Godt og grønt finanslovsudspil har fokus på de rigtige ting
9.10.2026 08:44:18 CEST | Dansk Fjernvarme | Pressemeddelelse
Regeringen præsenterer en finanslov, der vil sætte retning for den grønne omstilling i el- og varmesektoren - Med 650 mio. kroner til øget elektrificering i 2027, og 200 mio. kroner til Fjernvarmepuljen for at fremme grøn varme.

Dansk Fjernvarme ser positivt på regeringens finanslovsudspil. Det indeholder gode takter for den grønne omstilling og et vigtigt fokus på elektrificering, som skal sikre forsyningssikkerheden og understøtte den grønne omstilling af samfundet.
- Det er meget positivt, at regeringen sætter 650 mio. kroner af til elektrificering af blandt andet fjernvarmeproduktionen, så flere fjernvarmeselskaber kan sende fjernvarme produceret på sol- og vindenergi ud til danskerne. Samtidig oplever vi store udfordringer i elnettet med begrænset kapacitet. Derfor er det vigtigt, at der sættes tempo på udbygningen af både elnettet og den vedvarende energi, for klimaets og forsyningssikkerhedens skyld, siger Rune Moesgaard, politisk chef i Dansk Fjernvarme.
Regeringen afsætter 650 mio. kroner til elektrificering i 2027 og 850 mio. kroner årligt i perioden 2028-2030.
200 mio. kroner skal udfase flere gasfyr
Regeringen har afsat 200 mio. kroner til Fjernvarmepuljen, som skal sende endnu flere gasfyr på pension fra 2027.
- Vi står ved begyndelsen af varmesæsonen, og el-, olie- og gaspriserne ligger allerede på et højt niveau. Det skaber usikkerhed og påvirker danskernes økonomi og velfærd. Derfor er det positivt, at regeringen afsætter 200 mio. kroner til Fjernvarmepuljen. Vi skal have den dyre gas og olie ud af den private opvarmning, så vi kan sikre en grøn og robust varmeforsyning, siger Rune Moesgaard, politisk chef i Dansk Fjernvarme.
Regeringen afsætter samtidig midler til at hjælpe borgere i landdistrikterne med at sende olie- og gasfyr på pension.
- Fjernvarmen kan ikke nå ud alle steder, og derfor er det vigtigt, at der er støtte til boligejere med olie- og gasfyr, så de kan omstille til grønne alternativer som eksempelvis varmepumper, slutter Rune Moesgaard, politisk chef i Dansk Fjernvarme.
Kontakter
Sofie Karoline HøgedalPresseansvarlig
Tlf:+45 22 53 27 44skh@danskfjernvarme.dkDansk Fjernvarme
Dansk Fjernvarme er en af Danmarks største brancheorganisationer og er interesseorganisation for landets cirka 350 fjernvarmeselskaber, der forsyner omkring 69 procent af alle danske boliger med grøn og effektiv varme. Hovedkontoret ligger i Fjernvarmens Hus i Kolding med en afdeling beliggende centralt i København. I dag kommer 78 procent af fjernvarmen fra vedvarende energi, og sektoren har som mål at blive CO2-klimaneutral i 2030.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme
Flere penge i fjernvarmepuljen sætter politisk retning for gasudfasningen3.10.2026 13:28:29 CEST | Pressemeddelelse
Fjernvarmepuljen kommer på Finansloven i 2027, og et benspænd i fjernvarmens finansieringsmuligheder ændres, så fjernvarmen kan komme ud til danskere, der vil af med den fossile og dyre gas.
Godt at få akutplanen på plads - nu skal der handles1.10.2026 10:21:07 CEST | Pressemeddelelse
Den politiske akutplan til prioritering af elnettets kapacitet er blevet vedtaget og er landet et godt sted. Dermed kan der nu igen sættes gang i elektrificeringen af samfundet, og fjernvarmen kan fortsætte sin elektrificering af fjernvarmeproduktionen, kommenterer Dansk Fjernvarme.
Dansk Fjernvarme: I dag er en milepæl for CCS i Danmark og EU18.9.2026 11:06:29 CEST | Pressemeddelelse
Nu bliver der sejlet CO2 ud i Nordsøen. Det er en milepæl for udviklingen af CO2-fangst og -lagring i EU og i Danmark. Det viser Danmarks grønne ambitioner og baner vejen for, at der skal komme endnu mere CO2-fangst til fordel for klimaet og klimamålene.
Redegørelse: Dansk elforsyning kræver en kapacitetsmekanisme18.9.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Energinets årlige redegørelse blotlægger de risici, der er for, at Danmark i fremtiden bliver langt mere sårbar i sin elforsyning. Det kræver bl.a. politisk handling, mener Dansk Fjernvarme og peger på, at der skal arbejdes for en kapacitetsmekanisme.
Ny rapport: Vi bliver ikke uafhængige af naturgas i 203517.9.2026 13:54:22 CEST | Pressemeddelelse
Vi når ikke målet om udfasning af naturgas i 2035. Det slår KL fast i en ny opgørelse fra kommunerne, der netop er offentliggjort. Men, ifølge Dansk Fjernvarme, kan vi fortsætte tempoet på gasudfasningen ved at fortsætte med at udrulle grøn fjernvarme.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum