Trafikken på Øresundsmotorvejen omlægges i uge 39 og 40
17.9.2026 09:19:01 CEST | Sund & Bælt | Pressemeddelelse
I uge 39 og 40 omlægger Sund & Bælt trafikken på dele af Øresundsmotorvejen i aften- og nattetimerne samt hen over weekenderne. Omlægningerne er nødvendige for at gøre plads til anlægsarbejde og betyder, at der i perioder kun vil være ét farbart spor i hver retning.

Sund & Bælt omlægger trafikken på to strækninger på Øresundsmotorvejen i uge 39 og 40 for at skabe plads til anlægsarbejde på motorvejens nordside.
Arbejdet udføres i aften- og nattetimerne samt hen over weekenderne for at mindske generne for trafikanterne. Mens arbejdet står på, vil der være ét farbart spor i hver retning. I dagtimerne, hvor der ikke arbejdes på trafikomlægningen, opretholdes det nuværende antal spor.
Trafikomlægningen er en del af udvidelsen af Øresundsmotorvejen, som skal forbedre fremkommeligheden på en af Danmarks vigtigste trafikforbindelser. Anlægsarbejdet foregår i perioden 2026-2029.
Trafikale ændringer i uge 39
- Trafikken omlægges på strækningen fra Tårnbytunnellen og østpå til afkørsel 17, Lufthavn V.
- Arbejdet foregår fra den 21. til den 28. september 2026.
- På hverdage arbejdes der i tidsrummet fra kl. 18.00 til 06.30.
- I weekenden arbejdes der i tidsrummet fra kl. 15.00 til 11.00.
- Mens arbejdet står på, vil der være ét farbart spor i hver retning.
Trafikale ændringer i uge 40
- Trafikken omlægges på strækningen, hvor Øresundsmotorvejen fletter sammen med Amagermotorvejen.
- Arbejdet foregår fra den 30. september til den 5. oktober 2026.
- På hverdage arbejdes der i tidsrummet fra kl. 19.00 til 06.00.
- I weekenden arbejdes der i tidsrummet fra kl. 18.30 til 09.30.
- Mens arbejdet står på, vil der være ét farbart spor i hver retning.
Sund & Bælt opfordrer trafikanter til at følge skiltningen og køre efter forholdene. For nærmere trafikstatus henvises til Trafikinfo.dk.
Kontakter
Sund & Bælts pressevagt
Tlf:+45 51 54 34 21Presse@sbf.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Sund & Bælt
Femerns specialfartøj klar til at nedsænke tunnelelementer med kælder11.9.2026 08:33:27 CEST | Pressemeddelelse
Specialfartøjet IVY har gennemført en afgørende belastningstest, så man nu er klar til at nedsænke Femern Bælt-tunnelens første specialelement med kælderetage.
Natarbejde på Storebæltsbroen giver ændringer for trafikken i næste uge10.9.2026 15:00:00 CEST | Pressemeddelelse
For at holde broen i topform udføres der i næste uge vedligeholdelsesarbejde på Storebæltsbroen i aften- og nattetimerne. I denne periode vil der være dobbeltrettet trafik. Broen lukkes kortvarigt om aftenen og tidligt om morgenen for at omlægge trafikken.
Sund & Bælt fik fremgang i første halvår3.9.2026 13:34:51 CEST | Pressemeddelelse
Sund & Bælt styrker den underliggende indtjening i første halvår 2026 og præciserer forventningerne til årets resultat. På Femern-projektet er tre tunnelelementer nu nedsænket på havbunden.
Danmark vokser sig større med Femern Bælt-projektet2.9.2026 10:49:14 CEST | Pressemeddelelse
Danmark er blevet 300.000 kvadratmeter større. Bag landvindingen står Femern Bælt-projektet, som nu har åbnet det første af flere nye landområder skabt af opgravet havbund fra tunnelbyggeriet.
Sommerferietrafikken slog rekord på Storebælt13.8.2026 12:35:39 CEST | Pressemeddelelse
Aldrig før har så mange køretøjer krydset Storebælt i juli. I alt kørte 1.457.297 køretøjer over broen i juli 2026, hvor ekstra mandskab og Storebæltsbilletten bidrog til en smidig trafikafvikling.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum