Syd- og Sønderjyllands Politi

Hittebåd i bugten ved Klinting Hoved på Als

Del

25.7.2026 17:10:57 CEST | Syd- og Sønderjyllands Politi 

Mangler du båden, så er den drevet til Klinting Hoved. Er du ejeren eller ved, hvem ejeren er, ring 114.

Abonner på myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi

Abonner på alle kommende myndighedsmeddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi ved at registrere din mailadresse nedenfor. Du kan altid ophæve dit abonnement igen.

Flere meddelelser fra Syd- og Sønderjyllands Politi

Vi søger fodgænger i Sønderborg, der var tæt på at blive kørt ned24.7.2026 12:47:10 CEST | Myndighedsmeddelelse

Det lykkedes at anholde personerne i køretøjet, men vi vil meget gerne i kontakt med fodgængeren, der nåede at forlade stedet, inden betjentene fik kontakt til vedkommende. Føreren af køretøjet, en 25-årig mand, er sigtet for fareforvoldelse, narkokørsel samt kørsel uden førerret. De øvrige er ikke sigtet. Fodgængeren kan kontakte politiets servicecenter på telefon 1-1-4.

Hver 13. bilist blitzet på Aarøsund Landevej øst for Starup ved Haderslev24.7.2026 05:38:06 CEST | Myndighedsmeddelelse

Flere borgere har anmodet om hastighedskontrol på strækningen mellem Haderslev og Aarøsund. ATK foretog derfor torsdag eftermiddag og aften 6 timers hastighedsmåling på Aarøsund Landevej øst for Starup, hvor tilladt hastighed over en længere strækning er nedskiltet til 60 km/t. Ved målingen blev 71 køretøjer blitzet, hvilket svarer til ca. hver 13. ud af 914 målte køretøjer, som alle kørte mod vest. 5 af de målte får foruden en bøde også et klip i køretøjet. Den travleste bilist kørte 90 km/t.

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye