AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd

Her krydser de fingre for et varigt åbent Hormuz-stræde: 17 brancher er særligt sårbare

22.6.2026 05:05:00 CEST | AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd | Pressemeddelelse

Del

I 17 ud af 69 brancher udgør olie mere end halvdelen af energiforbruget, viser ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE). Omvendt er man i industrien relativt godt rustet, fordi man i høj grad har omstillet sig og baserer energiforbruget på el.

I 17 ud af 69 brancher udgør olie mere end halvdelen af energiforbruget. Derfor er de særligt sårbare, når Hormuz-strædet lukkes.
I 17 ud af 69 brancher udgør olie mere end halvdelen af energiforbruget. Derfor er de særligt sårbare, når Hormuz-strædet lukkes.

ERHVERVSLIV

Uroen i Iran og frygten for forstyrrelser i Hormuz-strædet har sendt olie- og gaspriserne markant op, men prisstigningerne rammer dansk erhvervsliv i vidt forskelligt omfang.

Det viser en ny analyse fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd (AE) på baggrund af data fra Danmarks Statistik.

I 17 ud af 69 brancher udgør olie mere end halvdelen af energiforbruget.

”Der er nogle brancher, hvor de i høj grad krydser fingre for, at den nye aftale mellem USA og Iran holder, så Hormuz-strædet er og forbliver åbent for skibstrafik,” siger Sofie Holme Andersen, cheføkonom i Arbejderbevægelsens Erhvervsråd.

Det er Irans blokering af Hormuz-strædet som følge af det amerikansk-israelske angreb, der har ført til stigende gas- og oliepriser. I en periode har priserne ligget omkring 40 procent højere end før krigen.

Især skibs- og luftfarten er sårbar, fordi branchernes energiforbrug næsten udelukkende er baseret på olie. Også bygge- og anlægsbranchen, fiskeri og skovbrug er hårdt eksponeret.

Omvendt står store dele af industrien og forsyningsvirksomhederne stærkere, fordi en større del af deres energiforbrug er baseret på el. Det gør dem mere robuste, når oliepriserne stiger.

Kun 2 af de 17 brancher, hvor olie fylder mere end halvdelen af energiforbruget, ligger i industrien.

”Danske industrivirksomheder baserer en meget stor del af deres energiforbrug på el. De har omstillet sig. Derfor stod de relativt godt rustet i den situation, hvor Trump og Israel angreb Iran, der svarede igen ved at lamme en stor del af verdens olieeksport,” siger Sofie Holme Andersen.

”Det understreger, at investeringer i grøn omstilling kan ses på bundlinjen og øger forsyningssikkerheden,” siger Sofie Holme Andersen.

"Når oliepriserne stiger, rammer det ikke alle brancher lige hårdt. Især skibs- og luftfarten og bygge- og anlægsbranchen er sårbare, fordi de i meget høj grad er bundet op på olie. Omvendt viser analysen også, at virksomheder, der er længere i den grønne omstilling og i højere grad bruger el, står stærkere i en usikker verden," siger cheføkonom Sofie Holme Andersen.

Læs analysen

Analysens hovedkonklusioner

  • Olie- og gaspriserne er som følge af Iran-krigen steget betydeligt og har i en periode ligget cirka 40 procent højere end før krigen. Senest er olieprisen faldet, men er fortsat højere end før krigen. Elpriserne har ikke ændret sig som følge af krigen.

  • Højere oliepriser rammer alle brancher, men enkelte brancher er særligt eksponeret over for udsving i oliepriserne. Det gælder særligt skibs- og luftfart. De var således de brancher med det største energiforbrug i 2023, og forbruget bestod næsten udelukkende af olie. Også i bygge- og anlægsbranchen og i fiskeriet og skovbruget udgør olie mellem 87 procent og 93 procent af energiforbruget.

  • I 17 ud af 69 brancher udgør olie mere end halvdelen af energiforbruget.

  • Naturgas udgør generelt en mindre del af energiforbruget og overstiger kun 10 procent i ni brancher.

  • Forsyningsvirksomhederne og dele af industrien baserer i højere grad deres energiforbrug på el. Dermed er industrien ved at omstille sig, hvilket giver en konkurrencefordel, når priserne på fossile brændsler stiger.

Se tallene: Så meget baserer brancherne sig på olie

Figuren viser energiforbruget fordelt på energityper i procent i 2023 for de 30 brancher, hvor olie udgør den største andel.

Branche

Olie

Naturgas

El

Andet

Skibsfart

100,0 pct.

0,0 pct.

0,0 pct.

0,0 pct.

Luftfart

99,9 pct.

0,0 pct.

0,0 pct.

0,0 pct.

Fiskeri

92,9 pct.

0,0 pct.

7,0 pct.

0,1 pct.

Skovbrug

90,7 pct.

0,1 pct.

6,1 pct.

3,1 pct.

Bygge og anlæg

87,3 pct.

0,7 pct.

8,0 pct.

4,1 pct.

Olieraffinaderier mv.

85,9 pct.

4,3 pct.

7,3 pct.

2,6 pct.

Landtransport

84,5 pct.

0,8 pct.

9,4 pct.

5,3 pct.

Hjælpevirksomhed til transport

76,4 pct.

1,0 pct.

16,1 pct.

6,4 pct.

Boliger, ejerboliger mv.

73,8 pct.

0,0 pct.

21,6 pct.

4,6 pct.

Post og kurertjeneste

69,1 pct.

3,0 pct.

5,8 pct.

22,2 pct.

Reparation af husholdningsudstyr

64,5 pct.

2,6 pct.

6,7 pct.

26,3 pct.

Offentlig administration mv.

59,5 pct.

3,9 pct.

15,9 pct.

20,7 pct.

Rengøring og anden operationel service

58,9 pct.

3,2 pct.

5,2 pct.

32,7 pct.

Reparation og installation af maskiner og udstyr

52,4 pct.

2,9 pct.

23,8 pct.

21,0 pct.

Bilhandel og -værksteder mv.

52,1 pct.

2,3 pct.

21,6 pct.

24,0 pct.

Landbrug og gartneri

51,7 pct.

1,5 pct.

25,1 pct.

21,7 pct.

Frisører, vaskerier og andre serviceydelser

51,4 pct.

3,9 pct.

14,3 pct.

30,4 pct.

Udlejning og leasing af materiel

48,7 pct.

1,0 pct.

37,3 pct.

12,9 pct.

Udlejning af erhvervsejendomme

48,3 pct.

1,2 pct.

35,5 pct.

15,0 pct.

Voksenundervisning mv., markedsmæssig

48,2 pct.

3,3 pct.

17,4 pct.

31,1 pct.

Boliger, husleje i lejeboliger

41,9 pct.

5,6 pct.

3,2 pct.

49,3 pct.

Renovation, affaldsbehandling mv.

38,0 pct.

4,0 pct.

25,1 pct.

33,0 pct.

Advokater, revisorer og virksomhedskonsulenter

33,9 pct.

6,4 pct.

29,9 pct.

29,9 pct.

Engroshandel

33,5 pct.

4,2 pct.

30,1 pct.

32,2 pct.

Glas- og betonindustri

30,9 pct.

12,0 pct.

17,2 pct.

39,9 pct.

Ejendomsmæglere mv.

28,7 pct.

3,4 pct.

36,8 pct.

31,2 pct.

Metalvareindustri

25,1 pct.

9,3 pct.

41,6 pct.

23,9 pct.

Finansiel virksomhed

24,7 pct.

4,4 pct.

34,8 pct.

36,2 pct.

Dyrlæger og anden videnservice

24,7 pct.

5,9 pct.

18,5 pct.

50,9 pct.

Reklame- og analysebureauer

19,8 pct.

6,4 pct.

21,2 pct.

52,6 pct.

Kilde: Danmarks Statistik, tabel ENE3H

Læs analysen

Kontakter

Links

Arbejderbevægelsens Erhvervsråd er en økonomisk-politisk tænketank og et samfundsøkonomisk analyseinstitut, der arbejder for at fremme den sociale retfærdighed i Danmark. AE’s overordnede formål er at udarbejde og formidle samfunds- og erhvervsøkonomisk viden samt løsningsideer til gavn for lønmodtagerne og for at fremme den sociale retfærdighed.

Følg pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra AE - Arbejderbevægelsens Erhvervsråd

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye