Vi vil nulmomsen på bøger: Men giv os tid til at gøre det ordentligt
15.9.2026 13:07:00 CEST | Bog & idé | Pressemeddelelse
Bog & idé bakker op om nulmoms på bøger. Men hvis de nye regler først er endeligt vedtaget kort før årsskiftet, er 1. januar for tidligt. En så stor ændring kræver reel tid til implementering, hvis den skal fungere i butikkerne fra første dag.

Nulmoms på bøger er på vej i Danmark. Det er jeg som administrerende direktør for Bog & idé rigtig glad for.
Vi tror på, at nulmoms kan gøre bøger mere tilgængelige og få endnu flere til at læse. At flere børn får deres egen bog i hånden. At flere unge opdager glæden ved at læse. Og at flere voksne finder plads til bøgerne i hverdagen.
Derfor glæder vi os til at føre nulmomsen ud i livet i vores butikker og på bog-ide.dk.
Men jeg har én klar opfordring til politikerne:
Lad nulmomsen træde i kraft 1. juli i stedet for 1. januar.
Det kan måske lyde mærkeligt, at direktøren for Danmarks største boghandlerkæde beder om at vente et halvt år på en ændring, vi ønsker velkommen.
Men vi beder ikke om mere tid, fordi vi ikke vil nulmomsen. Vi beder om mere tid, fordi vi gerne vil have, at den fungerer fra første dag.
Jeg taler her på vegne af Bog & idé. Andre aktører i bogbranchen kan have andre ønsker til tidspunktet for ikrafttrædelsen. Hos os er vurderingen klar: En ikrafttrædelse 1. januar giver os ikke den nødvendige tid til at implementere ændringen ordentligt.
Lovforslaget er endnu ikke fremsat. Hvis det som forventet først bliver endeligt vedtaget ultimo november eller primo december, kan der være omkring én måned fra Folketingets vedtagelse, til de nye regler skal fungere ude i virkeligheden.
Moms er ikke bare et tal, vi ændrer fra 25 til 0
Vi skal tilpasse og teste kassesystemer, økonomisystemer, webshop og integrationer. Vi skal sikre korrekt håndtering af blandt andet gavekort, returneringer, ombytninger og ordrer, der går hen over ikrafttrædelsesdatoen.
Samtidig er Bog & idé en frivillig kæde, hvor den enkelte boghandler selv fastsætter sine priser. Det betyder, at vores selvstændige boghandlere skal have mulighed for at tage stilling til og fastsætte priserne på måske 3.000–5.000 bogtitler på ny.
Og vores medarbejdere skal selvfølgelig kende de nye regler og vide, hvordan de skal håndteres, så kunderne oplever, at det hele fungerer fra første dag.
Alt sammen skal ske korrekt og inden for den lovgivning, Folketinget ender med at vedtage.
En måned er efter vores vurdering ikke en forsvarlig implementeringsperiode.
Og her handler spørgsmålet om mere end Bog & idé og nulmoms på bøger.
Implementeringstiden bør begynde, når reglerne er kendt
Når Folketinget ændrer regler, som virksomheder efterfølgende skal omsætte til virkelighed, bør implementeringstiden ikke regnes fra det tidspunkt, hvor intentionen bliver kendt. Den bør regnes fra det tidspunkt, hvor virksomhederne kender de regler, de faktisk skal implementere.
Vi kan og skal selvfølgelig forberede os. Det gør vi allerede. Men vi kan ikke færdigudvikle løsninger, teste systemer, uddanne medarbejdere og gennemføre ændringer på baggrund af regler, der endnu ikke er endeligt vedtaget.
Ellers flytter vi usikkerheden fra lovgivningsprocessen direkte ud til de virksomheder og medarbejdere, der skal få reglerne til at fungere i praksis.
Det er svært at se, hvem der vinder ved det.
Jeg har stor forståelse for ønsket om at få nulmomsen på bøger ud at virke hurtigt. Det ønske deler vi. Vi vil meget gerne i gang.
Seks måneder gør en reel forskel
Men forskellen mellem 1. januar og 1. juli er seks måneder, hvor vi kan udvikle og teste løsningerne ordentligt. Hvor de selvstændige boghandlere kan træffe de nødvendige beslutninger. Hvor vi kan uddanne medarbejderne og informere kunderne. Og hvor vi kan sikre, at intentionerne i loven også fungerer i praksis i den enkelte boghandel.
Det er ikke en opfordring til at vente med en god beslutning. Det er en opfordring til at give beslutningen ordentlige betingelser for at lykkes.
For god lovgivning er ikke færdig, når den er vedtaget.
Den er først lykkedes, når den fungerer i praksis.
Marianne Lyngby Pedersen, administrerende direktør for Bog & idé
Nøgleord
Kontakter
Marianne Lyngby PedersenAdm. direktørIndeks Retail A/S
Står til rådighed for udtalelser til indslag, interviews, artikler o.l., som har relevans for branchen, vores butikker og vores brand.
Om Bog & idé
Bog & idé
Mossvej 2
8700 Horsens
76752000
https://www.bog-ide.dk/
Bog & idé er Danmarks største boghandlerkæde med over 100 butikker på landsplan samt webshoppen bog-ide.dk.
Kæden havde i 2025 en omsætning på 1,3 milliarder kr..
Bøger udgør knap halvdelen af forretningen, mens kontor- og trendvarer, brætspil, puslespil og lignende udgør resten.
Bog & idé er en frivillig kæde. Grundstenen blev lagt i 1969, men både navn og struktur har ændret sig meget siden.
Bog & idé er tilknyttet kædekontoret, Indeks Retail A/S, som også er kædekontor for hhv. BOGhandleren og Legekæden.
Følg pressemeddelelser fra Bog & idé
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Bog & idé
Årets bedste børnebøger skal vælges af børnene16.7.2026 06:01:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu inviterer Bog & idé børn og familier til at læse årets nominerede børnebøger. Sammen skal de finde de historier, der fortjener titlen som Årets Børnebog og Årets Højtlæsningsbog 2026.
Bog & idés koncept får boghandlere til at blomstre lokalt4.2.2026 06:02:00 CET | Pressemeddelelse
Genåbningen af boghandlen i Hinnerup er et konkret eksempel på, hvordan Bog & idés platform og fælles setup skaber levedygtige butikker i hele landet.
Bog & idé ser nye bogtendenser23.1.2026 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
Salgstal fra 2025 viser ikke kun vækst, men også ændrede læsevalg. Bog & idé ser bredere bogvalg, tematiske bevægelser og nye læsefællesskaber, der rækker ind i 2026.
Bog & idé oplever vækst og bredde i julens bogsalg17.12.2025 08:20:00 CET | Pressemeddelelse
Firkantede pakker fyldt med sidevis af underholdning ligger igen i år under juletræet hos danskerne. Hos Danmarks største boghandlerkæde Bog & idé er der endnu engang vækst i bogsalget under julehandlen.
Forfattertrio vinder MARTHA prisen 202528.10.2025 16:30:00 CET | Pressemeddelelse
De danske læsere har stemt, og i år går MARTHA prisen til Line Holm, Stine Bolther og Jussi Adler-Olsen for krimien Døde sjæle synger ikke. Det er første gang i prisens historie, at hele tre forfattere kan lade sig kåre som vindere sammen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum