Få trafikale gener ved Marselis Boulevard fra midten af juli til august
8.7.2026 11:07:05 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
I forbindelse med jordbundsundersøgelser under Marselis Boulevard vil de trafikale gener fra midten af juli til starten af august være begrænsede og uden påvirkning af kørebanerne.

Vejdirektoratets entreprenør, som er ved at undersøge de underjordiske forhold forud for anlæggelsen af Marselistunnelen, planlægger ikke megen aktivitet hen over sommerferien.
Fra uge 29 til 33 vil der være enkelte undersøgelser, som påvirker gående og cyklister på Marselis Boulevard. I samme periode kan der være enkelte boringer på sideveje, som dog ikke medfører større afspærringer.
Trafikanter på Marselis Boulevard vil have frie kørselsforhold efter den 17. juli, hvor den nuværende spærring af et østgående spor mellem Stadion Allé og Dalgas Avenue samt venstresvingsbanen mod Stadion Allé fra Marselis Boulevard ophæves. Perioden uden trafikale gener på boulevarden forventes at vare frem til midten af august.
Arbejder på Sumatravej
Mandag den 13. juli går Vejdirektoratets entreprenør i gang med at lave geotekniske undersøgelser på Sumatravej. Arbejdet vil foregå i siderne langs vejen, og kørebanen holdes fri.
Fodgængere og cyklister skal være opmærksomme, da boreriggen og arbejdet omkring den, vil påvirke fortov og cykelsti.
Arbejder på Strandvejen
Fra mandag den 3. august går entreprenøren igen i gang med at lave undersøgelser på fortovet ved Strandvejen. Fodgængere henvises til at benytte cykelstien, og både cyklister og fodgængere skal derfor være opmærksomme på at cykelstien i perioden bliver en kombineret cykel- og gangsti.
Følg med i generne på vd.dk
Arbejdet med de geotekniske undersøgelser er svære at tidsfastsætte varigheden af præcist, og derfor kan tidsplanerne med jordbundsundersøgelser hurtigt forskyde sig. Planen for, hvornår der bores hvor tilpasses derfor ofte.
Mens de geotekniske undersøgelser generer trafikken med inddragelse af kørespor og lignende vil Vejdirektoratet lave servicemeddelelser med information, som bliver sendt til pressen samt lagt på vd.dk/marselis. I servicemeddelelserne vil Vejdirektoratet informere om, hvor man den kommende tid kan forvente, at der vil være trafikale gener.
Vejdirektoratet beklager de trafikale udfordringer, som arbejdet medfører. Det forventes at der vil være trafikale gener som følge af jordbundsundersøgelserne langs Marselis Boulevard det meste af året ud.
Nøgleord
Kontakter
Michael Schmidt VosgerauProjektchefVejdirektoratet
Tlf:3121 0967mosc@favrskov.dkHeidi Qvistgaard DalbjergKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:2049 3572hqd2@vd.dkVejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Vejdirektoratet lægger ny asfalt på Svendborgmotorvejen ved Odense27.8.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fra torsdag 3. september og cirka fire uger frem udskifter Vejdirektoratet den nedslidte asfalt på Svendborgmotorvejen ved Odense. Arbejdet finder sted i begge køreretninger omkring Motorvejskryds Odense og omfatter også en del af ramperne i motorvejskrydset.
Ny cykelsti skal gøre det mere sikkert at cykle mellem Mønsted og Daugbjerg26.8.2026 11:21:48 CEST | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet anlægger en cykelsti langs Holstebrovej mellem Mønsted og Daugbjerg, der skal gøre det mere sikkert og trygt at tage cyklen mellem de to byer. Arbejdet begynder i uge 36, og cykelstien forventes at stå færdig i foråret 2027.
Nu bliver cykelturen mellem Søften og Aarhus både kortere og mere sikker25.8.2026 10:24:51 CEST | Pressemeddelelse
Cyklister mellem Søften og Aarhus får nu en kortere, rarere og mere sikker vej gennem motorvejskrydset Aarhus N. Vejdirektoratet og Favrskov Kommune har lagt sidste hånd på de nye og forbedrede cykelstier gennem området, hvor den omfattende ombygning af motorvejskrydset fortsat er i gang.
Ny asfalt på Isterødvejen ved Hillerød24.8.2026 09:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag 2. september går Vejdirektoratet i gang med at lægge ny asfalt på Isterødvejen mellem Fredensborgvej og Hillerødmotorvejens forlængelse. Arbejdet finder sted i aften- og nattetimerne og medfører spærringer og omkørsler.
Tre store banetekniske kontrakter på plads til den nye jernbane over Vestfyn21.8.2026 09:50:21 CEST | Pressemeddelelse
Tre af i alt seks banetekniske kontrakter er nu indgået. Den nye jernbane mellem Odense Vest og Kauslunde øst for Middelfart forventes at åbne for togtrafik i slutningen af 2029.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum