Københavns internationale goodwill-ambassadører fejrer 30-års jubilæum og uddeler pris til Grønlands tidligere minister for udenrigsanliggender, Vivian Motzfeldt
26.8.2026 07:53:17 CEST | Wonderful Copenhagen | Pressemeddelelse
I en tid, hvor der er stort pres udefra på Grønland og Rigsfællesskabet, har Vivian Motzfeldt, Grønlands tidligere minister for udenrigsanliggende, stået helt centralt midt i den globale storpolitik.
Og tirsdag aften stod hun på Københavns Rådhus, hvor Copenhagen Goodwill Ambassadors uddelte en særlig pris til hende som anerkendelse af hendes store indsats.
”Vivian har skabt opmærksomhed om vores Rigsfællesskab, da det havde mest brug for stærke stemmer. Hun har gjort det med en integritet, der inspirerer langt ud over Grønlands og Danmarks grænser,” udtalte Jens Kramer Mikkelsen, formand for korpset af goodwill-ambassadører, ved overrækkelsen af prisen.
”De sværeste tider kræver ikke de højeste stemmer, men mennesker, der kan stå sammen, lytte og finde vej sammen. Vi kan ikke altid vælge de tider, vi bliver sat til at lede i, men vi kan vælge, hvordan vi møder dem,” udtalte Vivian Motzfeldt ved modtagelsen af prisen.
30 års international tjeneste for København
Prisen blev uddelt ved den årlige festaften på Københavns Rådhus, hvor korpset af Københavns internationale goodwill-ambassadører, der består af udenlandsdanskere med store internationale berøringsflader, var samlet.
Herudover blev der uddelt to andre priser: En til LEGO Group, kendt over hele verden, og som har branded Denmark i udlandet som ingen andre som en ambassadør for leg, læring og kvalitet. Og en pris til iværksætter Nima Tisdall, CEO og partner i Nordic Makers - et fællesskab af nordiske iværksættere, der investerer deres egne penge, deres egen erfaring og deres egen tid i den næste generation af nordiske startups.
Goodwill ambassadør-korpset blev etableret i 1996 af Wonderful Copenhagen og Copenhagen Capacity og fejrer derfor i år sit 30-års jubilæum. Det blev markeret i rådhusets festsal, hvor beskæftigelses-, integrations- og erhvervsborgmester Andreas Keil bød velkommen.
Herefter holdt formand for goodwill-ambassadørerne, Københavns tidligere overborgmester Jens Kramer Mikkelsen, jubilæumstalen. Her roste han goodwill-ambassadørerne for de mange store tiltag og resultater, hvor goodwill-ambassadørerne i årenes løb har bidraget konkret med at åbne døre og få tingene til at ske. Herefter rundede Jens Kramer Mikkelsen jubilæumstalen af med at kigge frem mod de næste store udfordringer, eksempelvis grøn omstilling, kunstig intelligens og tiltrækning af nødvendig talent, hvor goodwill-ambassadørerne vil kunne gøre en markant forskel for Danmark og Danmarks hovedstad fra deres virke rundt i verden.
Copenhagen Goodwill Ambassadors tæller i dag mere end 40 danske erhvervsfolk i ledende stillinger i over 25 lande. Med H.K.H. Prins Joachim som protektor og Jens Kramer Mikkelsen som bestyrelsesformand arbejder netværket pro bono for at styrke Københavns og Danmarks internationale position gennem investeringer, kultur, turisme og samarbejde.
Kontakter
Uffe HartmannWonderful Copenhagen
Tlf:21 73 98 90ufh@woco.dkOm Wonderful Copenhagen
Wonderful Copenhagen er en netværksorganisation som arbejder for at fremme og udvikle erhvervs- og ferieturismen i Region Hovedstaden til gavn for almennyttige interesser.
Følg pressemeddelelser fra Wonderful Copenhagen
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Wonderful Copenhagen
Over 10.000 omtaler i internationale medier: Innovativt tiltag i Københavns turisme går verden rundt20.7.2026 07:31:59 CEST | Pressemeddelelse
Det vækker opsigt verden over, at turister i Danmarks hovedstad bliver belønnet for at bidrage positivt ved eksempelvis at samle affald, ankomme med tog eller for at tage ud af byen for at opleve et større område af hovedstaden med konceptet CopenPay. Og den innovative tilgang til at arbejde med turisters adfærd skaber stor interesse hos både mindre og større medier verden over, heriblandt: BBC, CNN, The New York Times, Der Spiegel, The Guardian, Reuters og The Washington Post. I alt har der nu været over 10.000 internationale medieomtaler af CopenPay, siden Wonderful Copenhagen lancerede det som et nyt tiltag i 2024, og optællingen nærmer sig nu 11.000. Omtalerne af CopenPay og Danmarks hovedstad er ikke kun i de store, velkendte medier på tværs af Europa og USA, men også Australien og store dele af Asien tæller godt med, og derudover har der været omtaler i store dele af Sydamerika og flere steder i Afrika. ”Over 10.000 omtaler i internationale medier er virkelig, virkelig meget, og
Københavns belønning af turisters adfærd er blevet global succes: Nu lancerer hovedstaden ny CopenPay, som kører hele året rundt11.6.2026 07:00:43 CEST | Pressemeddelelse
Turister, der ankommer med tog til hovedstaden, der vælger cyklen som transportmiddel rundt i byen, der samler affald, tager på opdagelse uden for byen eller på anden vis bidrager til en positiv adfærd, bliver belønnet med CopenPay. Det har vakt stor interesse verden rundt, at Danmarks hovedstad er begyndt at belønne turister, der aktivt vælger at gøre noget godt for byen under deres besøg. CopenPay er både gået verdens medier rundt, og samtidig er flere byer blevet inspireret og har nu lavet deres egen version. Og nu er CopenPay tilbage i hovedstaden, og denne gang ikke bare hen over sommeren, men nu som et tiltag, der skal inspirere turisterne hele året rundt. Så når den nye version af CopenPay går i luften i hovedstaden d. 22. juni, er det uden slutdato. "Vores hovedstad er en populær destination for internationale besøgende, som skaber beskæftigelse og lægger milliarder i vores samfundsøkonomi og er med til at holde gang i vores butikker og kulturliv, men vi vil endnu mere med turi
København tager stort hop op på global liste: Danmarks hovedstad nu blandt de mest populære byer i verden til kongresser19.5.2026 13:05:17 CEST | Pressemeddelelse
Det er kun få byer som eks. Lissabon, Paris og Singapore, der er mere populære som kongresby end den danske hovedstad. Det viser helt ny opgørelse over, hvordan de internationale kongresbyer har klaret sig i 2025, og her ligger København nu på en flot 7. plads globalt set. Det er et stort hop op ad listen fra en 13. plads året før. De internationale byer er i hård konkurrence med hinanden om at tiltrække de eftertragtede kongresser, der både skaber stor omsætning, beskæftigelse og globale platforme for lokale virksomheder og videnmiljøer inden for de områder, kongresserne beskæftiger sig med. Så bag hver enkel kongres i hovedstaden ligger der et stort arbejde med sikre, at værtskabet lander her og ikke hos konkurrenterne rundt i verden. Wonderful Copenhagen samler derfor brede danske partnerskaber og laver hvert år ca. 100 officielle bud med København som værtsby, som har den nødvendige kapacitet til at huse de store kongresser. Og her er glæden over en 7. plads rigtig stor: ”En 7. pla
16 destinationer fra hele verden besøger København for at lære om grøn omstilling af storbyen og turismen19.3.2026 07:43:28 CET | Pressemeddelelse
De kommer både fra nær og fjern, fra eks. New York og Montreal, fra Caribien, fra Mallorca og fra europæiske byer. En lang række turistdestinationer fra hele verden er i København i de her dage for at lære om, hvordan Danmarks hovedstad de sidste årtier har udviklet sig til at blive en global foregangsby – både i forhold til at udvikle byen og dens turisme i mere bæredygtig retning. Det er Wonderful Copenhagen sammen med den internationale tænketank Destination Think, der er vært på arrangementet, hvor både Københavns Kommune og en lang række af hovedstadens aktører deler ud af deres erfaring. Formålet er at give de besøgende destinationer ny inspiration til, hvordan de selv kan sætte skub på udviklingen af turismen i en mere bæredygtig retning. Arrangementet holdes i kølvandet på den store globale interesse, der har været for Wonderful Copenhagens initiativ, CopenPay, hvor turister bliver belønnet for at eks. at samle affald, ankomme med tog, tage cyklen og i det hele taget bidrage lo
Dansk succes skal ændre adfærd hos turister ude i verden: Hovedstadens CopenPay lanceres globalt3.12.2025 07:38:44 CET | Pressemeddelelse
Efter flere internationale priser og at have gået verdens medier rundt, lancerer Wonderful Copenhagen nu CopenPay i en global model. Nudging-initiativet belønner turister for eks. at samle affald, ankomme med tog, tage cyklen og i det hele taget bidrage lokalt. Syv ud af 10 deltagere melder tilbage, at de efterfølgende har ændret adfærd. Nu er flere internationale byer klar til at kopiere det danske initiativ.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum