Unik udlejningssucces på Østamager: 185 lejekontrakter underskrevet, inden boligerne stod færdige
De første 62 lejere kunne den 15. maj flytte ind i Amager Strandpark – Østamagers nye 16 etager høje bebyggelse med 185 lejeboliger. Nøglerne til de resterende lejligheder overdrages den 15. juni og den 1. september.
Lærernes Pension står bag bebyggelsen, der indtil videre er det eneste lejeboligprojekt i Østamagers tidligere industrikvarter mellem Amager Strandvej og Krimsvej, der er ved at blive til omdannet til attraktivt boligområde.
”Vi er selvfølgelig meget tilfredse med den store interesse for vores nye boligprojekt. Efterspørgslen beviser, at lejerne ser det samme som os: Amager Strandpark er velbeliggende lejligheder i god kvalitet til en rimelig husleje,” siger Henrik Walther Mogensen, finansdirektør hos Lærernes Pension.
Fuldt udlejet efter mindre end fem måneder
Ejendomsforvaltningsselskabet DEAS har stået for markedsføringen og udlejningen af boligerne samt fastsættelse af huslejen. Og den 1. maj kunne DEAS melde alt udlejet. Mindre end fem måneder efter, at udlejningen af de 185 lejligheder gik i gang.
”Det er ganske unikt, at et projekt af denne størrelse er færdigudlejet, allerede inden det står færdigt. De første måneder, hvor vi holdt åbent hus, havde vi flere hundrede besøgende hver søndag,” siger udlejningschef Lasse Rüsz, DEAS, og fortsætter:
”Den vedholdende interesse skyldes ikke mindst, at vi sammen med Lærernes Pension har læst markedet korrekt, så vi har fået sat et konkurrencedygtigt huslejeniveau. Og så har vi i markedsføringsstrategien haft succes med at skabe fokus på projektet i lokalområdet og i de lokale medier,” siger han.
Størstedelen af lejlighederne har tre værelser, alle med altan eller terrasse. Huslejen ligger mellem 10-16.000 kroner om måneden, og lejerprofilen er bred.
”Her er lejere i alle aldre og livssituationer. Det skyldes, at området kan det hele. Vil du som ældre have ro og natur, bor du lige ud til vandet, og er du ung med lyst til bylivet, så bringer metroen fra Øresund Station dig til hjertet af Købehavn på syv minutter,” siger Lasse Rüsz.
Fakta om bebyggelsen Amager Strandpark:
Bygherre: Lærernes Pension
Udlejning: DEAS A/S
Omfang: 18.400 m², 185 lejligheder
www.strandpark-amager.dk
For mere information:
Finansdirektør, Henrik Walther Mogensen, Lærernes Pension, mobil 40 10 63 15
Udlejningschef, Lasse Rüsz, DEAS, mobil 27 78 38 80
Adm. direktør Henrik Dahl Jeppesen, DEAS, mobil 27 90 10 35
Kort om Lærernes Pension
Lærernes Pension administrerer og udvikler pensionsordning for godt 130.000 lærere. Pensionsselskabet forvalter en formue på 50 milliarder kroner og har en årlig præmieindtægt på ca. 4,5 mia. kroner. Lærernes Pension har investeret godt to milliarder kroner i ejendomme. I 2018 er det målet, at 6 procent af de samlede investeringer skal være i ejendomme. Det gennemsnitlige afkast på ejendomsinvesteringer ligger i niveauet 6-6,5 procent.
Kort om DEAS
DEAS A/S er et af Danmarks førende ejendomsforvaltningsselskaber. Selskabet består af fem forretningslinjer: Ejendomsadministration, Property Asset Management, Facility Services, Mæglervirksomhed – via DEAS Erhverv og DEAS Bolig – og Offentlig-Privat Partnerskab (OPP). Vi tilbyder ydelser som administration af bolig- og erhvervsejendomme, ejer- og andelsboligforeninger samt management af butikscentre. Hertil kommer bygherrerådgivning, byggesagsadministration, energistyring, drift og vedligehold, udlejning af bolig- og erhvervslejemål samt salg og vurdering af erhvervsejendomme og boliger. DEAS administrerer cirka 2.000 ejendomme med cirka 70.000 lejemål i Danmark og har kontorer i København, Aalborg og Aarhus. DEAS A/S er et 100%-ejet datterselskab af DEAS Holding A/S.
Nøgleord
Billeder
Information om DEAS
Følg pressemeddelelser fra DEAS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DEAS
Ny direktør for boligudlejninger i DEAS29.1.2025 10:30:00 CET | Pressemeddelelse
35-årige Caroline Bang bliver ny direktør for boligudlejningsafdelingen i Danmarks største ejendomsadministrator, DEAS.
DEAS styrker erhvervsudlejningen i Aarhus19.12.2024 11:21:33 CET | Pressemeddelelse
Med ambitionen om at imødekomme en stigende efterspørgsel efter erhvervsudlejning i Århus og omegn styrker DEAS, Danmarks største ejendomadministrator, nu sine indsatser med ansættelsen af en ny erhvervsudlejningsprofil til at lede afdelingen.
IQ Energy hjælper Dagrofa med omfattende energibesparelser: MENY, SPAR, Foodservice og Dagrofa Logistik får intelligent energistyring16.12.2024 09:03:13 CET | Pressemeddelelse
Dagrofa kan se frem til en betydelig reduktion i energiforbruget på knap 100 af sine lokationer i Danmark. Det er takket være flere energibesparende initiativer, herunder helt nye energistyrings- og overvågningssystemer fra IQ Energy.
DEAS opnår Danmarks første platin-certificering i DGNB-Rum23.10.2024 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
DEAS, Danmarks største ejendomsadministrator og leverandør af ejendomsrådgivning, har netop opnået platin i DGNB Rum-certificeringen hos Rådet for Bæredygtigt Byggeri. Platin-certifikatet er opnået i DEAS' eget domicil i Valby.
DEAS er flyttet ind i nyt moderne domicil: Et showroom for moderne kontormiljøer25.9.2024 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største ejendomsadministrator, DEAS, er netop flyttet ind i sit nye domicil i Valby, som har fået navnet "The Market". Med det nye domicil ønsker DEAS at demonstrere sine kompetencer inden for effektiv space planning og færdige koncepter for udvikling af ejendomme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum