Elbilisterne er ikke i tvivl: Det er billigere at lade end at tanke
12.9.2026 09:00:00 CEST | NRGi | Pressemeddelelse
Benzin- og dieselpriserne er skudt i vejret den seneste tid, samtidig med at elpriserne også er steget. Alligevel oplever mere end ni ud af ti elbilister, at det er billigere at lade elbilen, end det ville være at tanke benzin eller diesel til husstandens kørsel. Det viser en ny undersøgelse fra NRGi.

Turen forbi tankstationen er blevet markant dyrere for landets benzin- og dieselbilister i takt med, at priserne er skudt i vejret. Men for de danskere, der har en elbil i indkørslen, tegner der sig et andet billede.
I en ny undersøgelse, som Exometric har lavet for energi- og rådgivningskoncernen NRGi, svarer 83 procent, at de oplever det som klart billigere at lade elbilen end at tanke benzin eller diesel til husstandens kørselsbehov. Og yderligere 10 procent oplever, at det er lidt billigere at lade frem for at tanke.
”Der er ingen tvivl om, at de høje benzin- og dieselpriser rammer mange familier hårdt lige nu. Det kan naturligvis få flere til at overveje, om den næste bil skal være en elbil. Når 93 procent af elbilisterne oplever, at det er billigere at lade end at tanke, vidner det om en forskel, der kan mærkes direkte på pengepungen,” siger Jacob Schmidt, markedsdirektør i NRGi.
Siden marts er priserne på benzin og diesel ifølge FDM steget med omkring fire til 4,5 kroner pr. liter. I sidste uge kostede en liter benzin 17,99 kroner, mens dieselprisen var 18,49 kroner pr. liter. Men også elpriserne har været opadgående. August havde således den højeste gennemsnitlige elpris siden 2022.
Hjemmeladning hitter hos elbilisterne
Undersøgelsen viser samtidig, at mange elbilister først og fremmest lader bilen hjemme.
69 procent svarer således, at de næsten altid lader bilen hjemme, mens ni procent lader cirka lige meget hjemme og andre steder. Og netop hvor og hvornår bilen bliver ladet, kan have stor betydning for, hvor meget opladningen ender med at koste, lyder det fra NRGi.
”For mange elbilister er hjemmeladning en vigtig del af regnestykket. Det er naturligvis en stor fordel, at bilen kan lades derhjemme, mens den alligevel holder stille. Og med smart opladning kan bilen automatisk lade på de tidspunkter, hvor strømmen er billigst, uanset hvornår på døgnet de ligger. I perioder kan selve strømprisen være helt nede omkring nul kroner pr. kilowatt-time, så tidspunktet for opladningen har stor indflydelse på, hvad det koster at få strøm på bilen,” siger Jacob Schmidt.
Ifølge NRGi har døgnets laveste strømpriser siden marts oftest ligget mellem kl. 12 og 16. Men tidspunktet for de billigste timer kan ændre sig i løbet af året. Derfor anbefaler NRGi smart opladning, så bilen automatisk lader i de timer, hvor strømmen er billigst.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er gennemført af analysevirksomheden Exometric for NRGi blandt knap 3.000 danskere. 604 af respondenterne er fra husstande med elbil.
| Oplever du samlet set, at det er billigere at lade elbilen, end det ville være at tanke benzin eller diesel til husstandens kørselsbehov? | |
| Ja, klart billigere | 83,1 % |
| Ja, lidt billigere | 9,7 % |
| Cirka det samme | 3,2 % |
| Nej, lidt dyrere | 0,8 % |
| Nej, klart dyrere | 0,3 % |
| Jeg er ikke sikker | 2,9 % |
| Hvor ofte lader du elbilen hjemme i forhold til andre steder? | |
| Næsten altid hjemme |
68,6 % |
| Jeg har ikke mulighed for at lade hjemme |
16,8 % |
| Cirka lige meget hjemme og andre steder | 9,4 % |
| Næsten altid andre steder | 5,2 % |
Nøgleord
Kontakter
Lars PedersenPresseansvarlig
lped@nrgi.dkOm NRGi
NRGi er en landsdækkende energi- og rådgivningskoncern. Vi er også et forbrugerejet andelsselskab, der er ejet af 235.000 andelshavere, og består af 1.725 kompetente og engagerede medarbejdere, som med både hænder og viden bidrager til et grønnere og et mere velfungerende Danmark - på kort og på lang sigt.
Følg pressemeddelelser fra NRGi
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra NRGi
Ny undersøgelse: I dette tidsrum er strømmen oftest billigst27.8.2026 08:14:07 CEST | Pressemeddelelse
Er du i tvivl om, hvornår på døgnet strømmen er billigst? En ny analyse fra NRGi viser, at elpriserne oftest rammer bunden mellem kl. 12 og 16.
NIS2 stopper ikke ved IT: Virksomheder overser bygningernes sikkerhed8.7.2026 07:54:18 CEST | Pressemeddelelse
Med indførelsen af NIS2-direktivet sidste år har mange virksomheder rettet blikket mod IT-afdelingen for at få styr på kravene til cybersikkerhed. Men bygningernes sikkerhed, herunder adgangskontrol, alarmer og sikring af tekniske anlæg, risikerer at blive overset, advarer NRGi ELCON.
17 projekter i Aarhus-området får støtte fra NRGi7.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er penge på vej til 17 lokale foreninger, organisationer og virksomheder i Aarhus-området fra NRGi Puljen. Midlerne skal blandt andet gå til solceller, varmepumper, energieffektiv belysning og grønne fællesskabsprojekter.
Syv projekter i Horsens-området og på Samsø får støtte fra NRGi7.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er penge på vej til syv lokale foreninger og virksomheder i Horsens-området og på Samsø fra NRGi Puljen. Midlerne skal blandt andet gå til solceller, varmepumper, ladestandere og energibesparende løsninger.
16 projekter på Djursland får støtte fra NRGi7.7.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er penge på vej til 16 lokale foreninger og virksomheder på Djursland fra NRGi Puljen. Midlerne skal blandt andet gå til solceller, varmepumper og energibesparende belysning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum