Dansk Fjernvarme

Flere penge i fjernvarmepuljen sætter politisk retning for gasudfasningen

3.10.2026 13:28:29 CEST | Dansk Fjernvarme | Pressemeddelelse

Del

Fjernvarmepuljen kommer på Finansloven i 2027, og et benspænd i fjernvarmens finansieringsmuligheder ændres, så fjernvarmen kan komme ud til danskere, der vil af med den fossile og dyre gas.

Regeringen vil afsætte 200 mio. kroner i fjernvarmepuljen i 2027. Det er gode takter, som sikrer, at der udfases gas. For uafhængighed, klima og samfundets bedste, siger direktør i Dansk Fjernvarme, Kim Mortensen.
Regeringen vil afsætte 200 mio. kroner i fjernvarmepuljen i 2027. Det er gode takter, som sikrer, at der udfases gas. For uafhængighed, klima og samfundets bedste, siger direktør i Dansk Fjernvarme, Kim Mortensen. Fotograf: Jesper Voldgaard Dansk Fjernvarme

2 millioner husstande har allerede fjernvarme. Og nu kan mange flere få det, fordi regeringen sætter politisk retning for fjernvarmeudrulningen med 200 millioner kroner i Finansloven til fjernvarmepuljen i 2027.

- Jeg forstår godt den bekymring, mange danske boligejere har, nu vi står på tærsklen til en ny muligvis kold vinter, og prisen på gas sætter nye rekorder. Vi skal have den fossile gas helt ud af vores stuer, af hensyn til klimaet, vores sikkerhed og af hensyn til danskernes varmeregning, lyder det fra Kim Mortensen, der er direktør i brancheforeningen Dansk Fjernvarme, og han fortsætter:

- Derfor er jeg meget tilfreds med, at regeringen nu giver danskerne endnu et stærkt incitament til, at de fossile gasfyr pensioneres og erstattes med fjernvarme. Så det er en god, grøn nyhed, at fjernvarmepuljen får midler til næste år.

Fjernvarmen til nye forbrugere bliver billigere
Samtidig fjerner regeringen et bureaukratisk benspænd, så det nu bliver muligt for fjernvarmeselskaber at optage lån til køb af nye fjernvarmerør over samme periode som de afskrives. Det vil gøre det billigere at udrulle fjernvarme, når den fossile gas udfases.

- I januar 2025 gjorde man det muligt for fjernvarmeselskaber at afskrive investeringer på fjernvarmerør over 45 år i stedet for 30 år. Men muligheden for at finansiere investeringen over 45 år fulgte ikke med, og det blev derfor heller ikke muligt at gøre fjernvarmen billigere for nye forbrugere. Det gør det nu, og det er der alt mulig grund til at glæde sig over, fortæller Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.

Fordi fjernvarmeselskaber ikke profiterer på at producere fjernvarme og forsyne fjernvarmeforbrugere, kan selskaberne finansiere fjernvarmeudrulningen gennem lån, som optages hos f.eks. KommuneKredit. De lån betales tilbage gennem forbrugernes varmepris over en årrække, og når den årrække nu er forlænget med yderligere 15 år, kan forbrugerbetalingen spredes ud over flere år. Det giver en lavere årlig varmeregning til glæde for forbrugerne.

- Vi ved at danskerne er optagede af at gøre noget godt for klimaet, og at vi skal have styrket vores forsyningssikkerhed. Men når alt kommer til alt, er det for langt de fleste danskere økonomien, der afgør, om de skal skifte varmekilde. Netop derfor er dagens udmelding fra regeringen vigtig, da den understøtter alle de grunde, der er for at udfase den fossile gas og erstatte den med fjernvarme, siger Kim Mortensen, direktør i Dansk Fjernvarme.

Fakta:

Siden 2022 har 80.000 husstande udskiftet gas til en anden varmekilde (KLs varmerapport).
Cirka 250.000 husstande opvarmes fortsat med gas (Evida)
Når forbrugerne skifter fra gas, vælger 70 % af dem fjernvarme (2025) (KLs varmerapport).

Kontakter

Dansk Fjernvarme

Dansk Fjernvarme er en af Danmarks største brancheorganisationer og er interesseorganisation for landets cirka 350 fjernvarmeselskaber, der forsyner omkring 69 procent af alle danske boliger med grøn og effektiv varme. Hovedkontoret ligger i Fjernvarmens Hus i Kolding med en afdeling beliggende centralt i København. I dag kommer 78 procent af fjernvarmen fra vedvarende energi, og sektoren har som mål at blive CO2-klimaneutral i 2030.

Følg pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Dansk Fjernvarme

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye