Anders Ladekarl har valgt at stoppe i Røde Kors
16.6.2026 11:17:45 CEST | Røde Kors | Pressemeddelelse
Anders Ladekarl har i går meddelt Røde Kors hovedbestyrelse, at han ønsker at fratræde som generalsekretær med udgangen af januar 2027
I den anledning udtaler Røde Kors i Danmarks præsident, Jette Runchel: ”Anders ER på mange måder billedet på Røde Kors og ingen kan som Anders formidle stærkt om verdens mange brændpunkter. Med sit dybe engagement, sit mod og sin uforlignelige indsats har Anders dygtigt drevet Røde Kors frem mod den centrale position, vi har i dag som en innovativ, stærk og relevant partner for vores medmennesker, myndigheder, virksomheder og andre organisationer.”
”Vi når ud med aktiviteter og fællesskaber til nogle af de mest udsatte og sårbare i vores samfund. Vi udvikler nye løsninger i spændet mellem myndigheder og civilsamfund. Vores strategiske fundament er på plads. Vi har en bundsolid økonomi. Vi har indflydelse og bliver lyttet til. Vi driver en flot og vigtig indsats ude i verden. Det er godt gået, og fra min og hovedbestyrelsens side skal der lyde en varm tak og en stor anerkendelse af - og respekt for -Anders’ fornemme arbejde gennem næsten et kvart århundrede. Anders kan i høj grad tage æren for, at Røde Kors står så stærkt, som vi gør.”
I starten af 2027 runder Anders Ladekarl 67 år, og han har 25 år i Røde Kors på bagen – heraf 19 år som generalsekretær:
”Jeg er stolt af, hvad vi har opnået i min tid. Flere end nogensinde får hjælp af Røde Kors. Antallet af frivillige og støtter i den danske befolkning er rekordstor. Organisationen og økonomien er bundsolid. Langsigtede planer er lagt, så Røde Kors kan fastholde sin position, som den ledende humanitære organisation i Danmark. For mig er det det rigtige tidspunkt at give stafetten videre. Det har været mit livs privilegium at lede Røde Kors Landskontor igennem 19 år. Tak til kollegaer, medarbejdere, frivillige og samarbejdspartnere for at gøre det muligt.”
”Indtil min afløser kan tiltræde, fortsætter jeg på fuld kraft. Derefter skal jeg ikke have et fuldtidsjob, men håber fortsat at kunne bidrage til Røde Kors og til samfundet på andre måder.”
Røde Kors’ hovedbestyrelse sætter nu gang i arbejdet med at udarbejde en job- og personprofil. Stillingen som generalsekretær forventes at blive opslået i starten af september med tiltræden 1. januar 2027.
”I mellemtiden har vi heldigvis stadig Anders Ladekarl ved roret,” siger Jette Runchel.
Kontaktperson: Pressechef Louise Sjöström, tlf. 2913 7805, losjo@rodekors.dk
OM RØDE KORS
Røde Kors i Danmark er del af en verdensomspændende humanitær organisation med 18 millioner frivillige og nationale selskaber i 191 lande. I Danmark har Røde Kors mere end 40.000 frivillige, 270 genbrugsbutikker og en omfattende indsats for nogle af de mest sårbare mennesker i samfundet.
Kontakter
Pressechef Louise Sjöström, tlf. 2913 7805, losjo@rodekors.dk
Om Røde Kors
Røde Kors er altid til stede
Hver dag redder vi liv og ruster mennesker til at klare sig gennem kriser og katastrofer. Vi skaber fællesskaber og støtter samfundets sårbare til et bedre liv, og i kriser er vi en del af det nationale beredskab i Danmark.
192 lande er med Genevekonventionen blevet enige om at have Røde Kors som fælles hjælpeorganisation. Vi hjælper mennesker på begge sider af konflikten og i de fjerneste egne af verden. Uden hensyn til nationalitet, religion eller politiske holdninger.
Vi er verdens største humanitære organisation med omkring 12 millioner frivillige over hele verden. Vi er en bevægelse for medmenneskelighed i verden, i lokalsamfundet og dér, hvor du bor.
Følg pressemeddelelser fra Røde Kors
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Røde Kors
Røde Kors skruer op for aktiviteterne for mænd30.10.2026 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mange mænd kan bedre lide at mødes omkring konkrete aktiviteter, som for eksempel deres hobby, end at deltage i gængse sociale samværsaktiviteter og samtalegrupper. Men sådanne aktivitetstilbud er få og prisen er, at nogle mænd uden det store netværk alt for ofte mistrives. Det vil Røde Kors lave om på med en ny bevilling i ryggen på 26 millioner kroner fra A.P. Møller og Hustru Chastine Mc-Kinney Møllers Fond til almene Formaal
Røde Kors sender 1 million kroner til konfliktområder i Etiopien22.10.2026 11:43:37 CEST | Pressemeddelelse
Fornyede kampe i det nordlige Etiopien forværrer en i forvejen vanskelig humanitær situation. Røde Kors i Danmark afsætter nu 1 million kroner til at hjælpe mennesker, der er berørt af konflikten
15 indsamlingsorganisationer til minister: Inddrag os i det nye producentansvar for tekstiler19.10.2026 22:30:46 CEST | Pressemeddelelse
Det kommende producentansvar skal bygge videre på danskernes donationer og det eksisterende genbrugssystem. Det var budskabet, da 15 organisationer mandag overrakte fælles anbefalinger til minister Samira Nawa på Røde Kors’ nye genbrugscenter i Køge. Organisationerne opfordrer til at etablere en følgegruppe, hvor de velgørende indsamlingsorganisationer får en fast plads.
Bruuns Galleri donerer én krone til Røde Kors Aarhus for hver gæst den 16. oktober9.10.2026 15:53:47 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 16. oktober donerer Bruuns Galleri én krone til Røde Kors Aarhus for hver gæst, der besøger centret. Donationen er en fødselsdagshilsen i anledning af lokalforeningens 150-års jubilæum
Tag familien med på opdagelse i 150 års Røde Kors til Kulturnatten7.10.2026 14:05:00 CEST | Pressemeddelelse
Bliv sminket med realistiske sår, upcycl en genbrugs-T-shirt, smag nødhjælpsmad og hop i en historisk Røde Kors-uniform. Fredag den 9. oktober inviterer Røde Kors børn og voksne indenfor til en Kulturnat i København, hvor man ikke bare skal kigge – men selv være med
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum