
Boligejere betaler for meningsløst renteloft
Renternes fald til historisk lave niveauer gør det reelt meningsløst, at danske boligejere stadig betaler en præmie for at have renteloft på realkreditlån for i alt 167 milliarder koner. Det fremgår af en ny analyse af lånemarkedet fra Spar Nord.
Danskernes renteloft ligger typisk omkring 5 procent og stammer fra en tid, hvor renteniveauet var betydeligt højere, ligesom også sandsynligheden for, at renteloftet reelt kom boligejeren til gavn, var betydeligt højere.
- Hvis du har et realkreditlån med renteloft, så betaler du en præmie for, at renten maksimalt kan stige til eksempelvis 5 procent. Og det giver god mening at betale den præmie, hvis der er en reel risiko at skærme sig imod. Men med de nuværende renteniveauer er vi nødt til at sige, at det er meningsløst at betale for et renteloft, der ligger langt fra den nuværende rente på et fastforrentet lån, siger Spar Nords chefanalytiker Martin Lundholm, der står bag analysen af lånemarkedet.
Siden begyndelsen af 2008 har danskerne reduceret omfanget af realkreditlån med renteloft fra 280 milliarder kroner, men de boligejere, der tegner sig for de resterende 167 milliarder kroner, kan nu med fordel overveje alternativer.
Fast rente fra 1 procent
Martin Lunholm henviser til, at renten på et fastforrentet boliglån i dag ligger i spændet 1 til 2,5 procent altafhængig af løbetiden, og det er det laveste niveau nogensinde målt. Det mest oplagte alternativ til et lån med renteloft er derfor et regulært fastforrentet lån, fordi det indebærer ultimativ rentesikkerhed og dermed en langt mere forudsigelighed ydelse.
- Skifter du fra renteloft til fast rente, så betyder det ganske vist en stigning i den månedlige ydelse, men til gengæld ligger renten fuldstændig fast i hele lånets løbetid, så du bedre kan disponere langsigtet for din boligøkonomi. Desuden har fastforrentede lån den fordel, at din restgæld falder, når renten begynder at stige, uddyber Martin Lundholm.
- Med andre ord giver merprisen for det fastforrentede lån dig nogle reelle kvaliteter, som det efter min mening er værd at betale for, tilføjer han.
Afhængig af renteloftets varighed kan det ifølge Martin Lundholm også være oplagt at vælge et rentetilpasningslån med en tilsvarende varighed. Har du eksempelvis et renteloft, der løber fem år frem i tiden, så er det værd at overveje et F5-lån, som indebærer en fast, lav rente på omkring 0,6 procent i de næste fem år.
Pas på omkostninger
Inden du bestemmer dig for at udskifte lån med renteloft anbefaler Martin Lundholm at undersøge de omkostninger, der er forbundet med at komme ud af renteloft-lånet.
- Kursen på lån med renteloft ligger altid i intervallet 100 til 105, så i den forstand vil omkostningerne være begrænsede. Hvis du derimod omlægger i forbindelse med en refinansiering, kan du altid komme ud til kurs 100 – altså uden at betale overkurs – så det er naturligvis det mest attraktive, lyder det afsluttende fra Martin Lundholm.
Nøgleord
Kontakter
Chefanalytiker Martin Lundholm, Spar Nord. Tlf. 9634 4055, mlu@sparnord.dk
Pressechef Leif Lind Simonsen, Spar Nord. Tlf. 2527 0330, lsi@sparnord.dk
Information om Spar Nord Bank A/S
Følg pressemeddelelser fra Spar Nord Bank A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Spar Nord Bank A/S
Vækst i Spar Nord Leasing2.5.2016 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Leasingmarkedet er i vækst, og det mærkes hos Spar Nord Leasing, der nu opruster medarbejderstaben med fire nye medarbejdere. Den udvidede stab skal styrke Spar Nord Leasings markedsposition, som er baseret på rådgivning og personlig dialog med virksomhedens kunder.
Spar Nord-resultat på 204 millioner kroner i første kvartal27.4.2016 08:30:58 CEST | Pressemeddelelse
Spar Nord har netop offentliggjort regnskab for første kvartal 2016, der viser et resultat før skat på 204 millioner kroner. Regnskabet bærer præg af vækst i bankens forretningsomfang, men også af hård konkurrence på den traditionelle ind- og udlånsforretning.
Spar Nord: Konfirmander skal være kontantløse på blå mandag13.4.2016 07:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Konfirmander kan være nemme ofre for lommetyveri på blå mandag, hvis de har større kontantbeløb på sig. Spar Nord er derfor i fuld gang med at udstyre op imod 5.500 konfirmander med betalingskort, der kan erstatte kontanterne.
Analyse: Storbanker klar med rentegaver til konfirmander11.4.2016 08:09:48 CEST | Pressemeddelelse
Flere af landets største banker er klar med ekstraordinært høje indlånsrenter til de godt 65.000 konfirmander og nonfirmander, som i de kommende måneder fejres og samlet set forventes at sætte omkring 1 milliard kroner i banken.
Undersøgelse: Danskerne overser besparelse på 1.000 kr.5.4.2016 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En gennemsnitlig husstand kan spare omkring 1.000 kroner om året på at slukke helt for de elektriske apparater med standby-strøm. Men det er en besparelse, som flere og flere af os glemmer i hverdagen, og opmærksomheden omkring energisparende tiltag i hjemmet er generelt faldet de seneste to år. Det viser en ny undersøgelse foretaget af YouGov for NRGi og Spar Nord.