Millionær på Klasselotteriet gik shopamok
11.7.2026 08:45:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Man kan reagere på forskellige måder, når man uventet vinder en million kroner i Klasselotteriet: En mand fra Rødovre oplevede for eksempel, at han shoppede på en helt ny måde…

Efter en årrække med lutter smågevinster, ramte en mand fra Rødovre for nyligt ind i den helt store gevinst i Klasselotteriet: Hans lodnummer blev udtrukket som vinder af 1.003.030.
”Det kan kun anbefales at prøve at vinde så meget. Det er fantastisk,” siger han.
Manden fortæller, at han normalt har begge ben på jorden, og derfor gik han og konen heller ikke helt bananas, da de opdagede, at de havde vundet en million… bortset lige fra et par dage, hvor de gjorde:
”Haha, vi havde lige en reaktion kort efter, vi havde vundet. Når vi var ude at handle og shoppe, så blev vi ligesom grebet af den der følelse i kroppen. Normalt ville vi have været mere påholdende, men der sagde vi ’Nåja, vi er jo millionærer, så køb det da!’,” fortæller manden med et grin og uddyber:
”Så der var lige et par dage, hvor vi gav den gas. Jeg kan godt lide at lave mad, så jeg købte noget dyrt køkkenudstyr, som jeg altid har ønsket mig, mens min kone købte sko og tøj.”
Da parret på den måde havde givet los, så landede de dog hurtigt på jorden igen.
”Vi havde stadig behov for at fejre, så vi gik ud og spiste lidt god mad, og så havde vi mange snakke, om hvad vi skulle gøre, og der blev vi enige om, at vores børn og børnebørn skulle have glæde af gevinsten. Der er ikke akut noget, de har brug for, men hvis de står og skal bruge penge, så er det rart, at vi kan hjælpe, så de har fået at vide, at de ikke skal gå i banken for at låne penge, for vi har en bedre rente. Den er på nul, ja nogle gange er den minus, så hedder det arveforskud,” siger han.
I første omgang skal hele familien dog lige ud på en lille tur sammen…
”Da børnene var små var vi i Disneyland i Anaheim i USA. Nu tager vi både børn og børnebørn med til Disneyland i Paris. Med alt betalt. Pengene ER sat af,” som manden siger.
”Men det koster jo ikke en million at tage til Paris, så vi har også investeret nogle penge, og der er fyldt op på kontoen, og det giver en lethed og en frihed til at gøre ting, som man ellers ville have fravalgt. Men det er måske tanken om at man kan. Hvis jeg for eksempel vil have en bil, jamen så kan jeg jo bare gå ud og købe TO, det er en frihed, jeg aldrig har haft. En million er et stort beløb. Det er kæmpestort!”
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Vinder 1.000.000 i Lotto: ”Den lykkerus kan man leve længe på!”7.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
En ung mand fra Sønderjylland fik tankemylder og kunne ikke sove, da han vandt million i Lotto– men alligevel var han i topform dagen efter. Og det kan man roligt sige, at hans motorcykel også er.
Katjiing: Tre kunder hos Danske Spil vinder 1.000.000 kroner - hver6.7.2026 10:09:06 CEST | Pressemeddelelse
Tre heldige danskere blev millionærer på Lotto og Keno i sidste uge: Se her, hvor de gyldne kuponer er købt.
Gør konen kunsten efter - vinder million i Lotto4.7.2026 08:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Et fynsk ægtepar erkender selv, at de nok er heldigere end gennemsnittet, når det gælder Lotto: ”Det er helt utroligt! Det havde vi altså ikke set komme!”
”Fire ud af fem tror stadig på Vingegaard”3.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kan Jonas Vingegaard slå Tadej Pogacar og vinde Tour de France for tredje gang? Danske Spil vil ikke afvise det. (Danske Spils kunder råber højlydt ’JA, kan han!’)
Så Lotto som ’investering i drømme’ – så vandt hun29.6.2026 08:55:52 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Aalborg var i årevis fint tilfreds med smågevinster, når hun spillede Lotto. Hun spillede nemlig ikke kun for pengenes skyld.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum