
Vigtig håndsrækning til staldbyggeri
Hos erhvervsorganisationen Landbrug & Fødevarer er formand Martin Merrild glad for, at regeringen vil afsætte 850 mio. kr. til nye stalde. De 850 mio. kr er fordelt over tre år fra 2016 og gives som tilskud til landmænd og andre, der vil investere i nye, moderne stalde. Det fremgår af dagens forlig om det såkaldte landdistriktsprogram mellem regeringen, SF og Enhedslisten.
- Vi er glade for, at regeringen prioriterer at skabe vækst i det danske samfund. Aftalen er vigtigt for at få investeret i modernisering af staldanlæg i svine- og kvægsektoren, siger Martin Merrild.
Som en del af aftalen er der også afsat 225 mio. kr. om året i gennemsnit til vandmiljøområdet. Den del af aftalen er dog ikke så fleksibel, som man gerne havde set hos Landbrug & Fødevarer.
- Aftalen er for uambitiøs, når det gælder en målrettet miljøregulering, der kan sikre fødevareerhvervets vækstpotentiale. Aftalen lægger op til et fortsat ensidigt fokus på kvælstofindsatsen i stedet for at anvende nye virkemidler, der giver størst mulig miljøeffekt, siger Martin Merrild.
Håber på 3700 job
Regeringen regner med, at de 850 mio, som kan søges i tilskud til staldbyggerier, vil udløse investeringer i staldanlæg for i alt 3,3 mia. kroner. Det vil ifølge regeringen skabe 1.600 nye job i landbruget.
Landbrug & Fødevarer vurderer, at en investering på godt tre mia. kr. i svineproduktion og mælke/kvægproduktion kan sikre op til 3.700 arbejdspladser og øge eksporten fra fødevareklyngen med 3,4 mia. kr.
- Tilskuddene, er vigtige for at få investeret i modernisering af staldanlæg i svine- og kvægsektoren. Og fordi, aftalen gælder over tre år, giver den landmændene tid og ro til at udbygge staldene, siger Martin Merrild.
Løft til økologi
Aftalen lægger også op til at give den økologiske produktion et løft. I alt er der afsat 855 kr over tre år til økologi.
- Vi er tilfredse med, at den økologiske satsning retter sig mod øgede investeringer i nye stalde til kvæg og svin. Det kan forhåbentligt underbygge den positive markedsdrevne udvikling på området, vi ser netop nu, siger Martin Merrild.
Information om L&F
Landbrug & Fødevarer er erhvervsorganisation for landbruget, fødevare- og agroindustrien. Med en eksport på 156 milliarder kroner årligt og med 169.000 beskæftigede repræsenterer vi et af Danmarks vigtigste eksporterhverv. Ved at nytænke og synliggøre erhvervets bidrag til samfundet sikrer vi vores medlemmer en stærk placering i Danmark og globalt.
Følg pressemeddelelser fra L&F
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra L&F
Foreningen Biogasbranchen: Danmark er foregangsland med 25 pct. biogas i 202226.4.2018 12:17:54 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen lægger i sit oplæg til det kommende energiforlig op til en fortsat udbygning på biogasområdet, og at eksisterende biogasanlæg kan fortsætte på de nuværende vilkår en årrække.
L&F om energiudspil: Biogas er cirkulær bioøkonomi, når det er bedst26.4.2018 10:11:36 CEST | Pressemeddelelse
Landbrug & Fødevarer er i hovedtræk positive over for regeringens energiudspil. Særligt de fire mia. kr., der er afsat til biogasudbygningen, vækker optimisme. En udbygning af biogas er afgørende for, at Danmark fortsat kan være i front på genanvendelse og genbrug af vores restprodukter.
L&F: ’Made in Denmark’ åbner døre i Mexico23.4.2018 07:12:36 CEST | Pressemeddelelse
Med weekendens nyhed om en ny og forbedret handelsaftale mellem EU og Mexico, er tidspunktet ideelt, når Landbrug & Fødevarer de kommende dage er hovedarrangør af et eksportfremstød til Mexico. Fremstødet begynder i dag.
Nye anbefalinger sætter maden i centrum20.4.2018 07:10:24 CEST | Pressemeddelelse
Advisory Board for mad, måltider og sundhed overdrager i dag deres anbefalinger til regeringen repræsenteret ved fem ministerier. Landbrug & Fødevarer byder anbefalingerne velkomne, og opfordrer ministerierne til aktivt at gå videre med dem. Meget gerne med inddragelse fra erhvervet.
Kommissionen: Reduktion i betaling af spildevand er berettiget19.4.2018 14:56:41 CEST | Pressemeddelelse
L&F er lettet over afgørelse fra Kommissionen, der fastslår, at der er ikke tale om statsstøtte, når fødevarevirksomheder får en reduktion i deres spildevandsbetaling.