Mere natur betaler sig: Beskyttet natur kan give Danmark milliardgevinst
28.10.2026 06:00:00 CET | Tænketanken Hav | Pressemeddelelse
Ny fælles analyse fra CONCITO og Tænketanken Hav viser, at mere og bedre biodiversitet på land og på havet gør det billigere at nå Danmarks mål for klima, vandmiljø og drikkevand. Samtidig kan en rigere natur give nyt liv til landdistrikter og kystsamfund og milliarder i turismeindtægter, lyder det i analysen.

Regeringens mål om 30 pct. beskyttet natur bliver ofte omtalt som en udgift. Men en ny fælles analyse fra CONCITO og Tænketanken Hav viser nu, at indsatsen kan blive en samlet økonomisk gevinst for Danmark.
Mere beskyttet natur gør det billigere at nå andre politiske mål for bl.a. klima, vandmiljø og drikkevand. Ifølge analysen vil 30 procent beskyttet natur give en samfundsværdi på ca. 4 milliarder kroner om året i 2030 og ca. 11 milliarder kroner om året i 2050.
Internationale turister rejser efter naturoplevelser, og analysen vurderer bl.a., at en rigere natur kan tiltrække flere til naturoplevelser i Danmark og tilføre dansk økonomi yderligere 2-5 milliarder kroner om året gennem øget international turisme.
Turismekroner og udvikling lander lokalt
Mere biodiversitet kan samtidig skabe både arbejdspladser, økonomisk fremgang og social sammenhængskraft i de landdistrikter og kystsamfund, hvor naturen findes. Naturen kan bl.a. skabe nye fællesskaber, forretningsmuligheder og arbejdspladser og tiltrække tilflyttere til landdistrikter og kystsamfund.
I analysen præsenteres fem lokale historier, der hver især fortæller om sammenhængen og gevinsterne ved natur og lokalsamfund.
I Gl Ålbo ved Lillebælt har investeringen i et stenrev f.eks. tiltrukket tusinder af dykkerturister og andre besøgende til den lokale campingplads og skabt fuldtidsarbejde for 24 personer i Kolding. På samme måde tiltrækker Danmarks største fredede naturområde, Lille Vildmose sydøst for Aalborg, op til 150.000 årlige besøgende til gavn for lokale forretninger og overnatningssteder.
Citater: Investeringer i naturen er en gevinst
“Vi har i alt for lang tid set naturen som noget, der tager plads fra alt det andet. Analysen viser det modsatte. Beskyttet natur er en gevinst for renere drikkevand, et sundere vandmiljø og klimaet. Når vi giver plads til naturen, løser vi flere af vores store udfordringer på én gang. Og det bliver gevinsten større af, især når lokalsamfundene er med fra start,” siger Christian Ibsen, direktør i CONCITO.
“En rigere havnatur med plads til tangskove, stenrev og fisk er ikke kun godt for livet i havet, men skaber også værdi i kystsamfundene, hvor dykkere, lystfiskere og turister lægger deres penge. Når vi i dag træffer beslutninger om havet, tæller den værdi ikke med. Det skal ændres fremover, så vi som samfund kan træffe beslutninger, der indtænker et sundt havmiljøs store værdi for danskerne,” siger Liselotte Hohwy Stokholm, direktør i Tænketanken Hav.
Anbefalinger til den kommende natur- og biodiversitetslov
Analysen udkommer som et indspil til den natur- og biodiversitetslov, som Firkløverregeringen har lovet at fremsætte. Concito og Tænketanken Hav anbefaler:
- Regeringen bør komme med et udspil til en biodiversitetslov og -indsats med en ambitiøs definition af beskyttet natur.
- Nationale og lokale politikere bør fastlægge rammer, der giver plads til stort lokalt medejerskab i biodiversitetsindsatsen.
- Regeringen bør tage initiativ til at inddrage de kendte gevinster og omkostninger vedr. biodiversitet, så beslutningerne om beskyttet natur bør foretages på et oplyst grundlag.
- Regeringen bør nedsætte en ekspertgruppe, der skal udvikle nøgletal for værdien af bedre biodiversitet, som kan anvendes i samfundsøkonomiske analyser. Arbejdet bør prioritere havet, hvor der i dag ikke findes danske nøgletal.
Analysen, der er finansieret af 15. Juni Fonden, kommer samtidig med, at verdens lande er samlet til biodiversitets-COP17 i Armenien. Her drøftes den første fremdriftsrapport for Kunming-Montreal-aftalen, der forpligter landene til at beskytte 30 procent af naturen på land og på havet globalt.
Fakta om analysen
- Analysen “Værdien af biodiversitet – nationale og lokale gevinster ved beskyttet natur” er udarbejdet i fællesskab af Concito og Tænketanken Hav, og finansieret af 15. juni Fonden. Analysen består af to dele:
- Del 1 undersøger den samfundsøkonomiske gevinst ved mere og bedre biodiversitet.
- Del 2 viser gennem fem forskellige cases, hvad en rigere biodiversitet kan betyde for lokalsamfundet.
- Firkløverregeringen har sat sig som mål, at biodiversiteten skal beskyttes på 30 pct. af det danske land- og havareal. Biodiversitetsrådet har vurderet, at det vil koste ca. 8½ mia. kr. om året frem mod 2050 at omlægge arealer og genoprette naturen.
- Denne analyse viser, at en så omfattende biodiversitetsindsats også vil bidrage til en række andre politiske målsætninger og reducere omkostninger andre steder i samfundet.
- Alene fordi indsatsen gør det billigere at nå andre mål for klima, vandmiljø og drikkevand, vil 30 pct. beskyttet natur give en samfundsværdi på 11 mia. kr. om året i 2050.
- Lokalt kan mere biodiversitet skabe nye fællesskaber, forretningsmuligheder og arbejdspladser, flere turister og ændrede flyttemønstre. Analysen vurderer bl.a., at en rigere natur kan tilføre den danske økonomi med yderligere 2-5 mia. kr. om året gennem øget international turisme.
- Mere biodiversitet og en indfrielse af målet om 30 pct. beskyttet natur vil give danskerne en rekreativ merværdi på ca. 4 mia. kr.
Analysen kan læses her: Tænketanken Hav og CONCITO,
Nøgleord
Kontakter
Emil Lee MadsenKommunikationschef
Tlf:+45 3092 0010elm@taenketankenhav.dkHanne Storm EdlefsenChef for Politik og Kommunikation i CONCITO
Tlf:23 33 85 50he@concito.dkOm Tænketanken Hav
Tænketanken Hav er omdrejningspunkt i arbejdet for et rent, sundt hav og en bæredygtig brug af havet. Tænketanken samler viden og skaber samarbejde mellem virksomheder, borgere og beslutningstagere om at sikre en genopretning af havet og en omstilling af alle sektorer og aktiviteter, der påvirker havet.
Tænketanken Hav er stiftet på initiativ af VELUX FONDEN.
Følg pressemeddelelser fra Tænketanken Hav
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tænketanken Hav
Markant flere hedebølger i danske havområder presset havmiljøet21.9.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Antallet af dage med marine hedebølger er steget mere end 170 % siden 1980’erne, viser ny analyse fra Tænketanken Hav. Det varmere vand forværrer iltsvind og presser havets sårbare dyreliv og økosystemer yderligere. Derfor er der behov for en mere ambitiøs og klimarobust havpolitik, lyder det fra tænketanken.
Ny kvælstoflov giver havet stor hjælpende hånd3.9.2026 13:12:31 CEST | Pressemeddelelse
Den nye gødskningslov, der skærper reguleringen af landbrugets udledning af kvælstof, vækker glæde hos Tænketanken Hav. Her kalder man loven et afgørende vigtigt skridt på vejen til at vende udviklingen med iltsvind og fiskedød og et dansk havmiljø under massivt pres.
Tonsvis af medicinrester udledes til havmiljøet26.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse fra Tænketanken Hav viser, at der årligt udledes tonsvis af bl.a. antidepressiv medicin, smertestillende medicin og antibiotika til vores havmiljø, fordi danske renseanlæg ikke har teknologien installeret til at fjerne dem. Stofferne kan have stor skadelig effekt på dyrene i havet. Derfor bør Danmark speede udrulningen af mere avanceret rensning op, anbefaler tænketanken.
Tredje sæson af Danmark Planter Ålegræs vil engagere børn og familier i havet10.6.2026 08:26:11 CEST | Pressemeddelelse
Når Danmark Planter Ålegræs d. 14. juni vender tilbage for tredje år i træk, er det med fokus på at knytte Danmarks børn og familier tættere til havet. Derfor byder dagen på aktiviteter, der gør det sjovt at gå på opdagelse i livet under overfladen. Arrangementet afholdes af Tænketanken Hav og Syddansk Universitet ved 28 lokaliteter landet over.
Nyt stort havprojekt: Køge Bugt bliver pilotområde for fremtidens havforvaltning4.5.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Projektet “Økosystembaseret havplanlægning i Køge Bugt” har netop fået tilsagn om støtte fra den velgørende organisation Seabreak og bliver nu realiseret som et ambitiøst pilotprojekt for bedre beskyttelse og forvaltning af havmiljøet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum