Skolefravær er stabilt – men bekymrer fortsat
20.8.2026 15:55:24 CEST | Rudersdal Kommune | Pressemeddelelse
Det samlede skolefravær i Rudersdal ligger stabilt, men en gruppe børn og unge har fortsat et bekymrende højt fravær. Særligt piger i udskolingen kalder på opmærksomhed, og derfor arbejder kommunen videre med nye indsatser.

Det samlede skolefravær i Rudersdal Kommunes folkeskoler ligger fortsat på et stabilt niveau. Med et gennemsnitligt fravær på 7,1 procent er udviklingen en smule mere positiv end sidste skoleår. Samtidig er andelen af elever med mere end 10, 15 og 20 procents fravær faldende.
Men tallene viser også, at der fortsat er børn og unge, som har svært ved at være en del af skoledagen. Særligt piger i udskolingen er overrepræsenterede blandt elever med højt fravær.
Formand for Børne- og Skoleudvalget Christoffer Buster Reinhardt siger:
- Det er positivt, at det samlede fravær er stabilt, og at vi ikke ser en negativ udvikling. Men jeg er fortsat bekymret for de elever, der har et meget højt fravær og risikerer at miste både læring, trivsel og fællesskaber.
Rudersdal Kommune har gennem det seneste år styrket indsatsen på området med blandt andet fælles retningslinjer for håndtering af fravær, bedre registrering og opfølgning, øget tværfagligt samarbejde og nye initiativer med fokus på trivsel, klassefællesskaber og forældresamarbejde.
Ifølge Christoffer Buster Reinhardt er der dog behov for mere:
- Vi gør allerede meget, og der bliver lagt et stort arbejde på skolerne. Men vi må også erkende, at nogle børn har brug for en endnu mere intensiv og koordineret hjælp, end vi tilbyder i dag, og det kalder på nye initiativer.
Et af de forslag, der nu sendes videre til budgetforhandlingerne i september, er etableringen af en tværfaglig Task Force, som skal hjælpe de børn og unge, der har et alvorligt skolefravær. Forslaget forudsætter, at der findes finansiering i budgettet for 2027-2030.
Christoffer Buster Reinhardt siger:
- Vi skal blive ved med at prøve nye veje og lære af de erfaringer, der virker andre steder. Jeg er meget inspireret af de resultater, man har skabt i Hvidovre, hvor elevernes gennemsnitlige fravær er faldet fra 56 til 22 procent gennem et Task Force-forløb. Her har en målrettet tværfaglig indsats været med til markant at reducere fraværet hos nogle af de mest udsatte elever, og det synes jeg, er enormt inspirerende. Derfor håber jeg, at vi også i Rudersdal kan samle politisk opbakning til at prøve en lignende model.
Bekymrende skolefravær er langt fra en udfordring, der kun gør sig gældende i Rudersdal. På landsplan er der stigende opmærksomhed på området, og regeringen har derfor sat gang i en række initiativer, herunder et nyt nationalt videnscenter mod skolefravær.
Kontakter
Christoffer Buster ReinhardtKommunalbestyrelsesmedlem
Børne- og Skoleudvalget, Økonomiudvalget, Udvalget for Ældre, Omsorg og Sundhed
Billeder
Om Rudersdal Kommune
Rudersdal Kommune er tæt på og meget grønnere - med både bymiljø, arkitekturperler og naturskønne områder. Kommunen ligger med sine godt 57.000 indbyggere der, hvor Københavns forstæder hører op, og Nordsjællands skove, søer og åbne landskaber begynder. Her er grønt, så langt øjet rækker, med ranke kongebøge, gennem dale og bakker – og med malerisk flotte områder langs Furesøen, Sjælsø, Mølleåen og Øresund.
Følg pressemeddelelser fra Rudersdal Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Rudersdal Kommune
Ny kunstgræsbane giver fodbolden bedre rammer i Rudersdal24.8.2026 18:19:37 CEST | Pressemeddelelse
Den nye kunstgræsbane på Rundforbi er nu officielt åbnet. Den erstatter den tidligere græsbane og giver bedre muligheder for at spille fodbold og amerikansk fodbold hele året rundt.
Rudersdalskoler får større frihed til at styrke ledelsen24.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere medarbejdere giver behov for stærkere ledelse. Nu får Rudersdals folkeskoler større frihed til selv at prioritere, hvordan de vil organisere sig og styrke ledelsen lokalt.
Budget 2027: Nu begynder arbejdet med næste års budget13.8.2026 17:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I den kommende tid indledes arbejdet med Rudersdal Kommunes budget for 2027.
Cykelsti på Hørsholm Kongevej klar til indvielse12.8.2026 08:37:37 CEST | Pressemeddelelse
Den nye syv kilometer lange cykelsti mellem Rudegaard Stadion og Høsterkøb Kirke står snart klar, og det skal selvfølgelig fejres. Derfor inviterer Rudersdal Kommune sammen med lokale foreninger til en festlig indvielse lørdag den 29. august kl. 10.00-12.30 ved Rudegaard Stadion.
Rudersdalbogen 2026 præsenteres på Mothsgården12.8.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ny udgave af den lokalhistoriske årbog Rudersdalbogen, der tidligere hed Søllerødbogen, bliver fejret med en bogreception på Mothsgården den 19. august kl.17.00. Klokken 17.45 holder Niels Peter Stilling foredrag i Søllerød Sognegård om sine mange år som redaktør på årbogen. Begge arrangementer er gratis og alle er velkomne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum
