
Ikast- og Vejle-baseret modekoncern i stærk vækst: DK Company opkøber InWear, Matinique, Part Two, Soaked in Luxury samt butikskonceptet Companys

Ikast, 27. marts 2014
Den Ikast- og Vejle-baserede modekoncern DK Company har i dag indgået aftale om overtagelse af InWear, Part Two, Matinique og Soaked in Luxury fra IC Companys pr. 1. juli 2014. De fire brands er blandt de mest populære tøjmærker i Skandinavien og sælges i mere end 1.500 danske og internationale butikker. Med købet af de fire brands cementerer jyske DK Company sin position som en af Skandinaviens førende aktører inden for tekstilbranchen.
”Jeg er stolt over, at DK Company i dag kan annoncere en overtagelse af fire virkeligt stærke brands. Med opkøbet af InWear, Part Two, Matinique og Soaked in Luxury samt butikskonceptet Companys har vi de absolut bedste vilkår for at videreudvikle vores brands og forretning og forfølge vores ambition om at blive blandt Europas førende multibrandudbydere i mellempris-markedet,” siger Jens Poulsen, der er adm. dir. i DK Company og til hverdag sidder i Ikast. Han fortsætter:
”InWear, Part Two, Matinique og Soaked in Luxury er alle brands, der står stærkt i forbrugernes bevidsthed, og som hver især har en unik historie. Mærkernes volumen og deres position på markedet passer rigtig godt i DK Companys produktportefølje, og vi glæder os til sammen med medarbejdere og samarbejdspartnere at videreudvikle de fire brands samtidig med, at overtagelsen af butikskonceptet Companys styrker vores platform inden for detail.”
Nu også domicil i København
”Fremover får vi endnu bedre mulighed for at tiltrække de bedst kvalificerede medarbejdere – ikke bare her fra området, men fra alle dele af landet – idet vi nu vil være repræsenteret med domiciler i både København og her i trekantsområdet og Midtjylland, ” udtaler Jens Poulsen.
Strategisk styrkelse af produktporteføljen
”Historisk har DK Company haft en indtjening over markedsgennemsnittet, og med gårsdagens rekord-regnskab for 2013 – der resulterede i et EBIT på 99,7 mio. kr. – har vi et godt udgangspunkt for at forfølge vores strategiske vækstmål. Med vores erfaringer fra de seneste opkøb vil vi nu integrere og videreudvikle de opkøbte brands i synergi med resten af koncernen.
Med købet af de fire brands styrker vi vores positionering i mid-segmentet ved at tilføre brands i den øvre del af dette segment, så vi samlet står som en stærkere samarbejdspartner. Med Matinique får vi styrket vores portefølje af herrebrands markant, mens vi med Soaked in Luxury forstærker vores position inden for det yngre segment og ’fast fashion’, ” slutter Jens Poulsen.
DK Company er en af Europas førende leverandører inden for mode og livsstil til kvinder og mænd med en samlet omsætning i 2013 på over 1,5 mia. kr. Mere end 200 egne kædebutikker samt 12.500 wholesale kunder på verdensplan forhandler koncernens kendte mærker som f.eks. Cream, Blend, b.young, Fransa og ICHI. DK Company har hovedkontor i Ikast og beskæftiger i dag 1.000 medarbejdere.
FAKTA
– DK Company opkøber InWear, Part Two, Matinique, Soaked in Luxury samt butikskonceptet Companys
- DK Company har den 27. marts 2014 indgået aftale med IC Companys om overtagelse af InWear, Matinique, Part Two og Soaked in Luxury samt butikskonceptet Companys pr. 1. juli 2014.
- De fire brands udgør i dag forretningsenheden The Original Group i IC Companys og bliver solgt i mere end 1.500 butikker, hvoraf hovedparten ligger i Skandinavien.
- Companys-kæden består af 33 Companys-butikker, der drives på franchisebasis, fire direkte ejede Companys-butikker og fire outlets.
- DK Company betaler 50 mio. kr. for de fire brands og butikskonceptet og udsteder samtidig nye aktier til IC Companys, svarende til en markedsværdi på 126 mio. kr. baseret på lukkekursen 26. marts 2014. IC Companys vil efter transaktionen besidde 10,11 % af DK Companys samlede aktiekapital. Overtagelsen forventes at finde sted 30. juni 2014.
- For regnskabsåret 2014 forventer DK Company med de tilkøbte aktiviteter en helårsomsætning i niveauet 1.850-2.000 mio. kr. og et forventet EBITDA på 125-135 mio. kr.
