Ny lov skal bane vej for flere almene boliger
4.9.2026 07:00:00 CEST | Børne-, Ældre- og Boligministeriet | Pressemeddelelse
Nu træder ny lov i kraft, der skal gøre det lettere at bygge almene boliger i områder med høje grund- og byggeomkostninger.
Flere mennesker skal have råd til at bo i de byer, hvor de arbejder, uddanner sig og lever deres liv. Det er baggrunden for en ny lov, som træder i kraft i dag.
Med loven udvider regeringen den eksisterende højprisordning og forbedrer mulighederne for at bygge almene boliger i landets største byer gennem Fonden for blandede byer. Det skal bidrage til flere betalbare boliger og mere blandede byer.
Børne-, ældre- og boligminister Jacob Mark siger:
"Vi ser lige nu et boligmarked, der i stigende grad gør det vanskeligt for helt almindelige mennesker at bosætte sig i byer som København og Aarhus. Det udfordrer vores sammenhængskraft, for vi kan ikke have byer uden pædagoger, sygeplejersker, SOSU-medarbejdere, eller uden plads til pensionister. Derfor skal vi have bygget flere almene boliger, så vores største byer også fremover har plads til mennesker med forskellige indkomster og livssituationer."
Loven udmønter initiativer i Aftale om styrkede rammer for alment boligbyggeri, som blev indgået den 17. december 2025 mellem den daværende regering (Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne), Socialistisk Folkeparti, Det Konservative Folkeparti og Enhedslisten.
Med lovens ikrafttrædelse bliver det nu muligt at sætte gang i opførelsen af tusindvis af almene boliger i landets højprisområder, herunder særligt i hovedstadsområdet.
Sisse Marie Welling, overborgmester i Københavns Kommune, siger:
"Jeg er virkelig glad for, at regeringen og Folketinget nu leverer den lovgivning, som gør, at vi kan få opført flere almene boliger i København. Det har jeg efterspurgt længe, for der er alt for mange københavnere, som ikke har råd til at bo i vores by længere. Nu er bolden spillet over til de almene boligselskaber og udviklerne, og jeg har en klar forventning om, at de trækker i arbejdstøjet og hurtigt sætter gang i byggeriet. Vi står klar til at stemple byggesagerne."
Højere maksimumsbeløb
I de senere år har stigende byggeomkostninger og høje grundpriser gjort det sværere at opføre almene boliger inden for det gældende maksimumsbeløb, som sætter den øvre grænse for grund- og byggeomkostningerne ved alment boligbyggeri og er med til at sikre, at huslejen holdes nede.
Børne-, ældre- og boligminister Jacob Mark siger:
"Vi skal fjerne de forhindringer, der gør det vanskeligt for almindelige mennesker at bosætte sig i de største byer. En af de udfordringer er, at der ikke er almene boliger nok, og at det er blevet for dyrt at opføre nye inden for de eksisterende rammer. Her er det afgørende, at vi nu hæver maksimumsbeløbet, så vi kan sætte skub i opførelsen af flere almene boliger i de områder, hvor behovet er størst."
Line Barfod, klima-, miljø- og teknikborgmester i Københavns Kommune, siger:
"Det er meget glædeligt, at maksimumbeløbet nu hæves i de større byer. Alene i København forventer vi, at mindst 4000 nye boliger nu kan blive bygget. Der har alt for længe været et efterslæb og en stor mangel på boliger, der er til at betale for københavnere med helt almindelige indkomster. De almene boligselskaber står på spring for at bygge, og vi har i Københavns Kommune gjort alt, hvad vi kunne for at understøtte dem, men vi har manglet denne nationale håndsrækning fra Christiansborg."
I tillæg til den nye lov er børne-, ældre- og boligministeren derfor på vej med en ny bekendtgørelse, som straks hæver maksimumsbeløbet i højprisområder med yderligere 10 pct.
Når de nye muligheder træder i kraft senere i september, bliver det dermed lettere for kommuner og boligorganisationer at få økonomien til at hænge sammen i almene byggeprojekter i områder med høje grund- og byggeomkostninger. Det skal give flere mulighed for at finde en lejebolig, der er til at betale.
Huslejen i nye almene boliger er typisk lavere end i tilsvarende private lejeboliger. Det er med til at sikre, at mennesker med almindelige indkomster har råd til at bo i de største byer, hvor mange arbejder. Det almene boligbyggeri spiller derfor en central rolle i at sikre blandede byer med plads til mennesker med forskellige indkomster og livssituationer.
Nøgleord
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:+45 23 64 42 92Om:
Børne-, Ældre- og Boligministeriet er ministeriet, som har ansvaret for børne-, ældre- og boligpolitik
Følg pressemeddelelser fra Børne-, Ældre- og Boligministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børne-, Ældre- og Boligministeriet
Erfaren partner skal bidrage til arbejdet med rekruttering af udenlandsk arbejdskraft fra Indien og Filippinerne til ældreplejen5.10.2026 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Børne-, Ældre- og Boligministeriet har i samarbejde med Udenrigsministeriet gennemført et EU-udbud, der i de kommende år skal gøre det muligt at rekruttere international arbejdskraft fra Indien og Filippinerne til den danske ældrepleje.
Regeringen vil forlænge ledsageordning for ældre med synshandicap4.10.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Ældre med synshandicap skal have gode muligheder for at færdes trygt uden for hjemmet og deltage i sociale aktiviteter. Med finanslovsforslaget for 2027 vil regeringen forlænge ledsageordningen.
Regeringen klar med økonomi til ny demensplan4.10.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Mere end 100.000 danskere lever i dag med en demenssygdom, og antallet forventes at stige markant frem mod 2040. Nu vil regeringen afsætte 170 mio. kr. om året fra 2027 til arbejdet med en ny demensplan.
Regeringen klar med investeringer i uddannelse og opkvalificering af pædagogisk personale3.10.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Børne-, ældre- og boligminister Jacob Mark er klar med første brik i den kommende uddannelses- og rekrutteringsstrategi på dagtilbudsområdet. Regeringen vil prioritere 300 mio. kr. til børn i 2027. Heraf skal 150 mio. kr. til næste år gå til uddannelse og opkvalificering af pædagogisk personale.
Nye og forenklede arrangementsregler skal gøre livet lettere for foreningslivet2.10.2026 12:32:20 CEST | Pressemeddelelse
Regeringen vil forenkle de regler, der gælder for afholdelse af midlertidige arrangementer som festivaler og idrætsstævner, så frivillige i landets foreninger fremover slipper for unødigt bureaukrati og besvær.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum