Danica

Danica ændrer i direktionen

17.8.2026 11:33:10 CEST | Danica | Pressemeddelelse

Del

Jesper Bjerre er fratrådt som Chief Operating Officer (COO) i Danica. Afløseren er på plads og tiltræder inden årets udgang.

Danicas COO, Jesper Bjerre, er fratrådt sin stilling.   

- Jesper Bjerre har spillet en meget vigtig rolle i Danica, og vi sætter stor pris på hans bidrag, både som kollega og leder. Men efter grundige overvejelser har jeg besluttet, at vi fremover har brug for en ny profil med andre kompetencer og erfaringer på COO-posten. Derfor er Jesper fratrådt, siger Danicas CEO, Mads Kaagaard.   

Jesper Bjerre har været ansat siden 2019, senest som COO og en del af direktionen i Danica. 

Den nye COO tiltræder inden nytår, og navnet meldes ud senere på året. Mads Kaagaard varetager selv ansvaret for COO-organisationen i Danica, indtil den nye COO er tiltrådt.

Kontakter

Om Danica

Danica har mere end 750.000 kunder i Danmark. Vi har specialiseret os i pensionsordninger, livsforsikringer og sundhedsforsikringer, og vi forvalter en samlet pensionsformue på mere end 400 mia. kr. med cirka 37 mia. kr. i årlige indbetalinger. Selskabet er ledet af adm. direktør Mads Kaagaard. Danica er et 100 procent ejet datterselskab i Danske Bank-koncernen.

Følg pressemeddelelser fra Danica

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Danica

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye