Nye tal: Materialepriserne på el stikker af
8.9.2026 08:31:38 CEST | TEKNIQ | Pressemeddelelse
Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at priserne på elmaterialer nu ligger på rekordhøjt niveau. Tårnhøje kobberpriser på verdensmarkedet, gør det dyrere at renovere og bygge nyt i Danmark, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.

Materialepriserne på el stikker af i forhold til andre byggematerialer i øjeblikket, hvilket gør det dyrere at bygge og renovere, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I 2. kvartal i år fortsatte materialepriserne sin opadgående trend, så de nu ligger på et rekordhøjt niveau, viser dagens nye tal fra Danmarks Statistik.
- Når prisen på materialer fortsætter opad, så vil det afspejle sig i tilbuddene til kunderne. Derfor risikerer udviklingen også at lægge en dæmper på lysten til at kaste sig over nye projekter, som kan ende med at blive dyrere, end bygherren havde forventet, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
Kobberpris og verdensmarked presser prisen op
Mens andre dele af byggeriet viser tegn på stabilitet, fortsætter omkostningerne til el-arbejde med at stige, hvilket hænger sammen med udviklingen på verdensmarkedet. Det seneste år er kobberpriserne eksempelvis steget med 46 procent.
- Den tårnhøje kobberpris hænger nøje sammen med uroen på verdensmarkederne og Trumps handelskrige. Da kobber er en hovedingrediens i mange af de eltekniske løsninger, slår stigningerne naturligvis også igennem herhjemme, men det afgørende, at det ikke bliver uoverstigelig barriere for byggeprojekterne, siger Maria Schougaard Berntsen.
I løbet af de seneste fem år er el-materialepriserne steget med over en tredjedel.
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkBilleder
Om TEKNIQ
Erhvervsorganisationen TEKNIQ repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
Cybertruslen vokser, men kun fire ud af ti virksomheder har beredskab21.10.2026 06:55:00 CEST | Pressemeddelelse
Cyberangreb er blevet en del af hverdagen i erhvervslivet, og især de mindre virksomheder mangler beredskabsplaner, viser ny undersøgelse.
TEKNIQ: Elektrificeringen skal ud i overhalingsbanen20.10.2026 12:01:34 CEST | Pressemeddelelse
Det bremser elektrificeringen, at elnettet ikke kan følge med, slår De Økonomiske Råd fast i ny rapport. Erhvervsorganisationen TEKNIQ efterlyser mere fart på udbygningen og bedre brug af den kapacitet, vi allerede har.
Ventetid på tilskud næsten fordoblet19.10.2026 06:03:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskere, der søger om at få varmepumpetilskud udbetalt, må nu vente markant længere tid på pengene. Det er uheldigt i en tid, hvor der er brug for at rykke på omstillingen af den grønne varme, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Elvarebiler overhaler for første gang fossile biler9.10.2026 09:05:00 CEST | Pressemeddelelse
For første gang nogensinde er der registreret flere nye elvarebiler end varebiler, der kører på benzin eller diesel. Det viser, at den grønne omstilling for alvor ruller derudad, mener erhvervsorganisationen TEKNIQ.
TEKNIQ: Regeringen viser klar retning for erhvervslivet9.10.2026 08:12:16 CEST | Pressemeddelelse
Finanslovforslaget byder på skattelettelser, færre administrative byrder og en pensionsændring, som samlet set vil styrke erhvervslivet, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

