Sport Event Denmark

Lokal frivillig fra World Company Sport Games skal repræsentere frivilligheden ved VM i løb i København

7.9.2026 19:20:59 CEST | Sport Event Denmark | Pressemeddelelse

Del

Jakob S. Johnsen har været med til at skabe opmærksomhed om World Company Sport Games i Frederikshavn og få lokale virksomheder til at deltage i det internationale sportsevent. Nu er han blevet udvalgt til Sport Event Denmarks Sammenholdet og skal sammen med frivillige fra andre store internationale sportsevents sætte fokus på frivillighedens betydning, når der er VM i løb i København den 19.-20. september.

Jakob fra Frederikshavn løber halvmaraton ved VM i løb i København
Jakob fra Frederikshavn løber halvmaraton ved VM i løb i København

Da World Company Sport Games blev afholdt i Frederikshavn tidligere i år, var Jakob S. Johnsen med til at skabe opmærksomhed om eventet.

Jakobs frivillige indsats lå primært i tiden op til eventet, hvor han blandt andet var med til at lave film og reklame for arrangementet og arbejde på at få andre lokale virksomheder til at deltage.

Ved VM i løb i København skifter Jakob rollen som frivillig ud med rollen som deltager og stiller til start på halvmaraton.

De frivillige skal frem i lyset

Frivillige er en afgørende del af afviklingen af internationale sportsevents i Danmark. De løfter opgaver inden for blandt andet akkreditering, logistik, tilskuerhåndtering, socialt værtskab og lokal formidling i samarbejde med de professionelle eventarrangører.

Med initiativet Sammenholdet sætter Sport Event Denmark fokus på netop de mennesker, der normalt løber stærkt bag kulisserne.

Sammenholdet består af fem frivillige fra fem internationale sportsevents, som er blevet afholdt rundt omkring i Danmark i første halvdel af 2026. Ved VM i løb bliver de frivillige selv deltager, når de stiller til start på enten one mile, 5 km eller halvmaraton.

De fem events er:

  • World Company Sports Games som blev afholdt i Frederikshavn
  • EM i Herrehåndbold som blev afholdt i Herning
  • VM for hold i badminton, Thomas & Uber Cup, som blev afholdt i Horsens
  • U-VM i sejlsport som blev afholdt i Middelfart
  • Copenhagen Sprint som blev afholdt i Roskilde/København

Vil være med til at sætte Frederikshavn på landkortet

Til dagligt arbejder Jakob som advokat og partner i advokatfirmaet HjulmandKaptain i Nordjylland, med ved siden af arbejdet fylder både løb og engagementet i lokalområdet meget.

Han har gennem en årrække været involveret i forskellige initiativer og events og har blandt andet været med i en styregruppe ved et andet arrangement. For ham handler engagementet både om interessen for sport og om at gøre noget positivt for Frederikshavn.

”Jeg synes for eksempel, det er fantastisk, at World Company Sport Games kom til Frederikshavn. Det er med til at sætte Frederikshavn på landkortet, og det kan måske også være med til at tiltrække mennesker, som får lyst til at bosætte sig i kommunen,” siger Jakob.

Det var også en vigtig del af hans motivation for at engagere sig i World Company Sport Games.

Her var han med til at markedsføre eventet og skaffe opmærksomhed om eventet, ligesom han sammen med sin arbejdsplads selv deltog. For Jakob blev det internationale møde én af de store oplevelser ved eventet:

”Det er det med at være en del af et kæmpe arrangement og se så mange glade deltagere fra alle mulige lande. De syntes, det var et rigtig godt arrangement i Frederikshavn, og det var en fornøjelse at opleve.”

Han oplevede samtidig et stort fællesskab på tværs af nationaliteter, når deltagerne både konkurrerede mod hinanden og mødtes socialt omkring eventet.

Vil give glæden ved løb videre

Løb spiller i forvejen en stor rolle i Jakobs liv. Han har løbet i mange år og er blandt andet løbetræner for eleverne på Skoleskibet DANMARK, når de træner i Frederikshavn inden deres togter. Her hjælper Jakob de unge med træningen frem mod et afsluttende halvmaraton. Tidligere har han også stået for løbetræning for asylansøgere. Fælles for aktiviteterne er ønsket om at give sin egen glæde ved løb videre til andre.

”Det fede ved løb er, at det ikke rigtig kræver andet end et par løbesko. Det er nemt at komme i gang med, og man kan hurtigt se forbedringer. Det er på en eller anden måde en meget demokratisk sport,” siger Jakob.

Det samme ønske er en del af motivationen for hans engagement i frivilligt arbejde:

”Når det handler om løb, synes jeg bare, det er fedt, hvis man kan få andre til at opleve den samme glæde ved sporten, som jeg selv har.”

Sammenholdet skal sætte fokus på de frivillige

Sammenholdet skal både anerkende de frivilliges indsats og skabe større opmærksomhed om den rolle, frivilligheden spiller for Danmarks muligheder for at afvikle internationale sportsevents.

For Jakob er en vigtig del af fortællingen, at frivilligt arbejde ikke kun handler om, hvad man giver til andre. Det giver også noget tilbage:

”Man gør en masse godt for andre og er med til at få ting til at lykkes, så andre kan få en god oplevelse. Men som frivillig får man også selv meget ud af det, fordi det giver fællesskab og oplevelser,” siger Jakob.

Nu venter halvmaraton ved VM i løb

Den 20. september bliver Jakob således selv en del af eventet, når han stiller til start på halvmaraton ved VM i løb i København.

For Jakob var valget af distance naturligt. Han løber både lange distancer og maraton og har gennem flere år haft lyst til at deltage i det store løb i København.

”Jeg har i mange år gerne villet deltage i et løb i København, fordi jeg har hørt, at det er en hurtig rute og et godt arrangeret event. Derfor ville jeg rigtig gerne være med,” siger Jakob.

Træningen frem mod VM går efter planen, og Jakob følger et træningsprogram frem mod VM i halvmaraton. Men det er ikke kun tiden på uret, som han ser frem til, når han kommer til København:

”Jeg glæder mig generelt til hele festen omkring løbet og til at opleve en stor by, der bare summer af løb. Man kan mærke det allerede, når man kommer til byen, og også efter løbet, hvor alt bare drejer sig om løb.”

VM i løb i København

VM i løb - World Athletics Road Running Championships Copenhagen 2026 - finder sted den 19.-20. september 2026 i København.
Der kåres verdensmestre på One mile, 5 km og halvmaraton, og samtidig får motionsløbere mulighed for at løbe på VM-distancerne.

One mile og 5 km finder sted lørdag d. 19. september, mens halvmaraton løbes søndag d. 20. september.

Der er fortsat mulighed for tilmelding til One mile og 5 km.

Nøgleord

Kontakter

Om Sport Event Denmark

Sport Event Denmark arbejder for at tiltrække, organisere og udvikle store internationale tilskuer- og deltagerevents. Det er Sport Event Denmarks ambition, at disse internationale sportevents skal involvere og begejstre danskerne, skabe stolthed, udvikle idrætten, skabe vækst og turismeomsætning samt markedsføre Danmark internationalt. 

Sport Event Denmark finansieres via udlodningsmidlerne.

Følg pressemeddelelser fra Sport Event Denmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Sport Event Denmark

Lokal Frivillig fra EM i herrehåndbold skal repræsentere frivilligheden ved VM i løb i København7.9.2026 17:40:39 CEST | Pressemeddelelse

Sidsel fra Aalestrup har været frivillig, siden hun var omkring 12 år, og siden 2015 har hun brugt flere af sine ferier på at være frivillig ved internationale håndboldslutrunder. Nu er hun blevet udvalgt til Sport Event Denmarks Sammenholdet og skal sammen med frivillige fra andre internationale sportsevents sætte fokus på frivillighedens betydning, når der er VM i løb i København den 19.-20. september.

Lokal frivillig fra Thomas & Uber Cup skal repræsentere frivilligheden ved VM i løb i København7.9.2026 16:55:02 CEST | Pressemeddelelse

Steen Tage Nielsen har løbet stærkt og lagt mange frivillige timer i dansk idræt. Han var tidligere i år med som frivillig ved Thomas & Uber Cup i Horsens. Nu er han blevet udvalgt til Sport Event Denmarks Sammenholdet og skal sammen med andre fra store internationale sportsevents sætte fokus på frivillighedens betydning, når der er VM i løb i København den 19.-20. september.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye