Langelands Museum

Langelands børn skaber lysende lokalfortællinger

13.10.2026 13:23:41 CEST | Langelands Museum | Pressemeddelelse

Del

Børn fra øens SFO'er har allerede været i gang. Nu inviterer kunstnerne Henriette Lorentz og Hans Kjær, Langelands Museum og VisitLangeland alle til at være med til at skabe flere "Lysende fortællinger".

En masse kreative børn fra SFO'er rundt om på Langeland har igennem 3 workshops de forrige par uger arbejdet sammen med to af øens kendte kunstnere om at fortolke lokalhistorie, havet og kysterne omkring Langeland i farverige og finurlige kunstværker. Materialet kunsten skabes i er genbrugsplast.

Nu inviteres alle til at være med i en afsluttende kreativ kunstworkshop, når vi atter laver lysende lokalfortællinger i genbrugsplast torsdag d.15. oktober i Formidlingshaven bag Besøgscenter Langeland.

Projektet er støttet af Kulturregion Fyn, og bag de forskellige workshops står billedkunstnerne Henriette Lorentz og Hans Kjær, som begge har atelier og galleri ved Torvet i Rudkøbing. Henriette Lorentz er kendt for sine farverige fabeldyr og fantasivæsner. Hans Kjær arbejder med maleri, relieffer og skulptur og fik idéen til Langelands Kunsttårne. 

Langelands Museum og VisitLangeland bidrager med at udstille og formidle kunsten i lokalhistorisk kontekst, når værkerne skal være med til at lyse Langeland op på Koldkrigsmuseum Langelandsfort under Lys i Mørket d.7.november. 

I SFO'erne på Humble Skole, Ørstedskolen og Nordskolen har børnene og deres familier forud for de forskellige workshops hjulpet med at indsamle genbrugsplast for i stedet at omforme plasten til en lang række finurlige, farverige og sprælske fiskedyr inspireret af kulturlandskabet og kysterne, der findes overalt lige udenfor døren her på Langeland. Også den lokale genbrugsplads, Langeland Energi og Forsyning, har bidraget med genbrugsplast, som nu har fået og får nyt liv og kreativt formål.

Til den åbne workshop skaber vi kunst af den plast, der ellers bare ville være skrald, og giver det hele nyt liv som Lysende Fortællinger på Langeland.

Workshoppen Lysende Fortællinger
Tid: Torsdag den 15. oktober kl.13-15
Sted: Formidlingshaven, Besøgscenter Langeland, Østergade 25, Rudkøbing
Pris: Gratis
For: Børn, Familier

Fotos: Langelands Museum

Billeder

Langelands Museum

Langelands Museum har som statsanerkendt museum det kulturhistoriske ansvar for Langeland, Strynø og Siø. Museet har af Slots- og Kulturstyrelsen fået tildelt arkæologisk ansvar for Langeland Kommune samt det marinarkæologiske ansvar for farvandet omkring Fyn, og den jyske østkyst fra grænsen til Vejle fjord. Langelands Museum har til opgave at indsamle, registrere, bevare, forske i og formidle kulturarven og gøre den vedkommende for borgere og samfund. Museet blev etableret i 1900 af købmand og amatør arkæolog Jens Winther.

Langelands Museum omfatter fire museer: Langelands Museum i Rudkøbing, Koldkrigsmuseum Langelandsfort ved Bagenkop, Besøgscenter Langeland i Rudkøbing og Tobaksladen i Tranekær.

På Langelands Museum vises permanente udstillinger samt skiftende særudstillinger om den langelandske historie fra stenalder og til nutid.

Koldkrigsmuseum Langelandsfort ligger midt i den langelandske idyl som ét af den kolde krigs tavse vidner. På Langelands sydligste spids blev Langelandsfortet opført i starten af 1950’erne og udstyret med fire 150 mm kanoner, luftværnsstillinger og underjordiske bunkers. Herfra holdt danskerne øje med Warzsawa-pagtens fly- og flåde aktiviteter i den vestlige del af Østersøen. I dag fortælles her koldkrigshistorie, og det foregår både over og under jorden.

Besøgscenter Langeland rummer en lille udstilling, hvor Langelands historie fortælles, fra den tidligste fortid til i dag, med unikke genstande og med en kobling til den store danske fortælling.

Tobaksladen i Tranekær er den eneste i Danmark, der endnu står på sin oprindelige plads. Den blev bygget omkring slutningen af 2. verdenskrig af husmand Hans Hansen. I laden kan man i tekst og billeder følge tobakkens historie i Danmark.

Følg pressemeddelelser fra Langelands Museum

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Langelands Museum

Dengang amerikanerne tabte deres brintbomber på den grønlandske indlandsis...10.9.2026 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse

Det skabte et politisk drama i samtiden, da et amerikanske bombefly med brintbomber om bord styrtede ned på Grønland i 1968. Mange år senere voksede skandalen, da en journalist trevlede den spegede sag op. Dramaet blev til en spillefilm instrueret af filmsintruktør Christina Rosendahl, og mandag den 14. september kan filmen genses i Bio Langeland. Filmen introduceres af koldkrigshistoriker Peer Henrik Hansen som fortæller om den kolde krigs skyggesider og alt det, vi ikke vidste.

Fjendens krigsplaner mod Danmark på museum15.5.2026 09:40:29 CEST | Pressemeddelelse

Der var udarbejdet hemmelige og omfattende planer for, hvordan Danmark i tilfælde af krig mellem Øst og Vest skulle angribes og besættes under den kolde krig. Snart kan man blive klogere på, hvordan fjenden i Øst forfinede disse planer over tid, og hvordan angrebene skulle have været udført. Det sker, når Koldkrigsmuseum Langelandsfort åbner en ny udstilling om østblokkens offensive krigsplaner mod Danmark.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye