Ejner Hessel A/S

100 elektriske skraldebiler – og et samarbejde, der bygger på tillid

2.11.2026 10:56:27 CET | Ejner Hessel A/S | Pressemeddelelse

Del

Verdis har rundet en særlig milepæl med elektrisk renovationsbil nummer 100. Bag de mange lastbiler ligger en ambitiøs satsning på elektrisk renovation, men også et mangeårigt samarbejde med Ejner Hessel og lastbilsælger Ulrik Hansen. Efter mere end 50 år hos Hessel går han nu på pension – og efterlader sig kunderelationer, der rækker langt ud over salget af lastbiler.

Der er gjort lidt ekstra ud af den nyeste elektriske renovationsbil hos Verdis. Alufælge, lange horn på taget, ekstra stafferinger og flag markerer, at det ikke er en helt almindelig levering. Bilen, der har hjemme i Frederikssund, blev leveret den 1. oktober og markerede en særlig milepæl som elektrisk renovationsbil nummer 100 hos en af Danmarks største aktører inden for affaldsindsamling.

Og udviklingen fortsætter i højt tempo. I dag tæller Verdis' elektriske lastbilflåde allerede 122 biler, mens yderligere 29 er i bestilling.

For Johnny Lind, indkøbs- og flådechef hos Verdis Danmark, er milepælen et synligt resultat af en udvikling, der begyndte længe før elektriske lastbiler blev hverdag på de danske veje.

Men historien om de 100 elektriske skraldebiler handler også om de mennesker og samarbejder, der har været med til at få udviklingen til at ske.

Fra ombygget dieselbil til 100 elektriske renovationsbiler

Verdis står i dag for indsamling af husholdningsaffald i 28 danske kommuner og har dermed, ifølge Johnny Lind, den største markedsandel inden for området. Virksomheden driver desuden affaldsbehandlingsanlæg flere steder i Danmark.

Allerede i 2019 begyndte Verdis at investere i elektriske renovationsbiler. Dengang var udvalget mildest talt begrænset, og den første elektriske Econic måtte en tur til Holland, hvor den fik fjernet dieselmotor og gearkasse og i stedet blev udstyret med en elektrisk drivline.

Siden er udviklingen gået stærkt. Da Mercedes-Benz begyndte at tilbyde den elektriske eEconic direkte fra fabrikken, så Verdis mulighederne.

– Da vi skulle byde på renovationsopgaven i Roskilde, var der udsigt til, at der kunne komme 25 elektriske eEconic til Danmark.

Det var en satsning at tage de første, der kom til landet, men også et udtryk for, at Verdis tidligt troede på elektrificeringen af renovationsbranchen.

– Vi har været blandt foregangsfolkene. Allerede dengang var vi ude at sige til kommunerne, at vi gerne ville køre så meget elektrisk som muligt. Men det kræver selvfølgelig også, at kommunerne er villige til at betale den merpris, der følger med, og det har vi set, at rigtig mange gerne vil, fortæller han.

Skraldemandens foretrukne lastbil

Omkring 80 procent af Verdis' elektriske lastbiler er Mercedes-Benz, og især de elektriske renovationsbiler har gennem mange år været en favorit blandt renovationschaufførerne.

– Econic er jo en af skraldemandens foretrukne biler. De skal ind og ud af bilen rigtig mange gange i løbet af en arbejdsdag, og her er den simpelthen en af de bedste. Den er nem og hurtig at komme ind og ud af, fortæller Johnny Lind.

Med de elektriske udgaver er der kommet endnu en fordel til: mindre støj.

– Vi har skraldemænd, der fortæller, at de er mere friske i hovedet, når de kommer hjem fra arbejde, fordi de ikke har været udsat for den samme støj hele dagen. Der er endda nogle af deres kærester, der siger, at de er begyndt at høre bedre, fortæller han med et glimt i øjet.

Samtidig fylder CO2-regnskabet naturligvis meget hos Verdis, som indkøber certifikater for grøn strøm til driften af de elektriske lastbiler.

En sælger, der først og fremmest er kundens mand

Mens teknologien og lastbilerne har udviklet sig, har én ting været konstant: samarbejdet mellem Verdis og Hessel.

Johnny Lind har været indkøbs- og flådechef hos Verdis i fem et halvt år, men relationen til Ejner Hessel går betydeligt længere tilbage. Og særligt én person har gennem årene spillet en vigtig rolle: Lastbilsælger Ulrik Hansen.

– Vi har et rigtig godt samarbejde med Ulrik. Vi kender hinanden så godt, at vi ved, hvad vi hver især vil have, og vi kan altid få fat i hinanden. På alle tider af døgnet. Det er rigtig meget værd, fortæller Johnny Lind.

For ham handler et godt samarbejde ikke kun om prisen på en lastbil. Det handler mindst lige så meget om at have en samarbejdspartner, der kender forretningen, forstår behovene og tager telefonen, når det gælder.

– Ulrik er altid til at få fat på. Han kender vores behov gennem sin lange erfaring i branchen, og det betyder meget, at man ikke skal starte forfra hver gang.

Og netop den forståelse for kundens forretning er noget af det, Johnny Lind fremhæver som Ulriks særlige styrke.

– Han er selvfølgelig sælger, men han har også altid været kundens mand. Hvis han har set en mulighed for, at vi kunne lave en rigtig god handel, eksempelvis på en brugt bil, så har han været den første til at gøre os opmærksomme på det.

Johnny Lind fremhæver også en anden kvalitet, der måske lyder enkel, men som kan være afgørende i en travl transportforretning.

– En aftale er en aftale. Ulrik er til at regne med.

Kort vej fra beslutning til handling

Det er dog ikke kun relationen til Ulrik, der har betydning for samarbejdet. Johnny Lind peger også på Ejner Hessel som organisation, hvor han oplever en usædvanlig kort afstand mellem kunden og ledelsen.

– Det er et stort plus, at der ikke er så langt fra bund til top. Der er mange andre virksomheder, hvor man aldrig kommer i nærheden af ledelsen, siger han.

Den direkte kontakt og muligheden for at finde løsninger i fællesskab er med til at gøre en forskel i en branche, hvor lastbilerne skal ud at arbejde hver eneste dag.

Med elektrisk renovationsbil nummer 100 har Verdis nået en milepæl, der vidner om både modet til at satse på ny teknologi og viljen til at gå forrest. Og selvom meget har ændret sig, siden den første elektriske skraldebil kom på vejene i 2019, er betydningen af de gode samarbejder den samme.

Og det er netop sådan en slags kunderelationer, Ulrik Hansen efterlader sig, når han efter mere end 50 år hos Hessel nu går på velfortjent pension.

Kontakter

Billeder

Om Ejner Hessel A/S

Det familieejede Ejner Hessel A/S, der har hovedkontor i Brande, er en af Danmarks største bilforhandlere med salg til både erhvervskunder og private. Selskabet er autoriseret forhandler og serviceværksted for bilmærkerne Mercedes-Benz, XPENG, Renault, Dacia og Smart. Selskabet blev etableret i 1968, og har gennem årene ekspanderet i både Jylland og på Sjælland og er i dag landsdækkende. Desuden ejer Ejner Hessel-koncernen også Skandinaviens største brugtbilscenter, Mercedes-Benz Starmark i Vejle. Ejner Hessel-koncernen beskæftiger i dag over 1.900 medarbejdere og omsatte i 2025 for 10,6 mia. kr.

Følg pressemeddelelser fra Ejner Hessel A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Ejner Hessel A/S

Ejner Hessel A/S slår dørene op til nyt bilhus i Køge med stor åbningsweekend19.10.2026 08:56:10 CEST | Pressemeddelelse

Ejner Hessel A/S fortsætter udviklingen på Sjælland og inviterer den 24. og 25. oktober til officiel åbning af virksomhedens nye bilhus i Køge. Her venter en weekend med bilnyheder, attraktive åbningstilbud og aktiviteter for hele familien. Blandt højdepunkterne er præsentationen af den helt nye XPENG G9L, der får en af sine første offentlige fremvisninger efter verdenspremieren på Paris Motor Show.

Ejner Hessel accelererer trailersalget – stærk vækst og ambitiøs start på 202614.5.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Ejner Hessel A/S har i en årrække arbejdet med salg af trailere til transportbranchen, men indsatsen har fået et markant løft siden 2023, hvor Henrik Korsdal Pedersen kom til og satte yderligere fokus på området. Siden da har trailersalget udviklet sig til et forretningsområde i klar vækst – og i dag er det ikke længere en velbevaret hemmelighed i branchen. Udviklingen taler sit tydelige sprog. Fra 77 solgte trailere i 2023 til 86 i 2024 og hele 117 i 2025 har Ejner Hessel opbygget en stærk position i markedet. Og 2026 er allerede kommet flyvende fra start med omkring 150 trailere i ordre efter årets første tre måneder. Henrik Korsdal Pedersen bragte erfaring med sig som selvstændig forhandler, herunder samarbejdet med Pachton, som i dag er en del af Ejner Hessels portefølje. Sammen med en målrettet indsats har det været med til at styrke både fokus og retning i trailersalget. – Vi ser et stort potentiale i trailersalget, og de resultater vi skaber nu, er et resultat af et bevidst foku

To markante jubilæer i Randers: 90 års erfaring og et fælles arbejdsliv hos Ejner Hessel12.5.2026 11:01:45 CEST | Pressemeddelelse

Hos Ejner Hessel i Randers er der i foråret 2026 dobbelt anledning til fejring. To erfarne profiler med tilsammen 90 år i bil- og lastbilbranchen markerer nemlig hver deres imponerende jubilæum. 61-årige karrosseritekniker Michael Bendix Pape kunne den 1. april fejre 40-års jubilæum hos Ejner Hessel, mens 66-årige lastbilværkfører Torben Frederik Pedersen den 10. maj kunne markere hele 50 år med Mercedes-Benz lastbiler. De to jubilarer har mere til fælles end blot et langt arbejdsliv. Begge begyndte deres karriere i Viborg hos den daværende Mercedes-forhandler Villy Sølvsten, begge blev siden en del af Bohnstedt-Petersen og senere Merkurbiler, inden de i begyndelsen af 1990’erne blev en del af Ejner Hessel. I dag arbejder de side om side i Randers-afdelingen og deler samtidig et nært forhold til Peder Hessel, eller PH som de kalder ham. – PH er noget særligt, ikke på grund af sin titel, men fordi han er jordnær og oprigtigt interesseret i sine medarbejdere. Han er en leder, der både vi

Ejner Hessel styrker sin position på Sjælland med ny stor forretning i Køge11.5.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse

Ny lokation i Køge samler Renault, XPENG og Hessel Selected under ét tag og bliver et vigtigt knudepunkt for Ejner Hessel på Sjælland. Ejner Hessel, en af Danmarks største bilforhandlerkæder, styrker nu sin position på Sjælland med en ny forretning i Køge. Fra 1. juni overtager virksomheden forretningen på Tangmosevej 99, 4600 Køge, fra Selected Car Group. Fremover bliver adressen et samlet omdrejningspunkt for salg og service af XPENG, salg og service af Renault person- og varebiler samt en stor Hessel Selected-forretning med adgang til mere end 500 brugte biler. Etableringen er et vigtigt strategisk skridt for Ejner Hessel. Siden overgangen til det nye Renault-forhandlernetværk, som blev rullet ud i 2024, har det været en klar ambition at etablere en forretning i Køge. Med den nye lokation lykkes det nu at udvide Renault-netværket med en moderne og attraktiv butik i et område med stor regional betydning og et stærkt kundegrundlag. – Vi har i længere tid haft en klar ambition om at et

Ny eEconic 400 udviklet til danske affaldsopgaver får verdenspremiere på IFAT8.5.2026 09:19:48 CEST | Pressemeddelelse

På IFAT 2026 i München tiltrækker den nye eEconic 400 i disse dage stor opmærksomhed blandt messens besøgende. Den specialudviklede elektriske lastbil er skabt gennem et tæt samarbejde mellem ARC, Ejner Hessel – Trucks og Mercedes-Benz Special Trucks. Løsningen er udviklet med udgangspunkt i konkrete danske kundebehov til krævende affalds- og genbrugsopgaver og er et stærkt eksempel på, hvordan tæt samarbejde mellem kunde, forhandler og producent kan være med til at drive udviklingen af næste generation af elektriske speciallastbiler. Den nye eEconic 400 er baseret på Mercedes-Benz’ elektriske Econic-platform, men er videreudviklet med en ekstra batteripakke, der øger kapaciteten til 400 kWh og leverer op til 448 kW effekt. Løsningen er udviklet for at sikre ekstra rækkevidde og tilstrækkelig energi til drift af både kran og kroghejs ved krævende opgaver som tømning af nedgravede glascontainere og håndtering af haveaffald. Baggrunden for udviklingen er ARC’s daglige arbejde med affalds

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye