Ny minister indvier Danmarks største pumpesluse i Kolding
26.6.2026 12:33:00 CEST | Kolding Kommune | Pressemeddelelse
Danmarks nye minister for natur og dyrevelfærd, Christian Rabjerg Madsen, står for den officielle indvielse, når Kolding Kommune og BlueKolding lørdag den 27. juni åbner Danmarks største pumpesluse-anlæg ved Kolding Å.

Indvielsen markerer en vigtig milepæl i Koldings omfattende arbejde med klimatilpasning. Pumpeslusen skal sammen med en højvandsmur og de kommende projekter langs Kolding Å være med til at beskytte byen mod oversvømmelser fra stormflod, stigende vandstand og kraftige regnskyl.
– Vi er glade for, at ministeren har valgt at deltage i indvielsen. Klimatilpasning er en af de største udfordringer, danske kommuner står overfor, og Kolding har gennem flere år arbejdet målrettet med løsninger, der både beskytter byen og tager hensyn til naturen, siger borgmester Jakob Ville.
Pumpeslusen består af fire 10 meter lange Arkimedesskruer, som tilsammen kan flytte op mod 20.000 liter vand i sekundet. Anlægget er dimensioneret til at håndtere vandstande på op mod 280 centimeter over normalen.
Indvielsen finder sted lørdag den 27. juni kl. 11 ved pumpesluse-anlægget for enden af Trindholmgade. Ud over ministerens deltagelse byder dagen på taler, demonstrationer af anlægget, oplæg ved meteorolog Jesper Theilgaard samt aktiviteter for hele familien.
Praktisk
Tid: Lørdag den 27. juni kl. 11.00-15.00
Sted: Pumpesluse-anlægget, Trindholmgade, Kolding
Nøgleord
Kontakter
Trine Nissen, Kommunikationschef, Kolding Kommune, Tlf. 29446939
Billeder
Links
Om Kolding Kommune
Som regionens naturlige centrum for trafik, erhverv og kultur byder Kolding på over 55.000 arbejdspladser, et UNESCO anerkendt designmiljø samt historiske vartegn som Koldinghus og Trapholt. Kolding Kommune dækker et areal på ca. 605 km² og har omkring 95.900 indbyggere.
Følg pressemeddelelser fra Kolding Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Kolding Kommune
Arkitekturpolitik nomineret til Byplanprisen 202619.8.2026 12:36:12 CEST | Pressemeddelelse
Arkitekturpolitik er et værktøj til mere bevaring – også af byrum og landskaber Skal udvikling altid begynde med en gravemaskine og et blankt stykke papir? Nej, lyder svaret fra Kolding Kommune. Her skal eksisterende bygninger, byrum og landskaber som udgangspunkt ses som en ressource, der kan udvikles og transformeres. Den tilgang har nu bragt Kolding Kommunes arkitekturpolitik blandt de tre nominerede til Byplansprisen 2026.
Pulje skal bidrage til Grand Prix-stemning i Kolding17.8.2026 09:36:52 CEST | Pressemeddelelse
I 2027 er Kolding Årets Grand Prix By, og nu får alle mulighed for at være med til at sætte præg på festlighederne.
Kolding Kommune vil spørge modtagere af madservice om deres tilfredshed14.8.2026 08:20:51 CEST | Pressemeddelelse
Senior- og Sundhedsudvalget vil have et bedre indblik i, hvordan borgere i eget hjem oplever den mad, de får leveret. Derfor vil kommunen gennemføre tilfredshedsundersøgelse blandt alle borgere, der modtager kommunal madservice i eget hjem.
Kolding bliver værtsby for finalerne i Netto Skolepokalen 202713.8.2026 15:06:56 CEST | Pressemeddelelse
Årets største fodboldfest for skolebørn rykker til Kolding. I slutningen af april næste år danner Kolding Stadion rammen om to finalekampe og en festlig finaledag, der skal engagere lokale børn og unge i fodbold, bevægelse og fællesskab.
Esbjergvej spærres midlertidigt ved fiskesø12.8.2026 08:34:51 CEST | Pressemeddelelse
Fra 20. august og en uge frem vil den trafikerede Esbjergvej være lukket for gennemkørsel vest for Hvilested Lystfiskersøer, mens der etableres en ny underføring af Truds Å.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

