Red Barnet og Arla Fonden giver udsatte familier en sommer fyldt med madglæde og smag for fællesskab

15.7.2026 07:00:00 CEST | Red Barnet | Pressemeddelelse

Del

Arla Fonden giver Red Barnets frivillige mulighed for at tilbyde børn og familier lejre med fokus på at opleve, lære og lave sund mad sammen i sommerferien. Lejrene skal være med til at øge madglæden hos udsatte familier og inspirere til gode og sunde madvaner.

Sund, sjov og inspirerende mad til gode penge.

Det kan være svært at diske op med i en hverdag, hvor det skorter på overskud. Derfor har Arla Fonden og Red Barnet indgået et samarbejde, der giver gode og inspirerende madoplevelser til børn og deres familier, når Red Barnets frivillige hen over sommeren inviterer børn, unge og deres familier med på til sommerlejre med madfokus på Halsnæs.

– Det at lave mad sammen er en rigtig god måde at skabe fællesskab, trivsel, selvværd og sundhed på. Men det kan være svært at knække koden og få de gode og sunde vaner ind i hverdagen. Det forsøger vi at inspirere til hen over sommeren, når vi afholder lejre med fokus på mad og måltider på Arla Fondens Madlejr på Helnæs, siger Maria Linnet, der er udviklingskonsulent for Red Barnets arbejde med involverende madaktiviteter.

Deltagerne er børn og familier tilknyttet Red Barnets lokalforeninger, som ellers ikke ville opleve det store i sommerferien, fordi der ofte ikke er overskud – hverken mentalt eller økonomisk til at planlæggeog lave de store aktiviteter hen over sommeren. På Red Barnets frivilligdrevne ferielejre bliver børnene en del af trygge og inkluderende fællesskaber, der skaber gode sommerminder for børnene. Og i år afholdes syv af lejrene på Arla Fondens skønne faciliteter på Helnæs.

– Jeg er utrolig glad og stolt over, at Red Barnet og Arla Fonden sammen har skabt mulighed for, at endnu flere børn og familier kan komme på sommerlejr på Madlejr – et sted, hvor maden bliver en aktiv og meningsfuld del af deres sommerferie, siger Sanne Vinther, der er direktør i Arla Fonden.

Mad skaber bånd og fællesskab
Undersøgelser viser, at mad kan skabe gode fælles oplevelser i familierne. I en undersøgelse for Arla Fonden siger 2 ud af 3 forældre, at fælles madlavning er med til at styrke familiefællesskabet. Og hos børn i alderen fra 10-15 år siger otte ud af ti af børnene, at de kan lide at lave mad.

Og hvis vi kigger på økonomisk udsatte familier, hvor børnene vokser op under lavindkomstgrænsen, er der en overrepræsentation he af børn, der oftere spiser fastfood, får mindre frugt og grønt og dyrker mindre motion. Det viser en rapport fra sidste år, der undersøgte konsekvenserne af, at børn vokser op i fattigdom.

- Derfor er det jo vigtigt, at vi ser på, hvordan vi kan gøre det lettere også for familier i udsatte positioner at få gode madvaner. Det handler selvfølgelig i høj grad om økonomi, og at sænke fødevarepriserne og give familierne flere penge mellem hænderne, men det handler også om at introducere gode vaner og vise gode og sunde, nemme og billige alternativer, som både børn og voksne kan være med på, siger Julie Dalberg, der er chef for Red Barnets frivillige afdeling.

Det er muligt at komme ud og besøge en af Red Barnets lejre, som holdes på Arla Fondens faciliteter på Helnæs hen over sommeren. Kontakt pressevagten i Red Barnet på 4647 3334.

FAKTA

  • Red Barnet afholder i 2026 i alt 46 ferielejre over hele landet for børn, unge og familier i udsatte positioner. Langt størstedelen foregår i sommermånederne. 7 af dem er lejre med fokus på mad og måltider, som bliver afholdt på Arla Fondens Madlejr på Helnæs.  
  • Ferielejrene drives af næsten 350 frivillige, og lejrene er gratis for deltagerne, men kræver, at kommunerne indstiller børnene og familierne, via fagpersoner som blandt andet pædagoger, lærere, socialrådgivere og boligsociale medarbejdere.
  • Red Barnets ferielejre støttes desuden af Arbejdsmarkedets Feriefond, Novo Nordisk Fonden, A.P. Møller Fonden, Salling Fondene, TrygFonden samt en række virksomheder, andre lokale aktører og fonde.

Nøgleord

Kontakter

Om Red Barnet

Red Barnet arbejder i Danmark og mere end 110 andre lande. Vi redder børns liv. Vi beskytter og styrker dem. Vi kæmper for deres rettigheder. Vi er Save the Children – verdens førende uafhængige organisation for børn.

Red Barnet yder nødhjælp og forebygger katastrofer. Vi bekæmper vold, overgreb og mobning. Vi sikrer skolegang, opbygger fællesskaber og styrker børns modstandskraft. Vi arbejder politisk for de dårligst stillede børn og skaber debat om børns livsvilkår.

Følg pressemeddelelser fra Red Barnet

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Red Barnet

H.M. Kongen, Ursula von der Leyen og Hillary Clinton sætter fokus på AI’s indvirken på børn og unges liv ved stor international konference i København8.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse

Den 12. maj samles globale beslutningstagere, eksperter og erhvervsledere på Christiansborg til Copenhagen Summit – en international konference om kunstig intelligens og børn. Tidligere EU-kommissær Margrethe Vestager, Red Barnet og Common Sense Media står bag konferencen, som skal sætte en ny retning for den digitale børnebeskyttelse i en tid, hvor AI fylder mere og mere i børn og unges liv.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye