ARGO leverer positivt årsresultat og rekordhøj fjernvarmeproduktion
10.6.2026 06:00:00 CEST | ARGO | Pressemeddelelse
Efter første år i ny selskabsstruktur leverer ARGO et positivt årsresultat og rekordhøj fjernvarmeproduktion. Selskabet offentliggør nu sit første klimaregnskab og regnskabet for 2025.

ARGO kom ud af 2025 med et overskud på 11,5 mio. kr. efter sit første år i et konkurrenceudsat affaldsmarked. Nu er virksomhedens årsrapport offentliggjort med både det finansielle regnskab for 2025 og ARGOs første klimaregnskab. Selskabet håndterer nu restaffald for borgere i 16 kommuner.
Virksomhedens overskud dækker over både en positiv drift, regnskabsmæssige skatteeffekter og en ekstraordinær nedskrivning på godt 60 mio. kr. knyttet til arbejdet med CO₂-fangst. ARGO leverede et driftsresultat på 14,4 mio. kr. og en omsætning på 877,5 mio. kr.
“2025 viste, at ARGO kan levere stabil forsyning, ansvarlig økonomi og konkurrencedygtige løsninger under nye vilkår. Affaldet forsvinder ikke, fordi markedet ændrer sig. Det skal stadig håndteres sikkert, effektivt og med blik for klima og miljø. Det er fortsat ARGOs ambition at løfte den opgave ansvarligt,” siger Lars Weiss, bestyrelsesleder i ARGO.
ARGOs kraftvarmeværk i Roskilde leverede i 2025 ca. 3,1 mio. GJ fjernvarme. Det er ny rekord og svarer til det årlige varmeforbrug i omkring 58.000 husstande. Samtidig producerede værket ca. 226.400 MWh el, svarende til 75.500 husstandes elforbrug.
Fjernvarmen og elproduktionen kommer fra energiudnyttelse af det restaffald, der ikke kan genanvendes. I 2025 modtog ARGO 358.757 tons restaffald til energiudnyttelse.
Læs årsrapporten her.
Affaldets rejse
“Affaldsmængderne er fortsat høje, og de skal håndteres rigtigt. Vores opgave er at få mest muligt videre til genbrug og genanvendelse, udnytte energien i det restaffald, der er tilbage, og samtidig få bedre data på klimaaftrykket. I 2025 har vi styrket arbejdet på alle tre områder,” siger Jeppe Danø, direktør i ARGO.
I 2025 modtog ARGOs 14 genbrugspladser omkring 160.000 ton affald, hvoraf over 80 procent blev sendt til genanvendelse. Samtidig blev omkring 285.000 effekter afhentet i Direkte Genbrugstelte, mens cirka 346.000 genbrugseffekter blev solgt i ARGOs genbrugsbutikker Gensalg.
Den vigtigste miljøindsats begynder, før affaldet opstår. Ting, der kan bruges igen, skal ikke blive til affald. Materialer, der kan genanvendes, skal sorteres rigtigt. Det arbejder ARGOs medarbejdere for hver eneste dag hele året rundt.
Første klimaregnskab
ARGO offentliggør for første gang et klimaregnskab. Det gør klimaaftrykket mere synligt og styrker grundlaget for at følge udviklingen, prioritere indsatser og dokumentere arbejdet med klima, miljø, arbejdsmiljø og ledelse.
Regnskabet omfatter både direkte udledninger og udledninger knyttet til energiforbrug. Rapporteringen sker med afsæt i EU’s VSME-standard og bygger blandt andet på en dobbelt væsentlighedsanalyse.
CO₂-fangst sat på pause
ARGO har i de senere år forberedt og investeret i arbejdet med CO₂-fangst. I 2025 besluttede selskabet at sætte projektet på pause, fordi rammerne i statens udbud placerede en uforholdsmæssigt stor risiko hos ARGO og ejerkommunerne. ARGO har anvendt godt 60 mio. kr. på projektforberedende aktiviteter, som påvirker regnskabet gennem en regnskabsmæssig nedskrivning.
ARGO fastholder ambitionen om CO₂-fangst fra affaldsenergi, men arbejdet genoptages først, når rammerne gør det muligt at forene det med økonomisk ansvarlighed.
Nøgletal fra ARGOs årsrapport 2025
• Årets resultat: 11,5 mio. kr.
• Driftsresultat: 14,4 mio. kr.
• Omsætning: 877,5 mio. kr.
• Restaffald til energiudnyttelse: 358.757 tons
• Fjernvarmeproduktion: ca. 3,1 mio. GJ
• Elproduktion: ca. 226.400 MWh
• Affald modtaget på genbrugspladser: 160.631 tons
• Andel sendt til genanvendelse: 82,21 procent
• Effekter afhentet i Direkte Genbrugstelte: 285.495
• Solgte genbrugseffekter i butikker: 346.123
• Første klimaregnskab for scope 1 og 2
• Scope 1-udledning: 158.906 ton CO₂e
• Scope 2-udledning: 51,86 ton CO₂e
• Bæredygtighedsrapportering med afsæt i EU’s VSME-standard
Nøgleord
Kontakter
Niko GrünfeldBæredygtigheds- og kommunikationschef
Tlf:20203244ngr@argo.dkBilleder




Vedhæftede filer
Om ARGO:
ARGO er et affalds- og energiselskab, der behandler restaffald for borgere og virksomheder i 16 sjællandske kommuner. I alt over 654.000 borgere. Vi arbejder efter prioriteringen: Genbrug før genanvendelse før energiudnyttelse før deponering. Mest muligt affald skal genbruges og genanvendes, og energiudnyttelsen skal ske miljømæssigt forsvarligt og med størst muligt udbytte i form af el og fjernvarme. Vi er ca. 215 medarbejdere fordelt på forretningsområderne, genbrugspladser, genbrugsbutikker, kraftvarmeværk, omlastning, deponi og administration. ARGO er ejet af kommunerne Greve, Holbæk, Kalundborg, Køge, Lejre, Odsherred, Roskilde, Solrød og Stevns Kommune. Vi driver 14 genbrugspladser, et kraftvarmeværk, to genbrugsbutikker og et miljøcenter, hvor vi omlaster, sorterer og deponerer affald.

Følg pressemeddelelser fra ARGO
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ARGO
Toiletter, køleskabe og et juletræ fra ARGO bliver til kunst på ARKEN19.5.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ting, som borgere har afleveret på ARGOs genbrugspladser, får nyt liv i Thomas Dambos nye udstilling The Garbage Man, der åbner på ARKEN den 24. maj. Som officiel partner har ARGO bidraget med både almindelige hverdagsgenstande og mere overraskende fund.
Når krigen ændrer alt: Lilit sorterer genbrugstøj og drømmer om fred22.4.2026 09:48:43 CEST | Pressemeddelelse
Lilit flygtede fra Ukraine for at få sin søn i sikkerhed. Nu er hun i praktik i ARGOs genbrugsbutik Gensalg.
Hent gratis kompost på genbrugspladsen23.3.2026 11:43:50 CET | Pressemeddelelse
Kom forbi ARGOs genbrugspladser lørdag den 28. marts og hent gratis kompost til haven
Ricki fik et nyt liv hos ARGO: Ligesom de genbrugsting han sorterer12.2.2026 09:03:54 CET | Pressemeddelelse
Ricki var på kontanthjælp i 10 år, inden han fik job hos ARGO med at sortere genbrugsting. Nu har han fået selvtilliden tilbage og er en del af et fællesskab igen.
ARGO producerer rekordmeget fjernvarme5.2.2026 09:04:26 CET | Pressemeddelelse
Sidste år blev affaldssektoren liberaliseret, og ARGO bestod testen viser tallene. Vores fjernvarmeproduktion i 2025 slog rekord, og vi vandt udbuddene om restaffald fra 16 sjællandske kommuner.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum