Coop Danmark A/S

Minister og direktør gør kassen op i Dans supermarked

Del
I dag kl. 12: Fødevareminister Dan Jørgensen og Coops adm. direktør Peter Høgsted mødes i SuperBrugsen Hjallelse og gør resultatet op efter 1 måneds eksperiment

Dans supermarked gør efter en måned kassen op med et forøget salg af økologi på 49 procent, et øget samlet salg og flere kunder, men uden at den samlede indtjening er fulgt med.

Fødevareminister Dan Jørgensen har gennem de seneste 4 uger fungeret som uddeler i SuperBrugsen Hjallese for at bevise, at det kan lykkes at øge salget af de varer, han ønsker at fremme: Økologi, dyrevelfærd, sundhed og lokale fødevarer.

Salget er steget, og udviklingen for økologi har været flot, men der er udforinger forbundet med at udbrede eksperimentet, mener adm. direktør Peter Høgsted, Coop:

”Eksperimentet har været en succes, og det har været sjovt at gennemføre. Men når vi ikke straks ruller det ud over hele landet, skyldes det, at der er forskel på vores kunder. Vores mål er at fordoble økologi-salget over de kommende fem år. Det gør vi ved at gøre i en takt, der passer vores kunders ønsker lokalt,” siger Peter Høgsted.

”Nu har vi eksperimenteret på min banehalvdel en måned. Nu er tiden til at gøre det på ministerens banehalvdel. Og der vil jeg foreslå, at vi indfører differentieret moms, som der er i alle andre lande i Europa, så sunde og økologiske varer bliver billigere – samt fjerne punktafgifter på sunde varer. Det er jeg overbevist om også vil fremme salget over hele landet – i mere end en måned,” siger Peter Høgsted.

Stolt brugsuddeler takker af

”Jeg er meget stolt over det resultat, som jeg har skabt sammen med medarbejderne i Hjallese. Vi har øget salget, fået flere kunder og kørt 49 procent mere økologi igennem kassen, som de plejer,” siger fødevareminister Dan Jørgensen og slutter:

”Med ganske enkle virkemidler kan detailhandlen sælge flere bæredygtige varer, uden det koster, når kassen skal gøres op. Det er godt købmandskab, og det viser, at der plads til forbedring ude i butikkerne. Nu håber jeg, at Coop og resten af detailhandlen, at de kan blive inspireret af eksperimentet,” siger Dan Jørgensen.

I dag kl. 12 gør Dan Jørgensen og Peter Høgsted status over erfaringerne i SuperBrugsen, Odensevej 10, Hjallese, Odense. Redaktionen er velkommen. Yderligere information: Informationsdirektør Jens Juul Nielsen, 5159 4468

 

Fakta om afviklingen af Dan supermarkeder

-          Samlet omsætning: Omsætningen er steget 2,6 pct. sammenlignet med 2014. (Stigning 4,4 pct. ift. benchmark-butikkerne.)

-          Konventionel og økologisk frugt og grønt: Stigning i omsætning på 218,2 pct. sammenlignet med 2014.

Fald i salg

-          Omsætning af chips & snacks: - 15 pct.

-          Omsætning af øl & alkopops: - 8 pct.

-          Omsætning af sodavand: -7 pct.

Økologi

-          Stigning i omsætning af økologi på 49 pct. (Stigning på 42,7 pct. ift. benchmark-butikkerne.)

-          Butikkens økologiandel af samlet salg endte på 4,9 pct. - mod 3,9 pct. i 2014. Dvs. en stigning på 25,6 pct.

-          Der blev ikke solgt økologiske kyllinger i 2014. I test-perioden blev der solgt for 2.592 kr.

-          Stigning i omsætning af økologiske æg på 63,7 pct. ift. 2014.

Lokalevarer

-          Omsætning af lokale fødevarer + 112 pct.

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Salget af dagligvarer stiger stærkt syd for grænsen4.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Gennem det seneste år er salget af de mest almindelige fødevarer som mælk, frugt og grønt, kød og pålæg steget med over 10 procent i de tre store butikker, som Coop har syd for grænsen, Fakta Tyskland. ”Vi sælger stadig de store traditionelle grænsehandelsvarer – øl, vand og slik – men det er på de øvrige dagligvarer, at vi oplever den store vækst, både lige nu og over hele det seneste år,” siger direktør Kasper Allermann, Fakta Tyskland. Prisstigningerne på dagligvarer i Danmark generelt har fået flere danskere til at købe flere af deres basale dagligvarer, når de er i Tyskland. ”Vi har hele tiden satset på at have et større udvalg af almindelige dagligvarer, og ikke kun satse på øl, vand og slik. Det giver bonus nu, ikke mindst fordi vi også kan tilbyde mange af de gode varer fra Coop,” siger Kasper Allermann. Hvis man undrer sig over, hvordan det er muligt at sælge de samme varer billigere i Tyskland end i Danmark, er forklaringen mindre moms, færre afgifter og et generelt lavere om

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye