
Årsregnskab 2013: Endnu et rekordår for DK Company

Året 2013 blev et særdeles godt år for Danmarks tredje-største modekoncern – DK Company A/S. I det netop offentliggjorte årsregnskab fra koncernen kan man således læse, at virksomhedens i alt 17 brands skabte en nettoomsætning på 1.582 mio. kr. Det samlede resultat blev et EBIT på 99,7 mio. kr. på den fortsættende forretning.
Som led i ambitionen om at være markedsførende i det såkaldte mid-segment, opkøbte DK Company i 2012 syv brands, bl.a. Fransa, b.young, ICHI og Blend med en samlet omsætning på 1,1 mia. kr. Med købet fulgte desuden 184 nye butikker og en signifikant stigning i medarbejderstaben. Med markant vækst i aktiviteter og omsætning, betegner administrerende direktør i DK Company, Jens Poulsen, arbejdet med integrationen af brands, butikker og medarbejdere som en stor succes.
”Vi har i løbet af de 13 år, som DK Company har eksisteret, formået at opbygge en multibrandstruktur, som fuldt ud er i stand til at bære integrationen og udviklingen af nye brands, og vi arbejder hele tiden på at udvikle og optimere vores forretningsmodel, så vi er klar til yderligere ekspansion på markedet, ” siger Jens Poulsen og fortsætter:
”Vi har et stort team af dygtige medarbejdere – fra centralt hold og helt ud i retailleddet – der alle trækker i samme retning. Vi har nu fået tilpasset produktporteføljen, identificeret synergier og igangsat en række nye tiltag. I dag står vi bedre rustet end nogensinde til at udnytte de kommende års potentiale i at opnå vores ambition om at blive blandt de ledende multibrandudbydere i Europa,” siger Jens Poulsen og fortsætter:
”Vi har et godt afsæt med 12.000 wholesalekunder fordelt på 28 markeder. Tyskland udvikler sig flot og er vores største vækstmarked. I Sydeuropa oplever vi igen markant positive tendenser. Endvidere har vi i Skandinavien mere end 200 egne butikker. Vi føler os derfor godt rustet og glæder os til en videreudvikling af vores aktiviteter i 2014,” afslutter Jens Poulsen.
DK Company består af i alt 17 brands inden for mode og livsstil, herunder b.young, Blend He, Blend She, Blue Willi’s, Casual Friday, Cream, Creamie, Denim Hunter, Dranella, Fransa, From Lou, Gestuz, ICHI, Kaffe, Karen By Simonsen, Occupied og Sorbet.
FAKTA - 2013 blev rekordår for DK Company
DK Company årsregnskab 2013
- Regnskabsåret 2013 blev et rekordår for den danske modekoncern DK Company med en nettoomsætning på 1.582 mio. kr.
- Dette er en tredobling over de seneste to år. Det samlede resultat blev et EBIT på 99,7 mio. kr. på den fortsættende forretning.
- Regnskabsåret 2013 blev et år med fokus på konsolidering og integration af de i 2012 tilkøbte aktiviteter, som med ét øgede koncernens omsætning med 1,1 mia. kr., mens det samlede medarbejderantal steg med 146 pct.
- Se hele DK Company’s årsregnskab for 2013 på www.dkcompany.dk.
Om DK Company
- DK Company består af i alt 17 brands inden for mode og livsstil, herunder b.young, Blend He, Blend She, Blue Willi’s, Casual Friday, Cream, Creamie, Denim Hunter, Dranella, Fransa, From Lou, Gestuz, ICHI, Kaffe, Karen By Simonsen, Occupied og Sorbet.
- DK Companys butiksportefølje består i dag af 203 butikker, hvoraf 38 er etableret i Danmark.
- DK Companys kollektioner afsættes til 28 lande verden over.
- Norge er koncernens hovedmarked både vedrørende afsætning til wholesale kunder, og derudover er DK Company repræsenteret med 145 butikker. Volumenmæssigt ligger Tyskland nummer to og er koncernens største vækstmarked.
- DK Company er noteret på First North Børsen.
- Ud over eksterne investorer ejes og ledes DK Company af administrerende direktør Jens Poulsen, udviklingsdirektør Kasper Philipsen, salgsdirektør Jens Obel Jørgensen og økonomidirektør Søren Lauritsen.
- DK Company har hovedkontor i Ikast og Vejle og beskæftiger i dag 941 medarbejdere.
DK Company’s historie
DK Company blev grundlagt i Ikast i 2001 af adm. direktør Jens Poulsen. Koncernen startede ud som et lille foretagende med seks medarbejdere. DK Company er vokset markant år for år, og blev i 2011 børsnoteret med opkøbet af Bonusbanken. I 2012 opkøbte DK Company syv brands fra BTX Group og overtog dermed i alt 184 butikker, 105 direkte ejede butikker og 79 franchisebutikker, og blev samtidig den tredjestørste modekoncern i Danmark.
Billeder
Vedhæftede filer
Information om DK Company A/S
Følg pressemeddelelser fra DK Company A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DK Company A/S
Ikast- og Vejle-baseret modekoncern i stærk vækst: DK Company opkøber InWear, Matinique, Part Two, Soaked in Luxury samt butikskonceptet Companys27.3.2014 13:03:43 CET | Pressemeddelelse
Modekoncern DK Company, som har hovedkontorer i Ikast og Vejle, har indgået aftale om overtagelse af mærkerne InWear, Matinique, Part Two og Soaked in Luxury samt butikskonceptet Companys fra IC Companys A/S med virkning fra 1. juli 2014. Med opkøbet bliver DK Company en af de førende aktører inden for mid-market-segmentet i Skandinavien med en omsætning på over 2,2 mia. kr. Opkøbet bringer den jyske modekoncern tættere på målet om at blive en af Europas førende multi-brandudbydere.
DK Company opkøber InWear, Matinique, Part Two, Soaked in Luxury samt butikskonceptet Companys27.3.2014 13:03:05 CET | Pressemeddelelse
Den danske modekoncern DK Company har indgået aftale om overtagelse af mærkerne InWear, Matinique, Part Two og Soaked in Luxury samt butikskonceptet Companys fra IC Companys A/S med virkning fra 1. juli 2014. Med opkøbet bliver DK Company en af de førende aktører inden for mid-market-segmentet i Skandinavien med en omsætning på over 2,2 mia. kr. Opkøbet bringer DK Company tættere på målet om at blive en af Europas førende multi-brandudbydere.