Penge øremærket pædagoger afsættes ikke til børneområdet efter hensigten
30.9.2026 10:05:27 CEST | BUPL | Pressemeddelelse
Midler til flere pædagoger i vuggestuer og børnehaver risikerer at ryge ned i kommunekasserne i stedet for at komme de mindste børn til gavn.

22 kommuner har ingen aktuelle planer om at bruge alle pengene fra Folketinget til at hæve kvaliteten i deres daginstitutioner i løbet af 2026.
Det viser en gennemgang af blandt andet kommunernes dagsordener, som BUPL har foretaget.
Den tidligere SVM-regering har ellers givet kommunerne knap 1,7 milliarder til en Børnepakke, der blandt andet skal forbedre normeringerne allerede i 2026.
Men flere kommuner fordeler pengene ud over flere år, bruger dem på noget andet eller lader dem ligge i kommunekassen i stedet for at bruge dem på de mindste børn.
- Det er stik imod den hensigt, som regeringen har haft med pengene. Der er alle steder hårdt brug for flere ressourcer til børnene. Derfor bør alle kommuner sørge for, at pengene kommer helt ud i institutionerne og kommer børnene til gode, siger Elisa Rimpler, der er formand for BUPL.
Der er brug for bedre normeringer og flere pædagoger, der kan understøtte den tidlige indsats og sikre høj pædagogisk kvalitet.
Halter med minimumsnormeringerne
Ni kommuner levede i 2025 ikke op til minimumsnormeringer. De kommuner har derfor ikke mindst en pædagogisk ansat til tre børn i vuggestuen eller til seks børn i børnehaven.
Flere kommuner lever hverken op til Børnepakken eller minimumsnormeringerne.
- Loven er alene en bund og et minimum, der skal være et værn mod yderligere besparelser. Men det er bestemt ikke Nirvana og heller ikke et udtryk for, at kommunerne så kan læne sig tilbage, siger Elisa Rimpler og ærgrer sig over at flere kommuner tøver med at bruge pengene fra børnepakken og minimumsnormeringerne.
Bedre normeringer og flere pædagoger kommer både børn og pædagoger til gavn.
- Gode normeringer sikrer mere tid til nærvær og omsorg - og afhjælper på den måde også et udfordret arbejdsmiljø for pædagogerne, siger formanden og opfordrer til at alle kommuner stempler ind på det gode børneliv.
- Alle ved, at de første år af et barns liv er de mest formative. Og når kommunerne tilmed får de ekstra penge til at hæve en haltende kvalitet, så er det uforståeligt, at de ikke griber chancen og prioriterer det lokalt, slutter hun.
Fakta:
- Børnepakken
- I 2026 har kommunerne modtaget 1,7 milliarder kroner til at ansætte mere pædagogisk personale og sænke forældrebetalingen frem mod 1. januar 2027, hvor ændringerne træder i kraft (Børnepakken fra Finansloven 2026).
- Ledere skal blandt andet udgå af opgørelsen over normeringer i vuggestuer og børnehaver
- Den maksimale forældrebetalingsandel nedsættes fra 25 procent til 21,3 procent fra 1. januar 2027.
- 22 kommuner anvender ikke alle midlerne fra Børnepakken til formålet i 2026. Det drejer sig om følgende kommuner: Assens, Favrskov, Faaborg-Midtfyn, Gladsaxe, Herning, Hjørring, Horsens, Ikast-Brande, Kerteminde, Køge, Lemvig, Lyngby-Taarbæk, Odder, Ringsted, Rudersdal, Slagelse, Sorø, Syddjurs, Thisted, Vordingborg, Aalborg, Næstved
BUPL er Danmarks største fagforening for pædagoger og har over 65.000 medlemmer. BUPL arbejder for at fremme de bedst mulige betingelser for pædagogerne og udøvelsen af pædagogprofessionen. Fagforeningen varetager vores medlemmernes interesser over for lovgiver, arbejdsgiver og andre.
Følg pressemeddelelser fra BUPL
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra BUPL
BUPL: Minimumsnormeringerne har skaffet flere medarbejdere, men kun hver tiende af dem er pædagog28.9.2026 08:45:10 CEST | Pressemeddelelse
Ni kommuner har stadig ikke minimumsnormeringer, og kun halvdelen af de ansatte i landets daginstitutioner er pædagoger, viser nye tal fra Danmarks Statistik. Pædagogmanglen går hårdt ud over kvaliteten, lyder det fra BUPL-formand Elisa Rimpler.
BUPL advarer: Mange børn har ikke en eneste fast pædagog på stuen25.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er stor forskel på, hvor langt børnene skal se efter en pædagog i landets kommuner. Næsten halvdelen af landets vuggestue- og børnehavestuer har kun en enkelt fast pædagog, og på mere end 600 stuer er der slet ingen faste pædagoger. Alarmerende, lyder det fra BUPL-formand Elisa Rimpler.
Forberedelsestid kan lokke pædagoger til at arbejde mere21.9.2026 08:58:55 CEST | Pressemeddelelse
Mere forberedelsestid er afgørende for, om mange deltidsansatte pædagoger vil arbejde mere. Hver fjerde er klar til at arbejde mere eller gå på fuld tid, hvis de samtidig får mere forberedelsestid.
BUPL: Lange PPR-ventetider i daginstitutioner kalder på mere forebyggelse27.8.2026 12:39:14 CEST | Pressemeddelelse
Der er lang vej til at få hjælp til børn med særlige behov i vuggestuen og børnehaven, viser en ny BUPL-undersøgelse.
BUPL: Uændret optag på pædagoguddannelsen kalder på mere handling27.7.2026 18:53:27 CEST | Pressemeddelelse
Optaget på pædagoguddannelsen er stort set uændret fra sidste år. Og selvom det er positivt, at optaget ikke falder, er det er langt fra, at det løser manglen på pædagoger. Derfor skal der sættes hårdt ind for at løse rekrutteringsudfordringen, så den ikke risikerer at bide sig fast mange år frem, advarer BUPL.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum