AP Pension

AP Pension styrker mulighederne for selvvalgte investeringer

30.6.2026 08:00:00 CEST | AP Pension | Pressemeddelelse

Del

AP Pension har føjet fire nye indeksfonde til udvalget, som kunderne selv kan vælge til deres pensionsopsparing. Med de nye fonde styrker AP Pension selvvælgeruniverset og giver kunder, der ønsker større indflydelse på investeringerne, flere enkle muligheder med eksponering mod globale aktier, europæiske aktier, amerikanske aktier og emerging markets.

De nye indeksfonde giver AP Pensions kunder adgang til brede aktiemarkeder i Europa, USA, globalt og emerging markets.
De nye indeksfonde giver AP Pensions kunder adgang til brede aktiemarkeder i Europa, USA, globalt og emerging markets.

Pensionskunder har forskellige behov og ønsker, når opsparingen skal investeres. For mange er det naturlige valg, at AP Pension står for investeringerne og løbende tilpasser risikoen. Andre ønsker selv at tage mere aktivt stilling til, hvordan hele eller dele af pensionsopsparingen placeres. Det er mulighederne for den sidste gruppe, som AP Pension nu udvider med fire nye indeksfonde.

Fire nye indeksfonde til kunder med selvvalgt investering
Fondene giver kunderne adgang til brede aktiemarkeder i henholdsvis Europa, USA, globalt og emerging markets. Dermed får kunder, der selv ønsker at sammensætte investeringerne, flere muligheder at vælge imellem.

Indeksfonde adskiller sig fra aktivt forvaltede fonde ved, at de som udgangspunkt følger et bestemt marked eller aktieindeks. I stedet for at en forvalter løbende udvælger de selskaber, der ventes at klare sig bedst, følger fonden udviklingen i et bredere udsnit af markedet. Det gør indeksfonde til en enkel og gennemskuelig måde at opnå spredning på tværs af mange selskaber. 

Samtidig er omkostningerne ofte lavere end i aktivt forvaltede fonde. De fire nye indeksfonde har en ÅOP på 0,34 procent.

Ifølge AP Pensions investeringsdirektør, Pernille Jessen, er lanceringen et led i arbejdet med at give kunderne flere valgmuligheder uden at gøre investeringsvalget unødigt komplekst:

“Kunderne skal have mulighed for at vælge den investeringsløsning, der passer bedst til dem. For mange er det rigtige valg, at vi investerer opsparingen for dem. Men nogle kunder vil gerne selv tage mere aktivt stilling til en del af deres investeringer. Til dem skal vi have et udvalg, der er enkelt, relevant og til at forstå. Det styrker vi nu med fire nye indeksfonde,” siger Pernille Jessen, investeringsdirektør i AP Pension.

Mere fleksibilitet i pensionsløsningen
De fire indeksfonde giver kunderne mulighed for at investere i henholdsvis globale aktier, europæiske aktier, amerikanske aktier og aktier i emerging markets. Dermed bliver udvalget af selvvalgte fonde bredere for de kunder, der ønsker at tage mere aktivt stilling til sammensætningen af deres pensionsinvesteringer.

De fire nye indeksfonde
De fire nye indeksfonde forvaltes af Sparinvest og er udvalgt af AP Pension til selvvælgeruniverset:

  • Sparinvest INDEX MSCI ACWI: Giver bred eksponering mod globale aktier på tværs af udviklede markeder og emerging markets.
  • Sparinvest INDEX STOXX Europe 600: Giver eksponering mod et bredt udsnit af europæiske aktier.
  • Sparinvest INDEX S&P 500: Giver eksponering mod store børsnoterede amerikanske selskaber.
  • Sparinvest INDEX Emerging Markets KL: Giver eksponering mod aktier i emerging markets. 

De nye indeksfonde er nu en del af AP Pensions udvalg af selvvalgte fonde. Kunder, der ønsker at se nærmere på mulighederne, kan finde fondene og læse mere om investeringsvalg på AP Pensions fondsliste.

Vigtig information
Oplysningerne om fondene er generel information og skal ikke betragtes som investeringsrådgivning eller som en anbefaling om at investere i de pågældende fonde. Historiske afkast er ikke en garanti for fremtidige afkast, og værdien af investeringer kan både stige og falde.

Nøgleord

Kontakter

Billeder

Pernille Jessen, Investeringsdirektør
Pernille Jessen, Investeringsdirektør
Download

Om AP Pension

I AP Pension skelner vi ikke mellem pengesager og hjertesager. For os handler pension både om økonomisk tryghed og om at være der, når livet kræver lidt ekstra. Som kundeejet selskab arbejder vi uafhængigt for at skabe mest muligt overskud til vores kunder, og når der er plads i økonomien, deler vi det gennem AP Loyalitetsbonus. Hos AP Pension handler overskud om mere end tal – det handler om fællesskab og omtanke.

Følg pressemeddelelser fra AP Pension

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra AP Pension

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye