Coop Danmark A/S

Fakta spurgte kunderne: Nu kommer 500 nye varer

Del
Første fase af Faktas genopretningsplan begynder nu

I forbindelse med relanceringen af Danmarks næststørste discountkæde Fakta, flyttede den nye kædedirektør Niels Karstensen i efteråret sit kontor ud i 3 Fakta-butikker for at høre, hvad kunderne syntes.

To svar gik igen.

De savnede nogle flere varer, og de syntes butikkerne var for rodede.

Det er baggrunden for, at Fakta nu udvider sit sortiment med 500 helt nye varer. Det drejer sig bl.a. om flere laktose frie produkter, mere fairtrade, større udvalg af specialiteter og flere økologiske varer.

Samtidig er antallet af de såkaldte Bazar-varer – engangpartier af varer – reduceret.

”Efter at have lyttet til vores kunder har vi gjort de to ting, der var vigtigst: Større udvalg og pænere butikker. Men det er kun den første fase i en relancering, der skal gøre Fakta til danskernes foretrukne kæde,” siger Niels Karstensen.

Inspireret af de mange konstruktive forslag fra kunderne i efteråret, indleder kæden i denne uge en kæmpe undersøgelse, hvor 200.000 kunder i Fakta pr. mail bliver spurgt om, hvad de synes om butikkerne og om, hvad de savner.

”De svar vi får, vil vi anvende, så man allerede fra efteråret kan se næste bølge af nyheder i Fakta. Det handler om at gøre det nemt og billigt for vores kunder at købe kvalitetsmad hele ugen,” siger Niels Karstensen.

Fakta består nu af 439 butikker med en samlet omsætning på 12,5 milliarder kr.

Yderligere information: Kædedirektør Niels Karstensen, 5159 4901

Information om Coop Danmark A/S

Coop Danmark A/S
Coop Danmark A/S
Roskildevej 65
2620 Albertslund

43864386

Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S

Coop Crew 2.0 - Ny aftale sikrer fortsættelsen af landets største fritidsjobindsats29.4.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Med støtte fra Den A.P. Møllerske Støttefond har Ungdomsskoleforeningen og Coop siden 2019 ledet og drevet landets største fritidsjobindsats, Coop Crew, hvor over 2.000 unge har deltaget, og cirka 55 % af de unge har fået et fritidsjob. Efter planen ophører den økonomiske støtte fra fonden i 2025, men med en ny aftale mellem Ungdomsskoleforeningen og Coop sikrer parterne, med Coop Crew 2.0, fortsættelsen af den landsdækkende fritidsjobindsats.

Coop Tradings direktør fratræder til fordel for international topstilling25.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Administrerende Direktør i Coop Trading, Michael la Cour, har valgt at takke ja til en ny international rolle i en topstilling for IKEA i Sydøstasien. Med udgangen af august 2025 forlader han derfor direktørrollen i det nordiske indkøbsselskab – og efterlader sig et stærkt team, en tydelig retning og en masse nordisk momentum til det videre arbejde for en ny direktør. Coop Tradings direktør takker af efter stor indsats, som har skabt fokus på styrken ved det nordiske fællesskab og på, hvordan de nordiske private brands – Coop, Xtra og Änglamark – leverer stor værdi på både pris og kvalitet. Direktørens farvel markerer en ny fase i Coop Tradings rejse mod at levere private brands i verdensklasse til de nordiske hjem. ”Vi vil gerne takke Michael la Cour for hans markante bidrag til Coop Trading gennem de seneste år. Han har været drivende i at tage det nordiske samarbejde ind i en ny æra med endnu stærkere fokus på at skabe forbrugernes foretrukne produkter i Norden. Ud over at kæmpe for

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye