11,8 procent består ikke folkeskolens afgangsprøve i dansk og matematik
14.9.2026 17:35:43 CEST | Undervisningsministeriet | Pressemeddelelse
Flere og flere elever består ikke dansk og matematik i folkeskolen.
Elevernes resultater i folkeskolens afgangsprøver i dansk og matematik peger i samme retning som PISA. De danske skoleelevers faglige niveau er de seneste år faldet drastisk de seneste 10 år. I skoleåret 2015/2016 var det 9 procent, der ikke bestod. Det tal er nu steget til, at det er 11,8 procent af eleverne, der ikke bestod dansk og matematik sidste skoleår.
”Tendensen er stærkt bekymrende. Jeg hæfter mig særligt ved, at 11,8 procent af vores elever efter 10 års skolegang i folkeskolen ikke består dansk og matematik. Det er et alt for højt tal, der er helt uacceptabelt. Det bekræfter desværre det billede, som vi har set de tidligere år, og som vi så i sidste uge med PISA-resultaterne. Dansk og matematik er fundamentet i elevernes fremtid. Derfor er vi i fuld gang med at styrke og investere i folkeskolen,” siger undervisningsminister Magnus Heunicke.
Tallet 11,8 procent er inklusive de 9. klasseelever, hvor skolen ikke har registreret en prøveaflæggelse fra eleven. Resultater fra skoleåret 2025/2026 er uden resultater fra de sygeprøver, som afholdes i det efterfølgende skoleår. Erfaringsmæssigt vil dumpeprocenten falde lidt, når resultaterne fra sygeprøverne forelægger.
Læs mere
Nøgleord
Kontakter
Kontakt pressetelefonen på tlf. 2240 0930 for pressehenvendelser til ministeren eller ministeriet.
Eller skriv til presse@uvm.dk
Det er ikke muligt at sende sms'er til pressetelefonen.
Billeder
Følg pressemeddelelser fra Undervisningsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Undervisningsministeriet
PISA-undersøgelse: Danske elevers faglige niveau er lavere end nogensinde målt før8.9.2026 09:36:45 CEST | Pressemeddelelse
PISA 2025 viser markante fald i danske elevers faglige resultater på tværs af både læsning, matematik og naturfag. De danske elever ligger på deres hidtil laveste niveau i undersøgelsens historie.
Langvarigt skolefravær stiger – regeringen styrker indsatsen27.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Siden skoleåret 2018/2019 er andelen af elever med langvarigt bekymrende fravær i folkeskolen steget markant. Det viser ny undersøgelse, der også giver anbefalinger til at få eleverne tilbage på skolebænken.
Nye bøger til det nye skoleår: Over 100 nye titler skal styrke elevernes læselyst13.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Lærere i folkeskolen får nu adgang til mere end 100 nye titler til undervisningen. Med midler fra folkeskolens kvalitetsprogram har CFU i 2026 indkøbt titlerne, som løbende bliver klargjort til udlån.
Op til 200.000 flere bøger er på vej ud til landets skoler12.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Nu sender undervisningsministeren flere hundredetusind ekstra bøger ud til landets skoleelever.
Ny strakspakke mod AI-snyd på gymnasierne6.8.2026 06:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Undervisningsministeren er klar med en strakspakke mod AI-snyd, der indeholder initiativer, som på den korte bane kan anvendes til at sætte ind over for uhensigtsmæssig brug af AI i gymnasiet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum