2023: Aber, fotos og sidste nyt fra naturvidenskaben
12.1.2023 08:00:00 CET | Statens Naturhistoriske Museum - Københavns Universitet | Pressemeddelelse

2022 blev rekordår for Statens Naturhistoriske Museum med mere end 452.000 besøgende. Det var ikke mindst særudstillingen Neandertaler, der trak rigtig mange besøgende, men også den årligt tilbagevendende Wildlife Photographer of the Year har fået et stadig større publikum.
Neandertaler kan opleves indtil den 19. februar, mens fotoudstillingen om naturens tilstand kan ses indtil den 27. august.
Årets store nyhed er særudstillingen Aber - vores vilde familie, som åbner i slutningen af maj i år. Den byder velkommen til abernes vilde verden og fortæller den fantastiske historie om vores nærmeste slægtninge i naturen.
- Udstillingen følger den linje, vi har lagt for Statens Naturhistoriske Museum, hvor flotte udstillinger i høj kvalitet danner rammer om de vigtige samtaler, vi er nødt til at have om vores forhold til naturen. Det handler om både menneskers og planetens sundhed, fortæller Peter C. Kjærgaard, direktør for Statens Naturhistoriske Museum
I slutningen af november 2023 åbner den næste udgave af Wildlife Photographer of the Year med 100 nye, smukke, fantastiske og til tider skræmmende billeder af naturen omkring os. Udstillingen bygger på den internationale fotokonkurrence, som bliver kaldt for naturfotografernes Oscar.
Men allerede om et par uger gælder det om at være klar ved computeren, for onsdag den 25. januar kl. 18 frigives forårets billetter til de fantastisk populære foredrag i serien Vin & Videnskab. I år kan man blandt andet høre om arkæologi under havets overflade, sidste nyt fra udforskningen af hjernen, drømmen om det evige liv, og man kan møde nobelpristager i kemi, Morten Peter Meldal.
- Vin & Videnskab er et virkeligt godt eksempel på, hvordan vi som museum kan bringe vanskelig videnskab i øjenhøjde. Det har været en overvældende succes. For et par år siden måtte vi finde nye lokaler til arrangementerne, fordi alt for mange gik forgæves. Men selv om vi fandt plads til mere end dobbelt så mange, bliver langt de fleste af foredragende udsolgt på få dage. De allermest populære allerede i løbet af et par timer. Vi glæder os derfor til at komme i gang med det nye år, hvor jeg er sikker på, at museet kan bidrage med ny viden om naturen og videnskaben til rigtig mange danskere. Vi glæder os til at se jer allesammen, slutter Peter C. Kjærgaard.
Kontakter
Bent BøkmanPR- og pressemedarbejderStatens Naturhistoriske Museum
Tlf:53 83 30 41bent.boekman@snm.ku.dkBilleder




Information om Statens Naturhistoriske Museum - Københavns Universitet
Statens Naturhistoriske Museum - Københavns UniversitetØster Voldgade 5-7
1350 København K
35 32 22 22https://snm.ku.dk/
Statens Naturhistoriske Museum er nationalmuseum for naturhistorien i Danmark. Museet er smukt beliggende i hjørnet af Botanisk Have nær Nørreport Station.
Følg pressemeddelelser fra Statens Naturhistoriske Museum - Københavns Universitet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Statens Naturhistoriske Museum - Københavns Universitet
Foto af legesyg iberisk los vinder publikumsprisen i verdens største naturfotokonkurrence25.3.2026 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
Efter at et rekordstort antal mennesker har afgivet deres stemme, er den østrigske fotograf Josef Stefan løbet med publikumsprisen i den prestigefyldte naturfotokonkurrence.
Pindsvin kan høre ultralyd – ny forskning kan være nøglen til færre trafikdrab11.3.2026 06:03:00 CET | Pressemeddelelse
Et nyt studie fra Statens Naturhistoriske Museum viser for første gang, at europæiske pindsvin kan høre ultralyd – viden, der kan bruges til at holde dem væk fra trafikken.
Oplev dinosauræg, fossile fugle og vilde fjer i påskeferien10.3.2026 12:45:00 CET | Pressemeddelelse
Statens Naturhistoriske Museum inviterer til spændende aktiviteter, hvor børn og voksne kan udforske æggenes og fjerenes forunderlige verden.
Foråret kommer tidligere – også efter en iskold vinter27.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Selvom januar og februar i år har været præget af et sjældent massivt snelag og kulde, viser nye analyser, at foråret generelt rykker frem i kalenderen. Hjælp med at finde tegnene på foråret.
Ny bog kortlægger Danmarks saltvandsfisk9.2.2026 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde findes nu et samlet, detaljeret overblik over alle danske saltvandsfisk. Havet omkring Danmark er i evig forandring, og Fiskeatlasset bliver afgørende for at opdage ændringer i vores fiskearter fremover.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum