Katjiing: Tre kunder hos Danske Spil vinder 1.000.000 kroner - hver
6.7.2026 10:09:06 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Tre heldige danskere blev millionærer på Lotto og Keno i sidste uge: Se her, hvor de gyldne kuponer er købt.

Ekstra penge til feriekontoen – lige i tide til sommerferien. Det kan tre danskere gå og glæde sig over, efter at de var heldige med deres spil hos Danske Spil i sidste uge.
To af de heldige danskere kan se frem til en stor overraskelse, når de vil tjekke deres kuponer for at se, om de har vundet i Lotto. For det har de, i dén grad.
Der var ingen, der vandt førstepræmien for syv rigtige vindertal, men ligesom hver eneste uge blev der trukket lod om to gange 1.000.000 kroner skattefrit i Millionærchancen.
Den ene vinder-kupon er købt hos Min Købmand i Ishøj. Der er ingen yderligere gevinster på kuponen udover millionen – så hvis du har spillet Lotto i Ishøj, så husk lige at tjekke, om det skulle være dig, der er den heldige.
Den anden vinder-kupon er købt i den anden ende af landet: Hos Brugsen i Øster Jølby på Mors – der var også en række med fire rigtige som udløser 70 kroner. Så det skal nok blive sjovt, når vinderen kommer ned for at hente sin gevinst og får at vide, at der desværre ikke er penge nok i kassen til at udbetale hele gevinsten.
Den tredje nyslåede millionær spillede Keno onsdag aften. Vedkommende, som bor i Høje Taastrup Kommune, vandt nemlig hovedpræmien på 1.000.000 kroner.
Fra Danske Spil skal der som sædvanligt lyde et stort tillykke til alle vinderne.
“Selvom vi uddeler milliongevinster hver uge, er det aldrig blevet rutine. Hver ny vinder er en ny glædelig historie, og det er vi stolte over at være en del af i Danske Spil. Vi ved fra undersøgelser, vi har foretaget, at mange af vores største vindere bruger en del af deres gevinst på at rejse, så mon ikke, her er nogle heldige vindere, der lige kan nå at bruge lidt ekstra på årets sommerferie,” spørger Malene Mølgaard, adm. direktør i Danske Lotteri Spil, som står bag både Lotto og Keno.
Da der ikke var nogen, der vandt førstepræmien i Lotto, ruller puljen videre til lørdag i denne uge, og det betyder, at der næste gang er hele 10 millioner kroner til en enlig vinder af førstepræmien.
Lotto, vindertal lørdag 4. juli
8, 11, 14, 20, 24, 32, 33
Lotto, tillægstal lørdag 4. juli
16
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Gør konen kunsten efter - vinder million i Lotto4.7.2026 08:31:00 CEST | Pressemeddelelse
Et fynsk ægtepar erkender selv, at de nok er heldigere end gennemsnittet, når det gælder Lotto: ”Det er helt utroligt! Det havde vi altså ikke set komme!”
”Fire ud af fem tror stadig på Vingegaard”3.7.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kan Jonas Vingegaard slå Tadej Pogacar og vinde Tour de France for tredje gang? Danske Spil vil ikke afvise det. (Danske Spils kunder råber højlydt ’JA, kan han!’)
Så Lotto som ’investering i drømme’ – så vandt hun29.6.2026 08:55:52 CEST | Pressemeddelelse
En kvinde fra Aalborg var i årevis fint tilfreds med smågevinster, når hun spillede Lotto. Hun spillede nemlig ikke kun for pengenes skyld.
12 millioner i Lotto på årets varmeste dag28.6.2026 08:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Dagen i går, lørdag 27. juni 2026, blev alletiders varmeste dag i Danmark – men for tre af Danske Spils allerheldigste kunder er det nok ikke det, de vil huske dagen på: De blev nemlig millionærer på Lotto – se her, hvor millionerne landede.
Kolossale 546 millioner i puljen i aften: Her havnede de største danske gevinster26.6.2026 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med 546 millioner kroner i førstepræmiepuljen til aftenens trækning i Eurojackpot er der plads til at drømme stort: Se her, hvor i landet de største drømme gik i opfyldelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum