Regeringen klar med økonomi til ny demensplan
4.10.2026 08:45:00 CEST | Børne-, Ældre- og Boligministeriet | Pressemeddelelse
Mere end 100.000 danskere lever i dag med en demenssygdom, og antallet forventes at stige markant frem mod 2040. Nu vil regeringen afsætte 170 mio. kr. om året fra 2027 til arbejdet med en ny demensplan.
Mere end 100.000 danskere lever i dag med en demenssygdom, og antallet forventes at stige til mere end 146.000 personer i 2040 i takt med, at flere ældre lever længere. Demens påvirker ikke kun det menneske, der rammes, men også de pårørende, som ofte står med et stort ansvar for at skabe tryghed og få hverdagen til at hænge sammen.
Selvom der er sket fremskridt i løbet af de seneste år, er der fortsat en række store udfordringer på demensområdet. Der er blandt andet behov for en styrket indsats omkring udredning, at skabe større sammenhæng og øget demensfaglighed i plejen og sikre bedre støtte til både mennesker med demens og deres pårørende.
Regeringen vil tage næste skridt i udviklingen af demensindsatsen og fremlægge en samlet plan, der skal styrke og videreudvikle indsatsen for mennesker med demens og deres pårørende.
Som en del af finanslovsforslaget lægger regeringen derfor op til at afsætte 170 mio. kr. om året fra 2027 til arbejdet – knap 700 mio. kr. over de næste fire år. Udmøntningen af økonomien i konkrete initiativer vil ske i forbindelse med den kommende demensplan, som børne-, ældre- og boligministeren og sundheds- og kirkeministeren vil præsentere i det nye år.
Børne-, ældre- og boligminister Jacob Mark siger:
”Demens er ikke en naturlig del af det at blive gammel. Det er en kronisk og dødelig sygdom, som vi skal tage alvorligt, og som rammer tusindvis af mennesker hvert år. Mennesker, der gradvist mister minder, færdigheder og orienteringsevne. Bag dem står ægtefæller, børn og andre pårørende, som hver dag gør en kæmpe indsats for at skabe tryghed i en svær situation. Det er vigtigt, at vi husker de pårørende, når vi taler om demens.”
”Mennesker med demens skal mødes med omsorg, værdighed og den rette støtte gennem hele sygdomsforløbet – uanset hvor i landet de bor. Samtidig skal pårørende have bedre støtte og hjælp i en hverdag, som ofte er både krævende og belastende. Der er fortsat meget, vi både kan og skal gøre bedre – både i ældreplejen og når det kommer til udredningen i sundhedsvæsenet. Derfor foreslår regeringen med finanslovforslaget at afsætte økonomi til en ny samlet plan for demensområdet.”
FAKTA
- Demens er en samlebetegnelse for mere end 200 forskellige hjernesygdomme, herunder Alzheimers sygdom og vaskulær demens.
- Nationalt Videnscenter for Demens anslår, at omkring 103.000 danskere lever med en demenssygdom i dag. Pr. 1. januar 2025 havde 42.665 personer på 65 år eller derover en registreret demensdiagnose. Antallet forventes at stige til mere end 146.000 personer i 2040 som følge af en voksende ældrebefolkning.
- Demens rammer typisk personer over 65 år, men sygdommen kan også opstå tidligere i livet. Omkring 3.000 personer under 65 år lever med en demenssygdom.
- Sygdommen påvirker ikke alene den enkelte, men også de pårørende. Alzheimerforeningen anslår, at omkring 400.000 danskere er pårørende til et menneske med demens. Demens er samtidig den fjerdehyppigst registrerede dødsårsag i Danmark, og der dør årligt omkring 5.000 danskere af sygdommen. Mennesker med demens lever typisk mellem fem og otte år efter, at diagnosen er stillet.
- Der er fortsat udfordringer med ventetider på udredning. Ifølge Danske Regioner bliver hver fjerde patient udredt inden for 90 dage, mens den gennemsnitlige ventetid fra henvisning til endelig diagnose er 174 dage.
Nøgleord
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:+45 23 64 42 92Om:
Børne-, Ældre- og Boligministeriet er ministeriet, som har ansvaret for børne-, ældre- og boligpolitik
Følg pressemeddelelser fra Børne-, Ældre- og Boligministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børne-, Ældre- og Boligministeriet
Regeringen vil forlænge ledsageordning for ældre med synshandicap4.10.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ældre med synshandicap skal have gode muligheder for at færdes trygt uden for hjemmet og deltage i sociale aktiviteter. Med finanslovsforslaget for 2027 vil regeringen forlænge ledsageordningen.
Regeringen klar med investeringer i uddannelse og opkvalificering af pædagogisk personale3.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Børne-, ældre- og boligminister Jacob Mark er klar med første brik i den kommende uddannelses- og rekrutteringsstrategi på dagtilbudsområdet. Regeringen vil prioritere 300 mio. kr. til børn i 2027. Heraf skal 150 mio. kr. til næste år gå til uddannelse og opkvalificering af pædagogisk personale.
Nye og forenklede arrangementsregler skal gøre livet lettere for foreningslivet2.10.2026 12:32:20 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil forenkle de regler, der gælder for afholdelse af midlertidige arrangementer som festivaler og idrætsstævner, så frivillige i landets foreninger fremover slipper for unødigt bureaukrati og besvær.
Otte kommuner levede i 2025 ikke op til kravet om minimumsnormeringer i daginstitutioner28.9.2026 09:14:33 CEST | Pressemeddelelse
En ny opgørelse fra Danmarks Statistik viser, at flere kommuner i 2025 ikke levede op til lovkravet om minimumsnormeringer i daginstitutioner.
Landsbyggefondens rammer foreslås videreført i 202725.9.2026 16:21:01 CEST | Pressemeddelelse
Fredag sendes et lovforslag i høring, som lægger op til at forlænge Landsbyggefondens nuværende rammer frem til udgangen af 2027. Det skal give tid til at forberede, indgå og udmønte en ny, ambitiøs flerårig boligaftale.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum