CBS-studerende analyserede 50 millioner observationer fra Matas – nu vinder hun Troubleshooter-prisen
10.9.2026 19:15:35 CEST | Matas A/S | Pressemeddelelse
Hvordan kan en virksomhed bruge sine mange kundedata til bedre at forstå forskellige kunders behov? Det har Juliane Helen Daniel undersøgt med Matas som case. I dag blev hendes speciale hædret med HBH Troubleshooter-prisen på CBS, mens Matas gav HBH-stafetten videre til Le Deux.

Otte datasæt og i alt 50 millioner observationer. Det er udgangspunktet for det speciale, som i dag sikrede CBS-studerende Juliane Helen Daniel HBH Troubleshooter-prisen.
Bag de store tal ligger et spørgsmål, som er meget konkret for en virksomhed som Matas:
Hvordan kan man bruge den viden, man allerede har om sine kunder, til bedre at forstå deres forskellige behov?
Det har Juliane undersøgt med Matas som casevirksomhed.
Ved hjælp af blandt andet machine learning har hun samlet og bearbejdet de mange data og undersøgt nye måder at gruppere kunder på, så forskelle i deres behov og adfærd bliver tydeligere.
Men det er ikke alene de 50 millioner observationer eller den tekniske metode, der har sikret hende prisen.
Mogens Bjerre, som er Associate Professor fra Copenhagen Business School fremhæver især Julianes evne til at omsætte komplekse forretningsmål til konkrete og anvendelige indsigter. Specialet er ifølge ham et stærkt eksempel på, hvordan forskning kan skabe viden, som en virksomhed rent faktisk kan bruge.
Virksomhederne skal åbne dørene
Matas modtog selv HBH-prisen i 2025 for virksomhedens strategiske markedsføring, herunder udviklingen af Club Matas.
Med prisen fulgte en særlig mulighed: Matas blev casevirksomhed for specialestuderende fra CBS.
Studerende har siden fået adgang til virksomheden og mulighed for at arbejde med virkelige forretningsmæssige problemstillinger.
Netop mødet mellem studerende og virksomheder er en central del af tanken bag priserne.
Som Mads Bødtcher-Hansen fra HBH-fonden, som står bag priserne fremhæver:
"Er ambitionen at skabe tættere forbindelse mellem den viden, der udvikles på universiteterne, og de udfordringer, virksomhederne arbejder med i virkeligheden".
For HR-direktør i Matas Group Rikke Wolff går værdien begge veje.
"De studerende kommer både med ny viden og friske øjne. De kender ikke nødvendigvis alle vores historiske forklaringer eller ved, at 'sådan plejer vi at gøre'. Derfor stiller de spørgsmål, vi måske selv er holdt op med at stille. Julianes speciale viser samtidig, hvor stærkt det bliver, når en kompleks analyse kan omsættes til noget, en virksomhed rent faktisk kan bruge," siger Rikke Wolff.
Fra analyse til handling
Rikke Wolff er selv uddannet fra CBS og brugte dagens prisoverrækkelse til at pege på en væsentlig forskel mellem universitetet og arbejdslivet.
"På universitetet bliver man i høj grad bedømt på kvaliteten af sin analyse og sine argumenter. I arbejdslivet kommer et ekstra spørgsmål oveni: Kan du få noget til at ske? Kan du omsætte din viden til noget, andre kan forstå og bruge? Det synes jeg, Julianes arbejde er et rigtig godt eksempel på," siger hun.
Ved dagens arrangement gav Matas samtidig HBH-stafetten videre til Le Deux, der modtog HBH-prisen 2026 og dermed bliver den næste virksomhed, CBS-studerende får mulighed for at arbejde med.
For Matas afslutter det et års formelt samarbejde. Men arbejdet med de studerendes idéer er ikke nødvendigvis slut:
"De studerende har afleveret deres specialer. Nu begynder den svære del for os: Vi skal gøre noget med det, de har lært os. Så måske er det i virkeligheden os, der har fået lektier for," siger Rikke Wolff.
Om HBH-priserne
HBH-prisen sætter fokus på virksomheder og erhvervsfolk, der gennem blandt andet kreativitet, markedsforståelse, værdier og ansvar har gjort sig bemærket inden for markedsføring.
Som en del af samarbejdet får CBS-studerende mulighed for at arbejde med konkrete udfordringer hos årets virksomhed og omsætte deres faglighed til løsninger i praksis. Det bedste speciale hædres året efter med HBH Troubleshooter-prisen.
Matas modtog HBH-prisen i 2025. I 2026 går stafetten videre til Le Deux.
Kontakter
Kevin Arildtoft MoerPressechef, Matas A/S
Tlf:+4521443305kevin.moer@matas.dkBilleder





Om Matas Group
Matas Group er nordisk markedsleder inden for skønhed og velvære og består af kæderne Matas og KICKS. Med mere end 500 butikker og førende webshops i Danmark, Sverige, Norge og Finland er Matas Group ledende omnichannel virksomhed med et nøje udvalgt sortiment af tredjepartsmærker, egne mærker og et særligt fokus på personlig og faglig rådgivning. Matas Group har mere end 6 millioner loyalitetsmedlemmer på tværs af Norden. Matas A/S er børsnoteret på Nasdaq OMX Copenhagen
Følg pressemeddelelser fra Matas A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Matas A/S
Fra få timer om ugen til 25 timer i Matas: "Jeg ser simpelthen bare en stjerne"9.9.2026 14:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et tæt samarbejde mellem Sine Christiansen, Holstebro Kommune og Matas i Holstebro hjalp den 28-årige tilbage til arbejdslivet. Siden 1. august har hun været ansat 25 timer om ugen i Matas Ikast. Og efter mindre end en måned er hendes butikschef ikke i tvivl om, at hun har fået en medarbejder med et særligt potentiale.
Özcan har taget imod Matas’ varer i 25 år: "Jeg holder bare snuden i sporet"31.8.2026 13:43:18 CEST | Pressemeddelelse
Da Özcan Ergun fra Humlebæk begyndte på Matas’ lager i 2001, var lageret halvt så stort, truckene havde ikke servostyring, og omkring 10.000 forskellige varer passerede gennem systemet. I dag er tallet omkring 60.000. Den 1. september kan han fejre 25-årsjubilæum – og han har ingen planer om at sætte tempoet ned.
Helena har været 40 år i Matas Skjern: Fra papir og vejning i kælderen til de nyeste TikTok-trends31.8.2026 13:30:39 CEST | Pressemeddelelse
Da Helena Bank Sørensen begyndte som elev i Matas i Skjern i 1986, blev varer vejet af i kælderen, Matas Striberne kunne dengang stå på 90 centimeters hyldeplads, og butikkens bedste juledag gav 30.000 kroner i kassen. Meget har ændret sig siden da, og 1. september kan hun fejre 40 år i den samme butik – og hun er ikke i tvivl om, hvad der er det vigtigste efter fire årtiers forandring: Menneskerne.
Matas Group vokser og ændrer den nordiske organisation for at sikre profitabel vækst12.8.2026 08:00:37 CEST | Pressemeddelelse
Omsætningen vokser i Matas Group, der står bag Matas i Danmark og KICKS i Sverige, Norge og Finland. Kvartalsregnskabet viser, at væksten primært drives af danske Matas, mens KICKS i Sverige fortsat er udfordret. Derfor ændres der nu på organiseringen og ledelsen for at sikre profitabel vækst i hele Norden.
Matas Group leverer endnu et rekordregnskab og skærper indsatsen i Norden19.5.2026 08:00:37 CEST | Pressemeddelelse
Matas Group leverer i regnskabsåret 2025/26 den højeste omsætning i koncernens historie. Omsætningen steg til DKK 8,8 mia., drevet af fortsat vækst i Matas i Danmark. Samtidig viser året, at markedsvilkårene har ændret sig i de øvrige nordiske lande, hvor forbrugerne i stigende grad søger mod lavere prispunkter, og konkurrencen om kunderne er blevet skærpet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum