel og social dumping.
- Her bør der også ses nøje på samspillet mellem den offentlige folkeskole, og de sociale opgaver der forventes løst her, og skatteydertilskud til privatskoler, som i langt mindre omfang bidrager til at løfte bl.a. integrationsopgaverne.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere kommentarer kontakt 3Fs pressetelefon 8892 8892
Information om 3F
Følg pressemeddelelser fra 3F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra 3F
3F: God ordning om udenlandsk arbejdskraft3.9.2026 06:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny ordning gør det lettere for danske virksomheder med en overenskomst at rekruttere internationale medarbejdere fra udvalgte tredjelande.
3F: Nu må arbejdsgiverne vise ansvar24.8.2026 09:09:58 CEST | Pressemeddelelse
3F vil bruge pisk og gulerod-modellen endnu mere, så arbejdsgivere, der indgår lange uddannelsesaftaler, bliver favoriseret.
3F: Nyttejob bør erstattes af uddannelse og opkvalificering9.7.2026 16:43:04 CEST | Pressemeddelelse
3F frygter, at nyttejobs fortrænger ordinære 3F-job, hvor medarbejderne arbejder på almindelige vilkår og er dækket af overenskomst.
Sekretariatschef fundet til nyt brancheforum mellem DI og 3F8.6.2026 06:59:00 CEST | Pressemeddelelse
Marie Voldby trådte den 1. juni til som sekretariatsleder i det nyoprettede brancheforum mellem DI Byggeri og 3F’s Byggegruppe. Her skal hun stå i spidsen for arbejdet med at finde fælles løsninger til at bekæmpe kriminalitet i byggebranchen.
3F: Regeringen vil levere et meget stærkere arbejdsmarked3.6.2026 16:03:53 CEST | Pressemeddelelse
Det nye regeringsgrundlag rummer en lang række tiltag til fordel for lønmodtagerne. Finansiering må ikke vende den tunge ende nedad.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
