Nye regler skal bekæmpe svindelopkald
29.9.2026 12:45:53 CEST | Digitaliseringsstyrelsen | Pressemeddelelse
Danske teleselskaber vil blive forpligtet til at blokere opkald, der foregiver at ringe med danske telefonnumre.
Nye regler for identificering og blokering af de såkaldte spoofing-opkald skal dæmme op for mængden af svindelopkald til danske mobilkunder.
Et spoofing-opkald er, når en kriminel foretager et opkald og manipulerer med nummervisningen, så der vises et dansk telefonnummer på modtagerens telefon, selvom opkaldet i virkeligheden kommer fra et andet nummer, som også ofte er udenlandsk.
De nye regler vil gøre det muligt for udbydere af telefoni at identificere, hvorvidt det viste telefonnummer befinder sig i Danmark.
Hvis en telefon med et dansk nummer befinder sig i Danmark, men et modtaget opkald med nummeret kan spores til udlandet, betyder det, at nummervisningen må være forfalsket. Dermed anses det som et svindelopkald, der skal blokeres.
Stor stigning i svindel
Antallet af opkald fra tilsyneladende danske numre, som i virkeligheden er fra svindlere placeret i udlandet, er steget de seneste år.
Danske telefonnumre vækker større tillid end et tilsvarende udenlandsk telefonnummer ville.
Hvis man ringer tilbage, findes nummeret enten ikke eller tilhører en tilfældig person. Da svindlerne ringer fra udlandet, er det også svært at efterforske for politiet.
Tiltaget vil ikke blokere for al svindel med opkald men forventes at gøre det markant sværere for svindlerne at foregive at ringe med danske numre.
Forslag i høring
Bekendtgørelsen er sendt i høring, og de nye regler forventes at træde i kraft fra den 1. januar 2027. Herefter skal udbyderne implementere tekniske foranstaltninger i deres systemer for at leve op til bekendtgørelsen og tiltaget får en effekt.
Digitaliseringsstyrelsen opfordrer til fortsat agtpågivenhed over for digital svindel. Du kan læse mere om svindelopkald og forholdsregler på Digitaliseringsstyrelsens hjemmeside.
Kontakter
Digitaliseringsstyrelsens pressevagt
Tlf:41786060presse@digst.dkFølg pressemeddelelser fra Digitaliseringsstyrelsen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Digitaliseringsstyrelsen
Søg tilskud til hurtigere internet nu24.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag den 25. august åbner Bredbåndspuljen 2026. Den er målrettet etablering af hurtigt internet til de mest isoleret beliggende adresser i Danmark. Der er 25 mio. kr. i årets pulje, og ca. 5.700 adresser kan søge tilskud.
Staten efterlyser ejerne af 1,2 mia. kr.1.9.2025 10:49:26 CEST | Pressemeddelelse
Digitaliseringsstyrelsen sender i dag breve til ca. 90.000 borgere og senere til ca. 40.000 virksomheder, der har penge stående på den såkaldte ventekonto. Fælles for modtagerne er, at de ikke har angivet en NemKonto, som udbetalingen kan ske til.
Nu bliver det lettere for borgerne at håndtere deres samtykker1.7.2025 05:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I dag lanceres den nye fællesoffentlige It-løsning Digitalt Samtykke. Borgerne får et bedre overblik over, hvad de har givet samtykke til. Og myndigheder får nedbragt bøvl med papir og formularer. Ordningen lanceres i første omgang i København og Odense
AI-forordningens første regler gælder nu3.2.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Virksomheder og myndigheder der udvikler, distribuerer eller benytter kunstig intelligens skal fra i dag leve op til de første regler i AI-forordningen
Betaling for apps sikrer ikke dine børns private data22.1.2025 15:23:33 CET | Pressemeddelelse
En ny analyse fra Digitaliseringsstyrelsen viser, at du ikke kan vide dig sikker på, om der indsamles data fra tredjeparter, selvom du betaler for dine apps.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum