
Ingen menneskeret at komme på toilettet
Lokum. WC. Lokus. Porcelænstrone. Dasset. Tordenboksen…
Kær stol har mange navne, og det gælder ikke mindst toilettet. For fleste danskere er toilettet en selvfølge, når de skal forrette deres nødtørft.
Men en tredjedel af verdens befolkning må undvære toilettet, og det spreder sygdomme, giver infektioner og koster ultimativt menneskeliv i udviklingslande, hvor hygiejnen omkring toiletbesøg er et stort indsatsområde. Derfor er dagen i morgen udnævnt til ”World Toilet Day” af FN.
En tredjedel af verdens befolkning må undvære toilettet, og det spreder sygdom, giver infektioner og koster også menneskeliv i udviklingslande. Derfor har FN udnævnt den 19. november til ”World Toilet Day”.
- For 2,5 mia. mennesker er det ikke nogen selvfølgelighed at sætte sig på toilettet. Det foregår i stedet ”i busken” under uhygiejniske forhold, med spredning af sygdomme til følge. I den seneste ebola-krise har dårlig adgang til sanitet blandt andet været med til at sprede smitten, siger Bolette Christensen, CEO i BØRNEfonden.
BØRNEfonden har derfor opbygning af latriner som en vigtig opgave i Vestafrika. I Togo har BØRNEfonden siden 2008 bygget 1794 latriner, så børn og deres forældre har adgang til toiletter og har desuden introduceret toiletter, der adskiller urin og afføring således at dette kan bruges som gødning til marker og køkkenhaver, uden at det skaber sundhedsrisici at spise afgrøderne.
Vækst i toilettet
I Mali har BØRNEfonden sammen med UNICEFF bygget toiletter og håndvaske-stationer i 129 landsbyer og arbejder på at ændre toiletvanerne sammen med lokalbefolkningen. Det forventes at gavne ca. 93.000 mennesker.
Derudover støtter projektet etablering af mindre virksomheder, der producerer elementer til latriner.
- På den måde giver bedre hygiejne også lokal økonomisk vækst. Beregninger foretaget af FN viser at hver dollar, der investeres i sanitet, resulterer i 6 dollars fortjeneste, så det er faktisk smart at gøre noget ved de her problemer, forklarer Bolette Christensen.
Toiletter fremmer skolegang for piger
I de kommende måneder starter BØRNEfonden Et nyt projekt med UNICEF om at bygge familie latriner i 80 nye landsbyer, og i Burkina Faso, skal et projekt sættes i gang, hvor skoleeleverne bliver inddraget i at vedligeholde latrinerne på skolen. Samtidig får deres familier mulighed for at få tilskud til familielatriner, så børnene har adgang til toiletter både på skolen og i deres hjem.
- Oprettelse af skoletoiletter, opdelt for piger og drenge, har desuden positiv påvirkning på pigernes skolegang. Studier viser at menstruerende piger i højere grad kommer i skole, hvis der findes pige-toiletter, som de kan benytte i fred, fortæller Bolette Christensen.
For yderligere kontakt:
CEO Bolette Christensen kan kontaktes gennem senior press advisor
Rasmus Holm Thomsen mob 6126-6701 / mail rht@bornefonden.dk
Information om BØRNEfonden
Følg pressemeddelelser fra BØRNEfonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BØRNEfonden
Dansk tv-vært sparker de unge i gang21.6.2018 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
En helt ny podcast om FN’s 17 Verdensmål skal gøre op med, at det kun er et fåtal af de unge danskere mellem 18 og 25 år, som kender til og engagerer sig i den fælles plan for en mere bæredygtig verden. Derfor sætter PlanBørnefonden jagten ind på en bedre verden sammen med radio-, tv- og podcastværten Esben Bjerre.
Royal designer og blogger bringer Vestafrika ind på den røde løber3.5.2018 10:28:28 CEST | Pressemeddelelse
Blogger Mette Marie Lei Lange kommer til at stå ud på den røde løber til Elle Style Awards i aften. Hun kommer nemlig i en kjole, som kjoledesigneren Jesper Høvring har syet ud af stof, som twinpeaks.dk-bloggeren har med hjem fra sin rejse med Plan BØRNEfonden til det lille vestafrikanske land Benin.
BØRNEfonden takker af i Kap Verde19.1.2018 08:59:19 CET | Pressemeddelelse
Efter 28 års udviklingsarbejde i Kap Verde trækker BØRNEfonden sig nu ud af den lille østat i Atlanterhavet. Organisationens ambassadør, tv-værten Bubber, har netop besøgt landet for med egne øjne at se den forskel, som BØRNEfonden og organisationens støtter har gjort.
Plan og BØRNEfonden slår kræfterne sammen i ny organisation4.12.2017 12:00:05 CET | Pressemeddelelse
Plan Danmark og BØRNEfonden fusionerer for at skabe større indflydelse og forandring for børn og unge i Afrika. Sammenlægningen gør ”Plan BØRNEfonden” til den største privatfinansierede udviklingsorganisation i Danmark.
TOPMØDE I SENEGAL: Byt brudekjoler ud med skoleuniformer24.10.2017 08:44:42 CEST | Pressemeddelelse
I disse dage finder verdens første topmøde mod børneægteskaber sted i det afrikanske land Senegal. I Danmark bliver vi gift på grund af kærlighed. Men mange steder i verden er der intet romantisk ved ægteskabet. I de værste tilfælde er der tale om børn, som bliver gift, ude af stand til at rumme de følelser og forventninger, der følger med et ægteskab.