InWear
InWear blev grundlagt i 1969 og er dermed et af Danmarks ældste modebrands. InWear henvender sig til både modne og yngre kvinder. I regnskabsåret 2012/2013 omsatte InWear for 271 mio. DKK.
Part Two
Part Two blev grundlagt i 1986. Med sin stærke profil oplever brandet et interessant markedspotentiale på sine kernemarkeder og har ydermere formået at komme ind på udvalgte nye udenlandske markeder i de seneste år. Part Two omsatte i regnskabsåret 2012/2013 for 198 mio. DKK.
Soaked in Luxury
Soaked in Luxury blev grundlagt i 2005 og er derfor et forholdsvist ungt brand. Missionen er at bygge bro mellem high-streetmoden og højtprofileret modedesign. I regnskabsåret 2012/2013 omsatte Soaked in Luxury for 109 mio. DKK.
Matinique
Matinique blev grundlagt i 1973 og henvender sig primært til manden mellem 25-35 år. Matinique havde i regnskabsåret 2012/2013 en omsætning på 224 mio. DKK.
DK Company – årsregnskab 2013
- Regnskabsåret 2013 blev et rekordår for den danske modekoncern DK Company med en nettoomsætning på 1.582 mio. kr.
- Dette er en tredobling over de seneste to år. Det samlede resultat blev et EBIT på 99,7 mio. kr. på den fortsættende forretning.
- Regnskabsåret 2013 blev et år med fokus på konsolidering og integration af de i 2012 tilkøbte aktiviteter, som med ét øgede koncernens omsætning med 1,1 mia. kr., mens det samlede medarbejderantal steg med 146 pct.
- Se hele DK Companys årsregnskab for 2013 på www.dkcompany.dk
Om DK Company
- DK Company består af i alt 17 brands inden for mode og livsstil, herunder b.young, Blend He, Blend She, Blue Willi’s, Casual Friday, Cream, Creamie, Denim Hunter, Dranella, Fransa, From Lou, Gestuz, ICHI, Kaffe, Karen By Simonsen, Occupied og Sorbet.
- DK Companys butiksportefølje består i dag af 203 butikker, hvoraf 145 ligger i Norge, og 38 er etableret i Danmark.
- DK Companys kollektioner afsættes til 28 lande verden over.
- Norge er koncernens hovedmarked. Volumenmæssigt ligger Tyskland nummer to og er koncernens største vækstmarked.
- DK Company er noteret på First North Børsen.
- Ud over eksterne investorer ejes og ledes DK Company af administrerende direktør Jens Poulsen, divisionsdirektør Kasper Philipsen, divisionsdirektør Jens Obel Jørgensen og økonomidirektør Søren Lauritsen.
- DK Company har hovedkontor i Ikast og Vejle og beskæftiger i dag 941 medarbejdere.
DK Companys historie
DK Company blev grundlagt i Ikast i 2001 af adm. direktør Jens Poulsen og startede som en virksomhed med seks medarbejdere. DK Company er vokset markant år for år og blev i 2011 børsnoteret via opkøbet af Bonusbanken. I 2012 opkøbte DK Company syv brands fra BTX Group og overtog dermed i alt 184 butikker, 105 direkte ejede butikker samt 79 franchisebutikker og blev samtidig den tredjestørste modekoncern i Danmark.
Billeder
Vedhæftede filer
Information om DK Company A/S
Følg pressemeddelelser fra DK Company A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DK Company A/S
DK Company opkøber InWear, Matinique, Part Two, Soaked in Luxury samt butikskonceptet Companys27.3.2014 13:03:05 CET | Pressemeddelelse
Den danske modekoncern DK Company har indgået aftale om overtagelse af mærkerne InWear, Matinique, Part Two og Soaked in Luxury samt butikskonceptet Companys fra IC Companys A/S med virkning fra 1. juli 2014. Med opkøbet bliver DK Company en af de førende aktører inden for mid-market-segmentet i Skandinavien med en omsætning på over 2,2 mia. kr. Opkøbet bringer DK Company tættere på målet om at blive en af Europas førende multi-brandudbydere.
Årsregnskab 2013: Endnu et rekordår for DK Company26.3.2014 12:39:21 CET | Pressemeddelelse
Regnskabsåret 2013 blev et rekordår for den danske modekoncern DK Company A/S. Koncernen kan således se tilbage på et år, der både bød på rekordoverskud og rekordomsætning. Adm. direktør Jens Poulsen peger blandt andet på en succesfuld integration af en række opkøbsaktiviteter som en af hovedårsagerne til koncernens flotte resultat.