Ligner noget fra DDR: Venstre vil genåbne soppesøen i Fælledparken
11.8.2026 12:54:25 CEST | Venstres gruppe i Københavns Borgerrepræsentation | Pressemeddelelse
Soppesøen på vandlegepladsen i Fælledparken har været uden vand i flere år på grund af frostskader. Nu vil Venstre i Københavns Borgerrepræsentation sætte penge af til at få den renoveret, så den igen kan blive fyldt med glade børn.

Sundheds- og omsorgsborgmester Jens-Kristian Lütken (V) kalder det uacceptabelt, at soppesøen har fået lov til at stå ødelagt hen i årevis.
“Det er ganske enkelt en skandale, at soppesøen i Fælledparken blot ligger forfalden og ødelagt hen. Sådan har det nu set ud i en hel del år, og det bliver kun værre.
Det ligner simpelthen en forladt forlystelsespark i det gamle Østtyskland. Det er ikke sådan, København skal se ud.”
København mangler bade- og svømmefaciliteter. Og her er soppesøen et godt supplement til havnebade og svømmehaller, ikke mindst for småbørnsfamilierne. Derfor er det særligt problematisk, at ingen børn kan soppe i søen, mener Jens-Kristian Lütken.
”Den skal selvfølgelig ikke bare stå og forfalde. Det synes jeg faktisk ikke, at vi kan være bekendt.”
Venstre vil derfor tage ønsket om en renovering af soppesøen med til de kommende budgetforhandlinger og arbejde for, at der bliver afsat de nødvendige midler til projektet.
Nøgleord
Kontakter
Jens-Kristian LütkenSundheds- og omsorgsborgmester Venstres gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Tlf:30919800Jens-Kristian_Lutken@kk.dkBilleder
Følg pressemeddelelser fra Venstres gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Venstres gruppe i Københavns Borgerrepræsentation
Venstre: Soppesøen i Fælledparken skal tilbage26.6.2026 15:37:43 CEST | Pressemeddelelse
Soppebassinet i Fælledparken har været lukket i en årrække på grund af frostskader. Nu vil Venstre have undersøgt, hvad det kræver at få genetableret soppesøen.
Venstre og Dansk Folkeparti: Slut med delecykler, der flyder over hele byen24.6.2026 18:37:50 CEST | Pressemeddelelse
Venstre og Dansk Folkeparti foreslår nu, at klima-, miljø- og teknikborgmesteren henvender sig til transportministeren med henblik på at løse byens store udfordringer med delecykler.
Byens børn har brug for effektiv, synlig ledelse10.6.2026 14:05:51 CEST | Pressemeddelelse
Mere tid til ledelse i den enkelte institution og mindre ledelse på distancen. Det er målet med en ny struktur for ledelse i byens daginstitutioner, lyder det nu fra Venstre og Socialistisk Folkeparti på Københavns Rådhus.
Venstre kræver redegørelse: Urimeligt med kø på Amager27.5.2026 13:07:34 CEST | Pressemeddelelse
Amager er i øjeblikket ramt af en række anlægsarbejder, der betyder, at bilisterne i højere grad end normalt sidder i kø ved trafik fra Amager til Indre By og rundt på Amager. Det skyldes manglende hensyn til borgernes behov, lyder det fra sundheds- og omsorgsborgmester Jens-Kristian Lütken (V), der har bedt forvaltningen om en redegørelse for situationen.
Venstre, SF og Enhedslisten sætter kvaliteten i daginstitutionerne på dagsordenen22.5.2026 12:20:42 CEST | Pressemeddelelse
Partierne ønsker at sætte fokus på eksisterende og mulige nye initiativer, der kan løfte kvaliteten i de københavnske daginstitutioner. Så alle børn i København får en omsorgsfuld og tryg dagligdag.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum




