Ny forskning: Finansministeriet overser mulig udgift på 52 milliarder til sundhed
15.6.2026 06:00:00 CEST | ROCKWOOL Fonden | Pressemeddelelse
Finansministeriets regneteknik kan potentielt underestimere sundhedsudgifterne i 2035 med omkring 52 milliarder kroner, når de i deres regneteknik ikke tager med, at sundhedsudgifter udvikler sig forskelligt mellem aldersgrupper. Det viser et nyt forskningsprojekt fra Syddansk Universitet, støttet af ROCKWOOL Fonden.
Når forskerne medregner, at dødeligheden falder, og at sundhedsudgifter udvikler sig forskelligt mellem aldersgrupper, bliver de samlede sundhedsudgifter i 2035 markant højere, end når de bruger Finansministeriets regneteknik, der antager, at udgifter pr. person er konstante inden for hver aldersgruppe.
”52 milliarder kroner er en markant forskel. Vores forskning viser, at fremskrivninger af sundhedsudgifter er langt mere følsomme over for valg af regnemetode, end vi hidtil har antaget. Vi kan ikke med sikkerhed sige, hvilken regnemetode der er bedst, men resultaterne peger på, at sundhedsudgifterne i 2035 kan blive højere, end Finansministeriets nuværende model viser,” fortæller Alexander O.K. Marin, der er adjunkt ved Syddansk Universitet, og som står bag forskningsprojektet.
Forskningsprojektet har undersøgt, hvordan vurderingen ændrer sig, hvis man i stedet tager højde for, at udgifterne udvikler sig forskelligt mellem aldersgrupper, og at ændringer i dødeligheden påvirker de gennemsnitlige sundhedsudgifter pr. person.
Tre regnestykker giver tre meget forskellige svar
Ved hjælp af tre regnestykker viser forskningsprojektet, hvordan udgifterne ændrer sig markant, når man ændrer regnemetoden.
Hvis man alene ser på, at der bliver flere ældre borgere, og holder udgifter pr. person konstante, svarende til den måde, Finansministeriet regner på, stiger sundhedsudgifterne med 17 procent frem mod 2035.
Hvis man derudover tillader vækst i sundhedsudgifterne, men antager, at sundhedsudgifterne vokser lige meget i alle aldersgrupper, viser fremskrivningen en stigning på 67 procent.
Når forskerne så i stedet tager højde for både ændringer i dødeligheden og for, at sundhedsudgifter udvikler sig forskelligt mellem aldersgrupper, viser fremskrivningen en stigning på 89 procent frem mod 2035.
Forskellen mellem de to sidste beregninger svarer til 22 procentpoint – eller 52 milliarder kroner i 2035.
”Finansministeriets demografiske træk er et beregningsteknisk redskab, der isolerer den rene demografiske effekt, og er ikke udviklet til egentlige fremskrivninger af fremtidige sundhedsudgifter. Den tager blandt andet ikke højde for, at en borger på samme alder har højere sundhedsudgifter i fremtiden end i dag. Derfor er der behov for mere viden om samspillet mellem demografi, dødelighed og udviklingen i sundhedsudgifter, hvis vi vil lave mere præcise fremskrivninger fremover,” fortæller Alexander O.K. Marin.
Størstedelen af væksten skyldes højere gennemsnitsudgifter
Forskningsrapporten viser samtidig, at 81 procent af væksten i sundhedsudgifter frem mod 2035 skyldes stigende udgifter pr. person inden for aldersgrupperne. Med Finansministeriets regneteknik står udviklingen inden for aldersgrupperne for 19 procent af væksten.
Når forskerne ser på udviklingen i de enkelte aldersgrupper, viser analysen også store forskelle i udgiftsvæksten. I de yngre aldersgrupper stiger udgifterne med omkring 0,5 procent om året, mens væksten i de ældre aldersgrupper ligger helt op til 7,8 procent årligt.
Personer over 80 år driver udviklingen
Forskningsrapporten viser, at personer over 80 år fylder mest i fremskrivningen. Gruppen forventes at stå for 46 procent af den samlede stigning i sundhedsudgifter frem mod 2035, selv om de udgjorde omkring 5 procent af befolkningen i 2022.
Udviklingen hænger blandt andet sammen med, at sundhedsudgifterne i denne aldersgruppe allerede er høje, samtidig med at de vokser hurtigere end i andre aldersgrupper, og at antallet af personer over 80 år forventes at stige markant i de kommende år.
Forskningsrapportens fremskrivninger er betingede af, at de historisk observerede udgiftsmønstre fortsætter frem mod 2035. De faktiske udgifter vil afhænge af fremtidige politiske prioriteringer og budgetbeslutninger. Forskningsprojektet viser altså, hvad udgiftspresset vil være, hvis de nuværende mønstre fortsætter, ikke hvad udgifterne nødvendigvis vil blive.
Kontakter
Patrick Kruuse MarquardsenPressekonsulent, ROCKWOOL Fonden
Tlf:25137309pam@rockwoolfonden.dkLinks
Om ROCKWOOL Fonden
ROCKWOOL Fonden er en upartisk og selvfinansieret fond. Vi leverer uafhængig forskning og viden om mulige løsninger på samfundets udfordringer.
ROCKWOOL Fonden blev etableret i december 1981, hvor seks medlemmer af Kähler-familien overdrog hvad der svarer til 25 % af aktierne i ROCKWOOL International. Fra starten var det et erklæret mål at bidrage med uafhængig, troværdig forskning til gavn for brede dele af befolkningen, og dette er siden blevet komplementeret med tilvejebringelse af viden om mulige løsninger på de udfordringer, samfundet står overfor.
For både forskning og interventioner er det overordnede mål at bidrage til en styrkelse af velfærdsstatens sociale og økonomiske bæredygtighed ved at skabe ny og uafhængig viden om og mulige løsninger på samfundsmæssige udfordringer.
Følg pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra ROCKWOOL Fonden
Kortuddannede i Danmark og Sverige klarer sig fysisk bedre senere i livet end langtuddannede amerikanere27.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kortuddannede i Danmark og Sverige over 50 år har en lavere risiko for at opleve fysisk funktionsnedsættelse i hverdagen end langtuddannede amerikanere. Men selvom Danmark og Sverige klarer sig bedre end USA, er der ikke en klar nordisk fordel samlet set, når man ser på de øvrige europæiske lande. Det viser ny forskning fra Syddansk Universitet støttet af ROCKWOOL Fonden.
De er utilfredse med børnehaven, skolen og ældreplejen - og de vil ned i arbejdstid21.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Markant flere kvinder end mænd er utilfredse med den offentlige service indenfor børnepasning, folkeskole, ældrepleje og sundhed. Og mange af dem, der er utilfredse, ønsker også at arbejde mindre. Det viser en ny undersøgelse fra ROCKWOOL Fonden.
Faldende fertilitet kan forbedre de offentlige finanser med 15 milliarder om året14.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
I Danmark kan et fald i fertiliteten fra cirka 1,7 til 1,3 børn pr. kvinde på lang sigt forbedre den finanspolitiske holdbarhed i Danmark med 15 milliarder om året. Det viser et nyt forskningsprojekt fra Aarhus Universitet, støttet af ROCKWOOL Fonden.
Nyt studie: Børns mentale helbred hænger tæt sammen med deres forældres2.7.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Børn af forældre med mentale helbredsproblemer har en markant større sandsynlighed for selv at opleve mentale problemer, inden de fylder 16 år. Det viser et nyt studie fra ROCKWOOL Fonden, der konkluderer, at gener og miljø betyder omkring lige meget for børns mentale helbred.
En halvering af medicinalindustrien vil slå et hul i statskassen på 13 mia. kr.1.7.2026 06:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Medicinalgiganter som Novo Nordisk tilhører en industri, der hviler på forholdsvis få produkters succes, og udviklingen kan derfor være relativ usikker. Halveres medicinalindustriens produktion vil det koste statskassen 13 mia. kr. årligt og på kort sigt betyde 30.000 fyresedler, viser ny analyse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum